"Wracam do was – Błogosławiony Jan Paweł II" – to motto, którym żyje w tych dniach cały świat – nie tylko chrześcijański. Słowa te nawiązują do pamiętnego przemówienia powitalnego na krakowskich Błoniach w 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny.
Rozpoczął się wielki festiwal wiary i radości w całej Polsce, w Europie i na świecie. Koncerty w kościołach, w filharmoniach, na placach, wystawy, seanse filmowe, wieczory teatralne i poetyckie z udziałem tysięcy wykonawców i wielu tysięcy widzów. W samym tylko Krakowie ponad 50 dużych wydarzeń artystycznych, przygotowanych z wielką pieczołowitością, z rozmachem godnym tej jedynej w historii chwili.
"Wracam do was" – to także tytuł plenerowego koncertu, który odbędzie się na Rynku Krakowskim w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. o godz. 20:00. Wystąpią m.in. Elżbieta Towarnicka, Zakopower, Kayah, Bracia, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki, IRA i Kasia Kowalska. Honorowy patronat nad koncertem objął Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.
Krakowianie czują się szczególnie blisko związani z Ojcem Świętym – mają do tego prawo. W Krakowie łatwiej wymienić miejsca nie związane z Karolem Wojtyłą niż te, w których był, mieszkał i pracował, oraz te, które odwiedzał albo mijał. Nic dziwnego, że właśnie tutaj ludzie świętują szczególnie radośnie. Zaplanowano – oprócz spotkań modlitewnych, czuwań i transmisji z Watykanu we wszystkich kościołach, także ogromną liczbą wydarzeń, które zapewnią bliską obecność Jan Pawła II.
Zaangażowano wszelkie środki – w tym także najwyższą technologię. Dzięki niej wirtualna postać Ojca Świętego przez cztery dni będzie się przechadzać ulicami Starego Miasta. Obok będą się ukazywać najbardziej znane myśli Papieża Polaka. “Chcieliśmy, aby przed beatyfikacją papież znalazł się między nami - tłumaczy Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący dzielnicy Stare Miasto. “Zanim wstąpi na ołtarze, wpadnie do Krakowa. Wszyscy, niezależnie od wyznania, oddawali mu cześć. Ludzie go kochali, był autorytetem. I teraz na pewno będą chcieli się z nim spotkać” – dodaje. Pomysł zrodził się w Teatrze Groteska, a sfinansowali go radni dzielnicy I. Przez wiele dni cierpliwie wyszukiwali i oglądali filmy, w których pojawiał się Karol Wojtyła. Postać papieża została następnie wycięta z tła. Więc kiedy rzutniki będą wyświetlać obraz, wrażenie będzie takie, jak gdyby rzeczywiście przechadzał się on ulicą, wśród ludzi. Prezentacje będzie można zobaczyć głównie w obrębie Rynku: przy Ratuszu, Sukiennicach, kościele św. Idziego, na Małym Rynku, placu Marii Magdaleny, obok bramy Floriańskiej i budynku Dworca Głównego. Dokładne godziny i miejsca podaje krakowska prasa.
Gdy zajrzycie na stronę internetową dowolnej miejscowości w Polsce – przekonacie się, że wszędzie znaleziono dość dużo powodów, aby dni te zapisać w historii złotymi zgłoskami.
Wśród wielu wydarzeń, o których już głośno, warto wymienić operę góralską "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu". Na 12 czerwca zaplanowano uroczystą premierę tej opery opowiadającej o związkach Jana Pawła II z Podhalem i Góralami. Nad każdym z czterech aktów sztuki pracuje odrębna grupa górali z różnych rejonów Podhala. Jak powiedziała współreżyserska widowiska dr Stanisława Trebunia – Staszel, prace nad operą są już na ukończeniu. - Górale bardzo sumiennie i emocjonalnie zaangażowali się w tworzenie widowiska. Premiera odbędzie się w Zakopanem, kilka dni później w Nowym Targu, i latem w Ludźmierzu. Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta jest jeden ze znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina. Nad całością reżyserii opery o papieżu Polaku czuwa znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę przygotowuje muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka.
W Chicago Paderewski Symphony Orchestra zaprasza 29 i 30 kwietnia oraz 1 maja na uroczyste koncerty pt. AMORE INFINITO – Miłość Nieskończona, z udziałem ponad 120 wykonawców: orkiestry symfonicznej, chórów, wokalistów i aktorów. Więcej informacji na str 10 oraz 16.
Barbara Bilszta