----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

28 kwietnia 2011

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

AMORE INFINITO – Miłość Nieskończona

 

Parafia Św. Heleny, 2315 W. Augusta Blvd., Chicago, IL

Piątek, 29 kwietnia, godz. 8 pm

Bilety $15

 

Bazylika Św. Jacka, 3636 W. Wolfram, Chicago, IL

Sobota, 30 kwietnia, godz. 9 pm

Bilety: $30, $75 (VIP)

 

Parafia Św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski Str., Lemont, IL

Niedziela, 1 maja, godz. 5:30 pm

Bilety: $15

 

The Paderewski Symphony Orchestra zaprasza na uroczysty koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II – AMORE INFINITO – Miłość Nieskończona.

"Beatyfikacja to otwarcie kolejnego etapu życia Jana Pawła II, pierwszy zakończył się 2 kwietnia 2005 roku. To czas, w którym rozpoczyna się kult bło­gosławionego" – powiedział Kardynał Stanisław Dziwisz.

W programie koncertu muzyka towarzysząca życiu Jana Pawła II: perełki klasyczne, jak Pie Jesus C. Franka, Ave Maria Cacciniego, Aria na Strunę G J. S. Bacha, Ave Maria F. Schuberta i inne, a także pieśni i piosenki, których słuchał i które chętnie śpiewał, w pięknych aranżacjach z orkiestrą, śpiewane przez solistów, chóry i publiczność – m.in. Zostań z Nami, Modlitwa do Anioła, Miejcie Nadzieję, Barka czy Czarna Madonna.

Oprócz tego słynny Angelus Wojciecha Kilara, napisany w 1984 roku w murach klasztoru na Jasnej Górze i dedykowany Ojcu Świętemu, który znany jest na świecie ze ścieżki dźwiękowej nagrodzonego Oskarem filmu Miasto Aniołów. Wiele emocji wzbudzą zapewne śpiewane w różnych językach pieśni o miłości i pokoju. Nie zabraknie też muzyki filmowej – Ojciec Święty słuchał godzinami kompozycji z filmu Tańczący z Wilkami.

Wykonawcami koncertu są artyści polscy i amerykańscy: Mirosława Sojka Topór – sopran, Anna Siwiec Sitkowska – sopran, Olga Bojvic – sopran, Jim Morrissey – tenor, Agnieszka Iwańska – wokalistka jazzowa, Małgorzata Zieńko, Jan Król a także Chór Dziecięcy i Zespół Smyczkowy Akademii PaSO oraz Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

Język polski, angielski i hiszpański – tłumaczenia najważniejszych tekstów będą wyświetlane na ekranie.

 

 

LADY PANK

 

Eagle Arena, 7600 S. Cicero Ave., Burbank, IL

Sobota, 30 kwietnia, godz. 8 pm

Bilety: $40 (wejściówka, miejsca nienumerowane)-$55 (miejsca siedzące, nienumerowane

 

RAMM Events zaprasza na wyjątkowy i jedyny koncert tej wiosny – LADY PANK obchodzi swoje 30te urodziny w Chicago!

Zespół Lady Pank powstał wiosną 1982 roku. Właściwie zespół jeszcze nie istniał, gdy na falach polskiego radia emitowane były pierwsze jego utwory. Powstały one (w tym "Mała Lady Punk") podczas sesji nagraniowej, w której udział wzięli Jan Borysewicz [gitara], Andrzej Dylewski [perkusja] i Wojciech Bruślik [gitara basowa]. Właśnie ta kompozycja, jako pierwsza w repertuarze przyszłej super-grupy polskiego rocka, przez prezenterów radiowych lansowana była jako "kompozycja nagrana przez trzech wspomnianych muzyków sesyjnych". Zresztą Jan Borysewicz, znany był na przełomie lat 70-tych i 80-tych przede wszystkim jako muzyk sesyjny. Nagrywał między innymi utwory na płycie Izabeli Trojanowskiej UK.ŁADY. Wcześniej jednak w Budce Suflera, jako kompozytor i nadal muzyk sesyjny, skomponował utwór "Nie wierz nigdy kobiecie", który mylnie przez wielu fanów zespołu postrzegany jest jako kompozycja z repertuaru Lady Pank. Popularność piosenki "Mała Lady Punk" sprawiła jednak, że Jan Borysewicz i znany autor tekstów Andrzej Mogielnicki tak właśnie postanowili nazwać przyszłą legendę polskiego rocka. W tym również nie było przypadku. Nazwa zespołu to tylko trzy sylaby. To się naprawdę dobrze skanduje na koncertach. Pod taką ostatecznie nazwą zespołu wydano pierwszy singiel (Tonpress S-443), na którym znalazły się właśnie "Mała Lady Punk" oraz "Minus 10 w Rio". Co do nazwy zespołu. Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki nadali zespołowi dość przekorną nazwę Lady Pank, jako że słowo pank (tu spolszczone) wcale nie obrazowało stylu gry jaki preferował zespół... Ponadto zespół Lady Pank z muzyką "punk" nie ma nic wspólnego. Nie gra on również nowej fali, choć na początku lat osiemdziesiątych wokalista grupy – Janusz Panasewicz wydawał się być bliski tej konwencji. Natomiast z całą pewnością zespół Lady Pank wykonuje nowocześnie brzmiącą muzykę pop-rockową z pewnymi elementami reggae i bluesa.

Szczyt popularności przypadł na rok 1983 kiedy to zespół dał ponad 360 koncertów (m.in.: na Rock Arenie w Poznaniu i na KFPP w Opolu). W listopadzie 1983 miał miejsce galowy koncert zespołu w Hali Gwardii w Warszawie. Spektakl zarejestrowała TVP. Wylansowano wówczas takie utwory jak: "Tańcz głupia tańcz", "Kryzysowa narzeczona", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy", "Moje Kilimandżaro", "Vademecum skauta". Oprócz "Tańcz głupia tańcz" wszystkie znalazły się na albumie pt. "Lady Pank" wydanym pod koniec roku. Zespół wówczas konkurował głównie z Republiką oraz innymi grupami takimi jak Perfect, Oddział Zamknięty, Lombard, Bajm i Maanam.

Zespół wydał ponad 20 płyt i dziesiątki przebojów, m.in. "Tańcz głupia, tańcz", "Mniej niż zero", "Wciąż bardziej obcy", "Kryzysowa narzeczona", "Zamki na piasku", "Vademecum skauta", "Tacy sami", "Zostawcie Titanica", "Mała wojna", "Zawsze tam gdzie ty", "Na co komu dziś", "Znowu pada deszcz", "Na granicy", "Stacja Warszawa", "Strach się bać", "Dobra konstelacja".

Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Zawsze jednak w zespole występowali Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz. W czasie największej popularności w zespole występowali również Paweł Mścisławski (gitara basowa), Edmund Stasiak (gitara rytmiczna) oraz Jarosław Szlagowski (perkusja). W tym składzie zespół odnosił największe sukcesy.

 

 

Wygrany

 

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago

Niedziela, 1 maja, godz. 4 pm

Bilety: $15

 

Znakomity WYGRANY z Januszem Gajosem i Pawłem Szajdą! Nakręcony w części w Chicago film o miłości, przyjaźni i pięknym wygrywaniu...

W niedzielę, 1 maja o godz. 4 pm w Centrum Kopernikowskim zostanie pokazany długo oczekiwany film Wiesława Saniewskiego WYGRANY (The Winner, 2011, 118 min.) z Januszem Gajosem, Pawłem Szajdą, Martą Żmudą Trzebiatowską oraz Andrzejem Krukowskim, aktorem mieszkającym w Chicago. Twórcy filmu są oczekiwani na premierze, na której przewidziane są również dodatkowe atrakcje.

Oliver (Paweł Szajda), młody Amerykanin polskiego pochodzenia z Chicago, jest jednym z najzdolniejszych pianistów na świecie. Niestety przegrywa ważny konkurs pianistyczny z powodu zakulisowych manipulacji. Po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournee. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę, ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług. W hotelowym barze spotyka Franka (Janusz Gajos), byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Dzięki niemu młody pianista poznaje Kornelię (Marta Żmuda Trzebiatowska), piękną i nieco tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa. Między młodym i starym bohaterem rodzi się męska, chwilami szorstka przyjaźń. Frank wprowadza Olivera w świat swojej pasji, pokazuje, że można żyć „po swojemu". Dzięki Frankowi chłopak odzyskuje wiarę w siebie W czasie pobytu na wyścigach w Baden-Baden Oliver spotyka światowej sławy jurora konkursów pianistycznych prof. Karloffa (Wojciech Pszoniak). Juror zdradza mu, że to właśnie on zabrał Oliverowi zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Zaszokowanemu chłopakowi proponuje układ, który wyniesie go na pianistyczne szczyty. Czy młody pianista ulegnie pokusie?

 

 

Art Gallery Kafe zaprasza

 

Art Gallery Kafe, 127 E. Front Str., Wood Dale, IL 60191

Tel. 630-766-7425

 

Scena humoru i satyry przedstawia wyjątkowo satyryczny show: OJ-CZYSTE KPINY, oparty na utworach Mariana Zaluckiego, w interpretacji Krzysztofa Arsenowicza i Andrzeja M. Trzosa. Oprawa muzyczna z przebojów lat 60. i 70. Sławomira Bielawca i Jana Zienki. Piątek, 29 kwietnia, godz. 8 pm.

 

Wiosna, wiosna, ach to ty– wracamy na parkiet w Art Gallery Kafe, czyli jak w każdą ostatnią sobotę miesiąca, 30 kwietnia, bawimy się na dyskotece dla dorosłej młodzieży, od 8 pm do 2 am.

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor