Biuro imigracyjne zaciska pasa. Coraz częściej do naszej kancelarii dzwoni rodzina osoby, która została zatrzymana przez biuro imigracyjne. Rodzina się denerwuje, bo nie wiedzą, co się z taką osobą dzieje. Jak się w takiej sytuacji zachować, gdzie szukać pomocy i czego oczekiwać – to jest tematem tego artykułu.
Biuro imigracyjne może zatrzymać osobę w różnych okolicznościach. Bardzo często zdarza się to imigrantom, którzy mają na swoim koncie jakieś wykroczenia kryminalne lub drogowe. W przypadku wykroczeń kryminalnych biuro imigracyjne często nakłada na imigranta tzw. immigration hold, który nie pozwala władzom na wydanie imigranta, nawet jeśli wykonał on już swój wyrok lub zapłacił wymaganą przez sąd kryminalny lub policję kaucję. Rodzina przyjeżdża wtedy po taką osobę i dowiaduje się, że nie wyjdzie ona z więzienia, ponieważ biuro imigracyjne, tzw. ICE (Immigration and Customs Enforcement) chce sprawdzić status imigracyjny danej osoby. Innym częstym przypadkiem zatrzymania jest sytuacja, gdzie imigrant zatrzymany jest za wykroczenie drogowe (nawet najbardziej niewinne, jak przejechanie znaku stop lub przekroczenie prędkości). Często policja, szczególnie na przedmieściach, jeśli ma powód podejrzewać, że ma do czynienia z imigrantem (np. ma akcent, nie mówi po angielsku, lub jedzie na zagranicznym prawie jazdy) zatrzyma taką osobę, zawiezie na posterunek i poprosi biuro imigracyjne o szybkie sprawdzenie statusu imigracyjnego. Jeśli okaże się, że osoba taka jest w USA nielegalnie, to biuro imigracyjne ICE nałoży wyżej wspomniany immigration hold i zatrzyma taką osobę do wyjaśnienia.
Zatrzymania mogą również zdarzyć się, ponieważ biuro imigracyjne natknie się na osobę, która miała wcześniejsze problemy imigracyjne, np. poprzedni nakaz deportacyjny. Taka osoba również zostanie zatrzymana.
Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, gdzie o zatrzymaniu decyduje przypadek. Biuro imigracyjne zatrzymuje imigrantów w pociągach dalekobieżnych, autokarach turystycznych lub po prostu stawia na autostradzie punkt kontrolny i sprawdza dokumenty wybiórczo. Sytuacja takich osób jest wtedy jeszcze trudniejsza, ponieważ znajdują się one daleko od domu, często w innym stanie i minie wiele godzin zanim poinformować mogą swoją rodzinę o swojej sytuacji.
Obojętnie, jaki sposób zatrzymania, biuro imigracyjne zachowuje się zawsze podobnie i zrozumienie tego procesu pomoże imigrantowi i jego martwiącej się rodzinie.
Po wydaniu immigration hold, biuro imigracyjne w ciągu kilku godzin (czasem trwa to dzień lub dwa) przyjedzie po imigranta. Albo zawiezie go do jednego z więzień powiatowych (county jails) albo do swoich processing centers (jedno jest w Broadview, IL, przy autostradzie I-290, drugie w podziemiu głównej siedziby biura imigracyjnego przy 101 W. Congress Blvd.). Zależy od sytuacji i pory zatrzymania. Generalnie jednak prędzej czy później osoba taka trafi do processing center, gdzie ICE sprawdzi jej sytuację imigracyjną. Zazwyczaj osoba taka będzie mogła w ciągu kilku godzin od zatrzymania powiadomić rodzinę. Oba processing centers mają możliwość widzenia się z rodziną, ale są tam dość limitowane godziny odwiedzin. Okolo godziny 14 osoby przewożone są z powrotem do więzienia chyba, że biuro imigracyjne postanowiło je wypuścić bez kaucji. Czasem taki proces sprawdzania trwa dwa dni. Po zakończeniu sprawdzania takiej osoby biuro imigracyjne zdecyduje, co z nią zrobić. Możliwości jest kilka: wypuszcza bez kaucji, ustala kaucję, lub nie zaoferują kaucji i postanawia zatrzymać imigranta w więzieniu na czas trwania procesu deportacyjnego. Ich decyzja zależy od rekordu kryminalnego i imigracyjnego danej osoby. Jeśli osoba jest w USA nielegalnie, ale nie ma wykroczeń kryminalnych lub wcześniejszego nakazu deportacji, to może ona liczyć na wypuszczenie bez kaucji lub za dość niską kaucję. Jeśli osoba ma rekord kryminalny, ale jej wykroczenia nie są poważne, zostanie jej zaproponowana kaucja wyższa. W przypadku osób z poprzednim nakazem deportacyjnym na koncie lub z poważnym wykroczeniem kryminalnym, można się spodziewać, że kaucja nie zostanie wyznaczona i biuro imigracyjne taką osobę zatrzyma. Choć nawet osoby z poprzednimi nakazami deportacyjnym są czasem wypuszczane, jeśli zgodzą się na opuszczenia kraju w krótkim czasie. Zazwyczaj zdarza się to, jeśli istnieją pewne okoliczności łagodzące, typu podeszły wiek osoby, konieczność opieki nad dzieckiem lub fakt, że osoba nie wiedziała, że ma na swoim koncie nakaz deportacyjny.
W większości wypadków, obojętnie czy osoba wyjdzie bez kaucji, z kaucją lub zostanie w więzieniu, rezultatem takiego zatrzymania jest rozpoczęcie procesu deportacyjnego. Osoba taka dostanie dokument rozpoczynający proces deportacyjny o nazwie Notice to Appear. Wyjątkiem są tutaj osoby, które już wcześniej były w procesie deportacyjnym, te mogą być deportowane bez ponownego procesu, ponieważ sędzia imigracyjny wydał już przeciwko nim wyrok. Jeśli jednak osoby takie o tym wyroku nie wiedziały, mogą wynająć prawnika i wystąpić o ponowne otwarcie sprawy, tzw. motion to re-open. Jeśli jest przyznane, to poprzedni wyrok deportacyjny traci moc i osoba taka będzie mogła być wypuszczona i oczekiwać na wolności na ponowienie procesu deportacyjnego.
Jeśli biuro imigracyjne wyznaczy wysoką kaucję, lub kaucji nie wyznaczy, imigrant może ubiegać się o zmianę tej decyzji przed sędzią imigracyjnym przez tzw. motion for bond re-determination. Taka prośba o kaucję przed sędzią imigracyjnym to osobny temat, który poruszę w następnym artykule.
Najważniejszą radą, jaką może dać rodzina osobie, która została zatrzymana przez biuro imigracyjne jest, aby nie zgadzała się na dobrowolną deportacje (tzw. stipulated removal), lecz prosiła o rozprawę przed sędzia imigracyjnym. Osoba taka również nie powinna niczego podpisywać bez rozmowy z prawnikiem imigracyjnym. Proces deportacyjny ciągnie się bardzo długo, wiele miesięcy, nawet lat. Nawet w przypadku osób, które na dzień dzisiejszy nie kwalifikują się na staranie o pobyt stały. Wiele może zmienić się podczas tak długiego procesu, a niektóre zmiany mogą zaowocować w nowych możliwościach imigracyjnych.
Najważniejsza rada, jaką można dać rodzinie takiej zatrzymanej osoby, to aby zachowały spokój i miały cierpliwość. Biuro imigracyjne pozwoli imigrantowi skontaktować się z rodzina i wyjaśnić swoją sytuację. Może to jednak potrwać wiele godzin. Podczas tego oczekiwania należy skontaktować się z prawnikiem imigracyjnym, jak również zacząć organizować fundusze na ewentualną kaucję. A o kaucjach, w następnym artykule.
Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
(312) 644-8000