----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

07 kwietnia 2011

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru jest świętem wszystkich artystów, twórców, oraz ludzi teatru, których nie oglądamy na co dzień na deskach sceny, a także widzów.

Polski Ośrodek ITI przygotował z okazji 50. Międzynarodowego Dnia Teatru orędzie pt. “Teatr potrzebą dla wielu”, którego autorką jest Krystyna Janda.

“Teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystając z cudownej umowy, na mocy której jedni wchodzą na scenę a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem.

Co więcej, jest to wciąż gorąca, prawdziwa, istotna, a co najważniejsze, bezinteresowna rozmowa. Nic ani nikt, nie ma wpływu na nią, prócz talentów i potrzeb ducha. Niewiele dziś takich miejsc. Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem, tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, chciałabym złożyć wszystkim ludziom teatru i publiczności najlepsze życzenia z teatrem związane. Życzę wielkości, szlachetności, odwagi, prostoty, magicznych chwil. Wspaniałego, mądrego i dobrego Teatru.”
Krystyna Janda

W Polsce odbyło się w końcu marca wiele niezwykle ciekawych wydarzeń promujących teatr, przybliżających kulisy teatralnej sceny.  Warto wspomnieć np. o przygotowanej wspólnym wysiłkiem 24 warszawskich teatrów akcji pt. „Chodź do teatru”. Objęła ona szereg różnorodnych działań, w których uczestniczyło ponad 3000 młodych widzów: 11 warsztatów, 13 spotkań z artystami i pracownikami teatrów, 8 spektakli, a także próby otwarte, projekcje Teatru TV, pokazy filmów o tematyce teatralnej, wykłady, wycieczki po teatrze, salon poezji, a nawet teatralne RPG (?)*.

W Lodzi świętowano przez kilka tygodni pod hasłem "Dotknij teatru": 30 spektakli, 14 happeningów, 12 warsztatów teatralnych, 6 wykładów teoretycznych, 18 projekcji filmowych, 2 koncerty muzyki teatralnej i 3 wystawy, a także seria wykładów na temat teatralnych kostiumów.

Polski teatr integruje się, skupia swoje wysiłki na poszukiwaniu kontaktu z nowym widzem.

Kreatywność i rozmach podejmowanych działań na pewno odniesie skutek.

W Chicago miłośnicy teatru mogli obejrzeć w Copernicus Center spektakl “Lato w Nohant” Iwaszkiewicza przygotowany przez “Teatr Proscenium” z Lombard i Bocian Production pod kierunkiem Bogdana Lańko z okazji Roku Chopinowskiego i powtórzony 27 marca. Spektakl interesujący, bardzo dobrze zagrany - tak przez doskonałych aktorów zawodowych, jak i aktorów-amatorów, świetnie współdziałających i tworzących spektakl spójny i poruszający. Bardzo podobali się wspaniali Ewa Milde w roli George Sand i Andrzej Krukowski w roli Chopina, wdzięczna i szczera Solange w wykonaniu Ani Stokłosy, prawdziwie pokorny i oddany Jan (Wojciech Zębala). Sporą dozę humoru wnieśli Julitta Mroczkowska w roli Rozjerki oraz Krzysztof Arsenowicz jako Fernand. Maurycy (Rafał Wiśniewski) był należycie irytujący, Augustine (Kinga Modjeska) wzruszająca. Słowa uznania należą się pozostałym aktorom: Markowi Czyszczoniowi (Rousseau), Piotrowi Włodarczykowi (Clesinger), Sylwii Kocińskiej (Madeleine). Bogdanowi Lanko wystarczyło sił, aby oprócz reżyserowania świetnie zagrać Wodzińskiego. Scenografia Katarzyny Szcześniewskiej, światła, dźwięk (niezastąpiony Z. Habina, A. Witaszek i Cz. Mogiliński), muzyka i efekty dźwiękowe (J. Pliwko i M, Bochnak) – wszystko to stanowi znakomitą oprawę spektaklu, który warto i trzeba zobaczyć – polecam tym, którzy jeszcze nie mieli okazji.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wszystkim polskim aktorom i ludziom teatru w Chicago życzę wielu sukcesów, zdrowia, niewyczerpanych inspiracji i wielu, wielu widzów. Ma rację Krystyna Janda: jesteście “potrzebni dla wielu”. DZIĘKUJEMY!

Do widzów: teatr jest przestrzenią aktora i widza. Warto, na prawdę warto go odwiedzać.

Gorąco polecam:  www.e-teatr.plwww.instytut-teatralny.pl; www.teatry.art.pl

*RPG – wyjaśnienie skrótu za tydzień.

 

Barbara Bilszta



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor