----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

05 maja 2011

Udostępnij znajomym:

Kościelne agencje ostrzegają, że wkrótce mogą wstrzymać wszelkie serwisy adopcyjne, jeśli prawo Illinois nakazywać im będzie współpracę z parami homoseksualnymi. Problem taki pojawił się na początku roku, wraz z legalizacją związków cywilnych.

Organizacje religijne prowadzące ośrodki adopcyjne domagają się, by prawo jasno określało, czy mogą one odsyłać zgłaszające się do nich pary osób tej samej płci do innych, na przykład stanowych, instytucji adopcyjnych. Na razie poprawka do odpowiedniej ustawy utknęła w jednym z komitetów Izby Reprezentantów i nie wygląda na to, by w najbliższym czasie doszło do jakiegokolwiek głosowania.

Zgodnie z nowym, bo wprowadzonym w tym roku prawem, pary homoseksualne będą mogły już niedługo legalizować swe związki na wzór małżeństw. Wiąże się z tym możliwość legalnej adopcji. Jednak organizacje kościelne przypominają, że nie mogą przekazywać dzieci takim parom, ani wykorzystywać ich jako rodzin zastępczych.

 Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w razie odmowy kościelne centra adopcyjne będą pozywane do sądu, odmawiany im będzie dostęp do funduszy stanowych, a nawet zrywane będą kontrakty już podpisane z Illinois.

Przeciwnicy wprowadzania jakichkolwiek zmian do istniejącego prawa uważają jednak, że agencje te powinny traktować związki cywilne podobnie jak zwykłe małżeństwa i przekazywać im dzieci do adopcji. Odmowę uznają za dyskryminację takich par.

Władze Illinois już od pewnego czasu zastanawiają się, czy rzeczywiście można odmowę w ten sposób traktować i czy w związku z tym nie powinno się wstrzymać finansowania religijnych grup adopcyjnych. Ponieważ temat jest kontrowersyjny i dotyczy dwóch wpływowych grup, politycy dość opieszale podejmują decyzje. Legislatura musi zgodzić się na odmowy adopcji, albo ich zabronić. Odpowiednia decyzja musi przyjąć postać ustawy. Bez niej agencje kościelne nie wiedzą jak mają działać i czy w ogóle jest to możliwe.

Teoretycznie centra adopcyjne działające przy organizacjach religijnych chroni ustawa podpisana w listopadzie ub.r. przez prezydenta Baracka Obamę. Dokument mówi, iż organizacje religijne mogą oferować usługi socjalne wykorzystując fundusze federalne bez konieczności rezygnowania ze swego religijnego charakteru. Z drugiej strony nowe przepisy dotyczące legalizacji par tej samej płci stoją w sprzeczności z niektórymi zapisami tego dokumentu.

Religijne agencje adopcyjne w naszym stanie nie są pierwszymi, które mają podobne problemy. W Waszyngtonie i Bostonie zrezygnowały one z opieki nad dziećmi i poszukiwania im rodzin zastępczych, gdy okazało się, że nie mogą zaakceptować nowych praw uznających małżeństwa homoseksualne, a prawo nie pozwala im na odmowę. W Illinois może dojść do podobnej sytuacji.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor