Smoleńsk 2010 - Tydzień Pamięci Narodowej
W związku ze zbliżającą się rocznicą tragedii smoleńskiej powołano komitet przygotowujący „Tydzień Pamięci”, by oddać hołd wszystkim ofiarom katastrofy.
8 kwietnia – PIĄTEK
8.00 pm – Koncert Marcina Stycznia "Pieśń o Bogu ukrytym" – kościół
św. Władysława, 5345 W. Roscoe Str., Chicago, IL 60641.
9 kwietnia – SOBOTA
7.30 pm – Koncert Kameralny Requiem d-moll W.A. Mozarta – kościół św. Ferdynanda, 5900 W. Barry Ave. Chicago, IL 60634. Wstęp płatny.
10 kwietnia – NIEDZIELA
12.30 pm – Uroczysta Msza św., – ks. biskup Tadeusza Jakubowski – bazylika św. Jacka, 3636 W. Wolfram St. Chicago, IL 60618.
3.00 pm – Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej – cmentarz św. Wojciecha w Niles.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.smolensk2010.us – na stronie również możliwość kupienia biletów na płatne uroczystości.
Warsztaty Pisankowe w Muzeum Polskim!
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
Niedziela, 10 kwietnia 2011
Piękna polska tradycja świąteczna.
Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na doroczne Warsztaty Tworzenia Pisanek Wielkanocnych – prowadzone przez lokalnych ekspertów. Warsztaty odbędą się w niedzielę, 10 kwietnia, w godzinach od 10 - 12. Koszt udziału w warsztatach to $15.
Dodatkowo w tym samym dniu odbędą się Warsztaty Wyplatania Palemek Wielkanocnych (metodą amerykańską), w godzinach od 1 – 3 pm. Koszt udziału w warsztatach $10. Jedne i drugie warsztaty są otwarte dla uczestników powyżej 8 roku życia.
Więcej informacji pod numerem 773-384-3352 w. 104 oraz na stronie www.polishmuseumofamerica.org.
Wieczór w Muzeum
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL
Czwartek, 14 kwietnia 2011, godz. 6 - 10 pm
Jazz na żywo i polskie piwo!
Muzeum Polskie w Ameryce (PMA) zaprasza na wyjątkowy i pełen atrakcji WIECZÓR W MUZEUM – w programie wernisaż, muzyka jazzowa, przekąski i piwo Żywiec.
Wernisaż z udziałem artystów.
“Przygody Światła” to niezwykła wystawa malarstwa i rysunku. Utalentowany Voytek Glinkowski oraz jego studentki: Beth Boyd, Margaret Boyd, Olga Dolgun, Caroll Glinberg, Ina Goldman, Joyce O"Calaghan i Natalia Osipowa tworzą przepojone poetyckim nastrojem wielobarwne pejzaże, martwe natury i kompozycje figuralne.
Prace przeznaczone są na sprzedaż, a 30% dochodu ze sprzedaży artyści ofiarowują na rzecz remontowanej Galerii Sztuki w Muzeum.
Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2011.
Występ znanej polonijnej wokalistki jazzowej, Agnieszki Iwańskiej, o godzinie 8 wieczorem.
Przysmaki Kasia"s Deli oraz piwo Żywiec. Gratis drink na przywitanie. Muzyka i płatny bar. Bezpłatny Parking.
Wstęp: $15 ($10 dla członków Muzeum)
Cały dochód z tej imprezy przekazany zostanie na konto remontowanej Galerii Sztuki, która zostanie otwarta w listopadzie 2011 roku. Muzeum Polskie w Ameryce posiada światowej klasy unikatową kolekcję sztuki polskiej godną stałej prezentacji.
Rod Stewart & Stevie Nicks
United Center, 1901 W. Madison, Chicago, IL 60612
Sobota, 9 kwietnia, godz. 7:30 pm
Bilety: $60-$163 (www.ticketmaster.com)
Rod Stewart – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy
Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, rock albumowy, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniła go jednym z najpopularniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX wieku.
Z urodzenia Anglik, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt.
W 1994 roku Rod Stewart został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 60. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów wg Hit Parader.
Rod Stewart pozostał na stałe na szczytach list przebojów, bijąc wszelkie rekordy popularności. Z czasem zaczął odchodzić od rockowych korzeni zmierzając w kierunku soft rocka i muzyki pop. W drogiej połowie lat siedemdziesiątych zaczął adaptować do swej muzyki elementy modnej wówczas muzyki disco, a w latach później nowej fali. Po chwilowej nieobecności na estradach i studiach nagrań, Stewart powrócił do tworzenia muzyki w połowie lat dziewięćdziesiątych z tworząc swój nowy wizerunek, jako dojrzałego, refleksyjnego popowego piosenkarza. Pierwszy nagrany w XXI wieku album artysty – Human, pokazał, ze Stewart nie zamierza rezygnować z kariery, ani nie zakończył artystycznych poszukiwań. Na nowym albumie zaśpiewał szereg tradycyjnych, popowych piosenek, w których wyraźnie słuchać wpływy wokalistyki jazzowej. Piosenkarz znakomicie się sprawdził także i w tym repertuarze.
Stevie Nicks – amerykańska wokalistka rockowa
Stevie rozpoczęła karierę w latach sześćdziesiątych występując w wielu zespołach rockowych (The Changing Times, Fritz). W tym czasie Nicks poznała Lindsey"a Buckinghama.
W 1971 roku Nicks i Buckingham nagrali wspólnie płytę pt."Buckingham Nicks", która nie odniosła zbyt dużego sukcesu, ale zwróciła uwagę Micka Fleetwooda z grupy Fleetwood Mac. Mick Fleetwood poszukiwał nowego gitarzysty do zespołu
i chciał, aby Buckingham objął tę funkcję. Buckingham zgodził się, ale pod warunkiem, że do zespołu dołączy także Stevie Nicks. W 1975 roku ukazała się pierwsza płyta Fleetwood Mac w nowym składzie, zatytułowana "Fleetwood Mac", która w samych tylko Stanach Zjednoczonych zyskała status multiplatynowego krążka (ponad pięć milionów sprzedanych egzemplarzy) i single "Rhiannon" i "Landslide" (obydwa skomponowane i zaśpiewane przez Nicks). W latach siedemdziesiątych Nicks nagrała z Fleetwood Mac jeszcze dwa przebojowe, studyjne krążki: "Rumours" (jedna z najlepiej sprzedających się płyt w historii, ponad 16 milionów sprzedanych egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych) oraz "Tusk". Pochodzące z tych płyt single: "Dreams" (pierwszy w karierze Fleetwood Mac singel na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów) oraz "Sara", obydwa zaśpiewane przez Nicks, umocniły pozycję grupy na światowym rynku muzycznym[potrzebne źródło].
W 1981 roku Nicks zdecydowała się na wydanie pierwszej solowej płyty pt. "Bella Donna". Na albumie znalazły się utwory, które wokalistka skomponowała w latach siedemdziesiątych, a które nie znalazły się na płytach Fleetwood Mac. Płyta stanowi mieszankę rocka, popu z elementami muzyki country. Album znalazł się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów i wkrótce zyskał status multiplatynowej płyty, rozchodząc się w Stanach w ponad pięciu milionach egzemplarzy. Z albumu pochodzą single "Stop Draggin" My Heart Around" (nagrane z Tomem Pettym), "Leather and Lace" (duet z Donem Henleyem) czy "Edge of Seventeen". Nicks wyruszyła w krótką trasę koncertową promującą jej solowy krążek, ale przerwała ją żeby nagrać kolejny album z Fleetwood Mac. W 1982 roku ukazał się album "Mirage". Wydawnictwo przez pięć tygodni nie schodziło ze szczytu amerykańskiej listy przebojów.
W 1994 roku wydała płytę “Street Angel”. Album był artystycznym i komercyjnym niepowodzeniem. Niepowodzenia zawodowe, a także problemy ze zdrowiem (spowodowane najpierw uzależnieniem od kokainy, a później od leków) sprawiły, iż przez dłuższy czas Nicks pozostawała w cieniu. Dopiero w 2001 roku wokalistka zdecydowała się na powrót. W tym właśnie roku ukazała się jej płyta "Trouble in Shangri-La", która zadebiutowała na 5. miejscu amerykańskiej listy przebojów i zdobyła uznanie krytyków na całym świecie.
Art Gallery Kafe zaprasza
Art Gallery Kafe, 127 E Front St. Wood Dale, IL 60191 tel. 630-766-7425
„Mgła”, dokumentalna opowieść o katastrofie smoleńskiej, darmowa projekcja filmu Marii Dluzewskiej i Joanny Lichockiej. Piątek, 8 kwietnia, godz. 8 pm, konsumpcja $5 od osoby.
Zajęcia taneczno-ruchowe, ZUMBA, jak w każdą sobotę, 9 kwietnia punktualnie o 3:30 pm.
Elżbieta Kochanowska-Michalik zaprasza na program red. Ewy Uszpolewicz: Smoleńsk, wywiady z rodzinami ofiar katastrofy czytać będą: Kinga Modjeska, Julita Mroczkowska, Stanisław Wojciech Malec, Andrzej Kiesz, Elżbieta Kochanowska-Michalik oraz spotkanie z Ewą Uszpolewicz. Sobota, 9 kwietnia, godz. 7:30 pm.
Korespondencyjne Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym, czwarta tegoroczna edycja, niedziela, 10 kwietnia, godz. 10. Zapisy od godz. 9:30.