Większość polityków po zakończeniu kariery przenosi się do sektora prywatnego, więc decyzja byłego burmistrza Chicago nie jest zaskoczeniem. Richard Daley zasilił właśnie szeregi Katten Muchin Rosenman, kancelarii prawnej, która w przeszłości pomagała między innymi w dzierżawie parkometrów i autostrady Skyway, czy pośredniczyła w nieudanej próbie prywatyzacji lotniska Midway.
To szósta co do wielkości firma tego typu w Chicago, powstała w 1974 r. Zatrudnia ponad 600 prawników, w większości na terenie Stanów Zjednoczonych. Posiada już biura w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles, Waszyngtonie, Charlotte oraz Londynie. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie kolejnego, tym razem w chińskim Szanghaju.
Katten Muchin Rosenman od wielu lat utrzymywała bliskie kontakty z administracją Chicago otrzymując za swe usługi tylko w ostatnich 5 latach ponad $1.2 mln. We wtorek na oficjalnej stronie internetowej firmy pojawiła się informacja, iż były burmistrz Chicago, Richard Daley, zasili jej szeregi jako starszy doradca, “którego szeroka wiedza, doświadczenie i rozległe kontakty międzynarodowe przyczynią się do dalszego wzrostu firmy”. W oświadczeniu przeczytać można również, że “Daley nie będzie uczestniczył w jakiejkolwiek pracy związanej z miastem Chicago i podległymi mu jednostkami”.
To spora zmiana, bo kiedy zasiadał na fotelu burmistrza kierował sporo zleceń w stronę Katten, zwłaszcza związanej z prywatyzacją miejskiej własności. Najbardziej znana była dzierżawa sieci miejskich parkometrów. Za przygotowanie umowy firma otrzymała $662,760. Wcześniej była prywatyzacja odcinka autostrady Skyway, gdzie za pośrednictwo kancelaria Katten otrzymała $100,000. Kolejne $60,000 wypłacono jej w związku z przygotowaniem dokumentów dzierżawy garaży w śródmieściu. Firma otrzymała również co najmniej $75,000 za pomoc przy niedoszłej prywatyzacji lotniska Midway i $217,000 za nigdy nie dokończoną dzierżawę trzech miejskich sortowni śmieci i odpadów wtórnych.
Zastanawiać może fakt, że właśnie ta firma prawnicza otrzymywała większość tego typu kontraktów. Otóż w Chicago nie organizuje się przetargów na usługi prawne i doradztwo. Firmę wybierają szefowie poszczególnych departamentów, mianowani przez burmistrza i jemu podlegli.
Decyzja o przyjęciu stanowiska w kancelarii Katten jest kolejnym elementem przechodzenia byłego burmistrza do sektora prywatnego. Wcześniej zapowiedział stworzenie wraz z synem firmy inwestycyjnej mającej działać głównie na zagranicznych rynkach, a w ubiegłym tygodniu potwierdził rozpoczęcie współpracy z University of Chicago, gdzie będzie udzielał 10 wykładów rocznie za $100,000.
Nie wiadomo dokładnie ile Richard Daley będzie po zakończeniu kariery politycznej zarabiał. Można się jedynie domyślać, że dochód będzie miał znacznie większy, niż dotychczasowa pensja w wysokości $179,000. Sama emerytura wyniesie ponad sto tysięcy, drugie tyle zapłaci mu uniwersytet, a do tego doliczyć trzeba pensję z kancelarii i ewentualne zyski z prywatnej działalności inwestycyjnej.
W nowej firmie prawniczej Daley będzie się czuł jak w domu, głównie za sprawą swego bliskiego przyjaciela i doradcy, Terry Newmana, który związany jest z nią od lat. To właśnie z nim były burmistrz wybrał się na rejs jachtem w okolice Virgin Islands w czasie ostatnich wyborów miejskich. Newman pracował dla Daley`go jeszcze w biurze prokuratora powiatowego. Od tego czasu uznawany jest za jednego z najbliższych przyjaciół, biorącego udział we wszystkich oficjalnych spotkaniach byłego burmistrza, jak również imprezach nieoficjalnych.
Warto wspomnieć, że po podpisaniu chicagowskiej umowy w sprawie dzierżawy parkometrów kancelaria Katten otrzymała zlecenie na identyczną pracę w Pittsburgu. Miasto to zatrudniło też przy prywatyzacji swoich parkometrów chicagowską firmę doradczą Scott Balice Strategies prowadzoną przez Loisa Scott`a, który teraz jest głównym dyrektorem finansowym w administracji nowego burmistrza, Rahma Emanuela. Do dzierżawy w Pittsburgu nigdy jednak nie doszło, gdyż po przeanalizowaniu chicagowskiej transakcji tamtejsze władze wycofały się.
RJ