– bliźniacza siostra polskiej kampanii społecznej “Cała Polska Czyta Dzieciom”
Akcja rozpoczyna się w Chicago już w niedzielę,12 czerwca 2011, podczas rodzinnego festynu “Niedziela z bajką”. Copernicus Center, 2pm-7pm
Zapraszam do tej niezwykle sympatycznej i rodzinnej akcji wszystkich Państwa. Poczytajcie o niej, mówcie, przypominajcie zabieganym rodzicom. Może możecie ich czasem zastąpić? Stwórzmy wspólnie życzliwą atmosferę wokół dzieci i wokół rodzin. To nie wymaga przepisów, ustaw, środków, nakładów, inwestycji. Skorzystamy na tym wszyscy – już dziś i jutro.
Rozpoczynamy za kilka dni wspaniałym koncertem Orkiestry Symfonicznej im. I.J. Paderewskiego, w którym usłyszymy najsławniejszą baśń symfoniczną świata: “Piotruś i Wilk” S. Prokofiewa. Opowiadane przez narratorów (Agata Paleczny i Krzysztof Arsenowicz) niezwykłe przygody Piotrusia ilustruje grana na żywo muzyka. Poszczególne instrumenty wcielają się w role bohaterów, towarzyszy im cała orkiestra…
Przed tygodniem pisałam szerzej o akcji “Cała Polska Czyta Dzieciom”, która ogarnęła Polskę od Tatr do Bałtyku. Przypomnę tylko krótko najważniejsze fakty – mają one wielką wage, bo są dla nas wzorem: od 29 maja do 5 czerwca trwa Tydzień Czytania Dzieciom. W X – jubileuszowej kampanii bierze udział ponad 2600 miast i miejscowości, prawie 7000 koordynatorów, tysiące szkół, przedszkoli, domy kultury, domy dziecka, domy seniora, księgarnie, biblioteki – na szczeblu centralnym, a także, a może przede wszystkim – na szczeblu lokalnym i, co najważniejsze – w polskich domach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego – dzisiaj prawie połowa polskich rodziców czyta dzieciom książki. To wielki sukces Fundacji ABCXXI oraz jej prezesa, inicjatora kampanii, Pani Ireny Koźmińskiej. Akcję wspierają media, artyści, działacze, politycy, nauczyciele, wychowawcy, rodzice. Sukces polskiej kampanii zwrócił uwagę sąsiadów – wzorowany na polskim modelu program wprowadzą inne kraje Europy. Nie ma wątpliwości: badania dowodzą, że codzienna, dwudziestominutowa, wspólna lektura wspomaga prawidłowy emocjonalny rozwój dziecka, podnosi jego poczucie własnej wartości, wzmacnia więzi rodzinne, poszerza wiedzę ogólną oraz poprawia koncentrację - co z kolei pomaga w nauce.
Te i inne – dziś już zauważalne korzyści dotyczą nie tylko rozwoju dziecka, ale także życia rodziny, szkoły, środowiska.
Akcja „Cała Polonia Czyta Dzieciom” jest bliźniaczą siostrą wspaniałej polskiej kampanii.
Na obczyźnie jej sens nabiera dodatkowego znaczenia. Oprócz wszystkich wyżej wspomnianych dobrodziejstw mamy do wygrania jeszcze jedną wielką sprawę: język polski. U dzieci uczęszczających na co dzień do amerykańskich szkół, uczących się w języku angielskim, zacierają się więzi z polską mową, literaturą, kulturą. Także nasz język – dorosłych – ubożeje, kurczy się nasze słownictwo, wymowa robi się niedbała, zapominamy o zasadach gramatyki, nie mówiąc o ortografii. Wspólne czytanie, to także unikalna szansa dla nieobecnych w domu przez długie godziny ojców. Jakże często trudno im po całodziennej nieobecności nawiązać ciepłą rozmowę z dzieckiem - o czym tu rozmawiać z takim małym człowieczkiem?. Przygody dziecięcych bohaterów okazują się tematem dla dzieci i dorosłych, często tematem o życiu i o codziennych sprawach. Ojcowie podkreślają, że przy tej “obowiązkowej lekturze” zapominają o stresie i zmęczeniu, widok wyczekujących kolejnej bajkowej uczty dzieciaków dodaje energii, a czytane historie cieszą i bawią…
Co czytać dzieciom i kiedy zacząć? Zachęcam ponownie do odwiedzenia strony www.cpcd.pl
W zakładce “Złote książki” znajdziecie Państwo ciekawe i wartościowe pozycje. Wiele z nich pamiętamy z dzieciństwa, ale wiele jest nowych tytułów – autorów polskich i światowych. Podzielone są według wieku dzieci. Sugerowana lista lektur jest wynikiem dyskusji i analizy specjalistów – nie tylko literackiej, ale przede wszystkim mającej na celu rozwój emocjonalny dzieci. Wyobraźnia dziecka potrzebuje dobrej pożywki, pozytywnej inspiracji. Dorośli zapominają, że dzieci potrzebują świata fantazji i przeżywają go bardzo mocno utożsamiając się z bohaterami, lub przywiązując się do nich jak do siostry, czy brata. Baśniowe przygody śnią im się w nocy, często te sny są wyraziste, pełne emocji. Swoje postępowanie wzorują na postępowaniu ulubionych bohaterów, przejmują ich sposób myślenia, ich system wartości (strach pomyśleć, jaki system wartości koduje się w głowie malucha wychowywanego na elektronicznych-idiotycznych gierkach o zabijaniu). Uczą się odróżniać dobro i zło, uczą się oceniać złe i dobre cechy charakteru, zachowania, zjawiska. Często dyskutują, analizują, komentują.
Niezwykle chłonny umysł dziecka utrwala i zapamiętuje sytuacje, powiedzenia, określenia, skojarzenia, emocje. To takie proste – i wspaniałe zarazem!
Zapraszam do Copernicus Center w Niedzielę, 12 czerwca już od 2pm – na rodzinny festyn w świecie sztuki “Niedziela z bajką”. Na małe, większe i dorosłe dzieci czekać będzie wiele kolorowych atrakcji, a o godz. 6pm wspaniały koncert “Piotruś i Wilk” – na dobry początek.
Cała Polonia czyta dzieciom! INFORMACJE: biuro Paderewski Symphony Orchestra, tel. 773. 957 7777, w internecie: pasochicago.org
UWAGA! W ramach festynu także “Wielki kiermasz używanej książki dla dzieci i młodzieży”. Jeśli Twoje dziecko już wyrosło i potrzebujesz miejsce na nowe lektury, przynieś przeczytane książeczki do biura PaSO: 5844 N. Milwaukee Ave. #20, lub bezpośrednio na festyn. Ucieszysz inne dzieci i zabierzesz do domu nową porcję! Za $1!
Barbara Bilszta