W poprzednim artykule opisywałam, jak wygląda proces zatrzymania imigracyjnego. W tym opiszę, jak osobę zatrzymaną przez wydział ścigania biura imigracyjnego, tzw. ICE (Immigration and Customs Enforcement) można z więzienia wykupić.
Kaucje imigracyjne wyznaczane są przez biuro imigracyjne, ale mogą być zmienione przez sędziego imigracyjnego.
Kaucja wyznaczona jest najpierw przez ICE podczas procesowania osoby zatrzymanej. Jak opisałam w poprzednim artykule, ICE zaczyna od sprawdzenia historii imigracyjnej i kryminalnej osoby zatrzymanej, wydaje dokument Notice to Appear, rozpoczynający proces deportacyjny, i podejmie decyzję, na jakich warunkach osoba zostanie wypuszczona. ICE może wypuścić osobę na wolność bez kaucji. Zazwyczaj decyzja taka jest podjęta, jeśli osoba nie ma żadnej negatywnej historii imigracyjnej (typu poprzednia deportacja, oszustwo imigracyjne) lub negatywnej historii kryminalnej. Jeśli osoba ma wykroczenie na swoim koncie, to biuro imigracyjne wyznaczy kaucję w wysokości odzwierciedlającej powagę wykroczenia. Są jednak takie wykroczenia, gdzie prawo imigracyjne nie pozwala na wypuszczenie z więzienia w ogóle. W takich wypadkach, ICE nie wyznaczy kaucji i postanowi zatrzymać osobę w więzieniu na czas procesu deportacyjnego.
Jeśli rodzina lub przyjaciele zatrzymanego są w stanie zapłacić wyznaczoną kaucję, powinni zrobić to w siedzibie biura imigracyjnego przy 101 W. Congress Parkway w Chicago, na 4 piętrze. Osoba płacąca kaucję musi być obywatelem USA lub posiadaczem zielonej karty. Kaucja musi być opłacona w formie money order lub cashier"s check na Department of Homeland Security. Dokumenty na kaucję przygotowują urzędnicy na 4 piętrze. Dobrze jest poprzedniego dnia powiadomić biuro imigracyjne, że kaucja będzie płacona, aby przywieźli więzioną osobę do downtown z więzienia. Następnego dnia należy udać się na 4 piętro 101 W. Congress rano i rozpocząć proces przygotowywania dokumentów na kaucję. Trwa to wiele godzin, ale jeśli osoba więziona została przywieziona z więzienia, to wyjdzie ona na wolność jeszcze tego samego dnia. Jeśli nie została przywieziona, to osoba płacąca kaucję będzie musiała po nią wrócić dnia następnego.
Jeśli ICE nie wyznaczył kaucji w ogóle, lub jeśli kaucja jest za wysoka i rodziny nie jest na nią stać, to można prosić o ponowne rozpatrzenie kwestii kaucji, tym razem sędziego imigracyjnego. Nawet jeśli dana osoba nie jest jeszcze w systemie sądu imigracyjnego, można złożyć podanie o kaucję do sędziego imigracyjnego i po kilku dniach sędzia wyznaczy posiedzenie w sprawie kaucji. Takie podanie o kaucję imigracyjną to Motion for Bond Re-determination. Jest to formalne przesłuchanie przed sędzią imigracyjnym w sądzie imigracyjnym znajdującym się w podziemiu budynku przy 101 W. Congress. Sędzia zasiada w sądzie, obecni jesteśmy my, jako adwokaci osoby więzionej i może być również rodzina. Sama osoba więziona nie jest zazwyczaj obecna w sądzie, lecz bierze udział w posiedzeniu za pomocą video z więzienia. Jeśli sędzia wyznaczy kaucję, o którą prosi petent, to zostanie on następnego dnia przywieziony na 101 W. Congress i wypuszczony po opłaceniu kaucji.
Sędzia imigracyjny wyznaczając kaucję zwraca uwagę na szereg rzeczy. Po pierwsze, na historię kryminalną aresztowanego. Niektóre wykroczenia nie pozwolą na wyjście za kaucją w ogóle, a niektóre zdecydują o jej wysokości. Następnie sędzia patrzy na to, czy w historii kryminalnej są uwagi na temat unikania posiedzeń sądowych. Kaucja może być wydana tylko, jeśli sędzia uzna, że osoba wypuszczona na wolność stawi się w przyszłości na swoją rozprawę imigracyjną. Jeśli w historii danej osoby są adnotacje o unikaniu rozpraw w przeszłości bądź nie spełnianiu warunków wyroku, to może to wpłynąć negatywnie na decyzję sędziego imigracyjnego co do kaucji. Sędzia patrzy również na to, czy osoba jest bezpieczna dla siebie samego i otoczenia. Jeśli na przykład okaże się, że osoba ma historię znęcania się nad członkami rodziny, lub jazdy w stanie nietrzeźwym, to sędzia może uznać, że jest ona niebezpieczna dla otoczenia i zatrzyma taką osobę w więzieniu lub wyda wysoką kaucję. Następnym elementem, na jaki zwróci uwagę sędzia, to na ile jest prawdopodobne, że osoba wstawi się na rozprawę imigracyjną, a nie ucieknie ze stanu lub kraju. Jeśli osoba zatrzymana ma tutaj rodzinę, dom, prace, to sędzia będzie bardziej skłonny do przyznania jej kaucji. Ważne jest również, czy osoba taka kwalifikuje się na obronę przed deportacją, typu zasiedzenie lub sponsorowanie, która kończy się pobytem stałym. Jeśli osoba ma o co walczyć w procesie deportacyjnym, to bardziej prawdopodobne, że się stawi na rozprawę, a co za tym idzie, że dostanie kaucję od sędziego. Rozprawa o kaucję jest bardzo ważna nawet dla osób, które mogą się starać tylko o dobrowolny wyjazd. Jeśli wyjdą na wolność, to sprawa ich wróci do normalnego sądu, tzw. non detained docket, gdzie na następną rozprawę trzeba czekać długie miesiące i proces deportacyjny nie jest natychmiastowy, jak w przypadku osób znajdujących się w więzieniu.
Ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba ma prawo do tylko jednego posiedzenia o kaucję. Jeśli nie ma reprezentacji prawnej adwokata imigracyjnego i próbuje o kaucję starać się sama i jej nie otrzyma, bo nie udowodniła podstawowych prawnych wymagań, to zatrudnienie prawnika po rozprawie nie da prawnikowi możliwości wystąpienia przed sędzią o kaucję, bo osoba ta wykorzystała już swoje jedyne podejście. Prawnik jedynie będzie mógł złożyć odwołanie, a wygrać na odwołaniu jest już znacznie trudniej niż przed sędzią za pierwszym razem. Proszę więc pamiętać, aby zatrudnić adwokata imigracyjnego natychmiast po zaaresztowaniu osoby. Po pierwsze możemy czasem wpłynąć na kaucję wyznaczaną przez ICE, po drugie będziemy mogli przedstawić argumenty prawne o kaucję przed sędzią imigracyjnym znacznie lepiej i skuteczniej niż osoba nie reprezentowana.
ICE nie ma swoich własnych więzień imigracyjnych. Więźniowie imigracyjni trzymani są razem z więźniami, którzy popełnili przewinienia kryminalne. Jest to dla imigrantów bardzo trudne i nieprzyjemne przeżycie. Jak najszybsze wykupienie ich za kaucją jest dla nich bardzo ważne. Pamiętajmy też, że wykupienie za kaucją nie kończy problemów imigracyjnych. Proces deportacyjny dopiero się zaczyna. O tym procesie napiszę w następnym artykule.
Agata Gostyńska Frakt
Adwokat imigracyjny i rodzinny
(312) 644-8000