----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

31 marca 2011

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

W polskim sejmie odbyła się 25 marca br konferencja pt. "Edukacja poprzez kulturę. Kreatywność i innowacyjność". Miała wykazać, że edukacja kulturalna pobudza wyobraźnię, zdolność krytycznej refleksji, daje "moralną busolę", poczucie niezależności oraz wolność myśli i działania. To bardzo ważne wydarzenie i ogromnie cieszy fakt, że sejmowa sala wypełniona była po brzegi.

Konferencję zorganizował Polski Komitet ds. UNESCO we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat objęli marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który konferencję otworzył oraz ministrowie kultury Bogdan Zdrojewski i edukacji Katarzyna Hall.

 

Program spotkania został podzielony na dwie sesje: tematem pierwszej była “Rola kultury w kształtowaniu społeczeństwa kreatywnego”, druga miała wskazaćNowe wyzwania edukacyjne”

Głos zabrali eksperci, m.in. prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny PK ds. UNESCO (Edukacja poprzez kulturę. Kreatywność i innowacyjność). Rolę mediów omówił pełniący obowiązki prezesa TVP Juliusz Braun (Kultura media – edukacja), Założenia programowe MKiDN i MEN  przedstawił prof. Wiktor Jędrzejec, a przykłady edukacji poprzez kulturę omówiono na podstawie działalności placówek muzealnych, takich, jak Zamek Królewski w Warszawie.

Założenia programu Ministerstwa Kultury przedstawiła wiceminister Monika Smoleń: "Edukacja na jak najwyższym poziomie i od najmłodszych lat jest jednym z najważniejszych zadań nowopowstającej Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego, za którą odpowiada minister kultury. (...) Strategia to jeden z dziewięciu dokumentów rządowych, który będzie wyznaczał mapy działań do 2020 r. Najważniejszym działaniem, jakie zostało w tym obszarze zrealizowane to m.in. porozumienie ministra kultury z minister edukacji narodowej, dotyczące powrotu lekcji muzyki i plastyki do programu szkół podstawowych i gimnazjalnych". Zwróciła również uwagę, że uruchomiono program rządowy "Kultura+", którego celem jest poprawa dostępu do kultury i uczestnictwa w niej: "Chodzi szczególnie o ułatwienie dostępu do kultury mieszkańcom terenów, na których jest z tym największy problem, a więc w gminach miejsko-wiejskich i na terenach wiejskich.” – wyjaśniała.

Sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski przypomniał, że podczas Światowej Konferencji na temat Edukacji Artystycznej zorganizowanej pod hasłem "Rozwijanie możliwości kreatywnych w XXI wieku" w Lizbonie w 2006 roku opracowano "Mapę Drogową UNESCO dla edukacji artystycznej". Celem dokumentu było zbadanie roli edukacji artystycznej pod kątem pobudzania kreatywności. "Jak dowodzą badania uzyskane przez UNESCO, na które powołuje się "Mapa", zapoznanie osób uczących się z procesami artystycznymi – związanymi z ich własną kulturą – wykształca w człowieku potrzebę kreatywności, zmysł inicjatywy, pobudza wyobraźnię, inteligencję emocjonalną i zdolność krytycznej refleksji, daje +moralną busolę+, a także poczucie niezależności oraz wolność myśli i działania”

Wiceminister Edukacji Narodowej, Mirosław Sielatycki przypomniał, że 3 lata temu ministrowie resortów kultury i edukacji narodowej popisali list intencyjny w sprawie rozwoju edukacji kulturalnej.

Odczytano także list minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej. "Obecnie rozwój cywilizacyjny, oparty na przepływie informacji, nie jest możliwy bez aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze, która kształtuje komunikatywność, umiejętność współpracy, otwartość i wyobraźnię, z co za tym idzie – kreatywność i innowacyjność" –pisze pani minister.

Polski Komitet ds. UNESCO wydał publikację zawierającą artykuły prezentowane na konferencji i dokumenty końcowe z dwóch konferencji UNESCO: „Mapę drogową dla edukacji artystycznej” (Road Map for Arts Education) przyjętą w Lizbonie w 2006 roku i „Plan z Seulu: Cele edukacji artystycznej” (Seul Agenda: Goals for the Development of Arts Education).

Drgnęło! Może – aby zaoszczędzić czas i pieniądze – polscy (europejscy) eksperci zechcą także skorzystać z wyników amerykańskich badań, opublikowanych przed kilkoma laty i dostępnych w interenecie. Pełny raport pt “Champions of Change: The Impact of the Arts on Learning (1999)” zawiera szczegółowy opis dziesięcioletnich, szeroko zakrojonych badań i analizy wyników, wnioski i postulaty przedstawione w Kongresie USA ponad 10 lat temu (przesłałam linki do zainteresowanych ministerstw). Polecam Państwu strony Arts Education Partnership: aep-arts.org. Tam również wśród dostępnych publikacji wspomniany wyżej raport.

Barbara Bilszta

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor