----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

16 czerwca 2011

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Zabytkowy amerykański bombowiec B-17 z czasów drugiej wojny światowej spłonął w poniedziałek po awaryjnym lądowaniu na polu kukurydzy w Oswego na zachód od Chicago. Nikomu z siedmiu osób znajdujących się na pokładzie nic się nie stało. Wszyscy zdążyli uciec zanim "Latająca Forteca" stanęła w płomieniach.

Samolot wystartował rano w poniedziałek z małego lotniska w Aurorze i miał lecieć do Indianapolis. Po około 20 minutach zapalił się silnik. Pilot podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na polu kukurydzy.

Tuż po posadzeniu maszyny, stanęła ona w płomieniach. Dzięki sprawnej ewakuacji siedmiu osób znajdujących się na pokładzie, nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Tylko jednej z nich udzielono pomocy medycznej w szpitalu w pobliskiej Aurorze.

"Myślałem, że nikt tego nie przeżyje" - powiedział gazecie "Chicago Tribune" Drew Mundsinger, którego dom znajduje się około 150 m od miejsca gdzie spłonął B-17. Świadkowie zdarzenia opisywali, że podczas podchodzenia do lądowania płonął silnik i lewe skrzydło samolotu.

Wyprodukowana w 1945 r. maszyna należała do Fundacji Liberty z Miami na Florydzie. "Liberty Bell", jak ją nazywano, wykonywała rekreacyjne loty od 2004 r., czyli od czasu kiedy przeszła całkowity remont.

"Nigdy nie mieliśmy z nim żadnych problemów. Nie wiemy, co mogło być przyczyną pojawienie się płomieni" - stwierdził założyciel fundacji Don Brooks. Pochwalił także pilota, który "po mistrzowsku, szybko i bezpiecznie" posadził samolot.

W poniedziałek po południu pilota i pasażerów B-17 przesłuchali przedstawiciele Krajowej Agencji Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Śledztwo w sprawie przyczyn wypadku potrwa kilka miesięcy.

Dzięki solidnej metalowej konstrukcji, zaprojektowane i produkowane przez Boeinga B-17 uznawane były w czasie drugiej wojny światowej za "niezniszczalne" samoloty bombowe. Stany Zjednoczone używały "Latających Fortec" m.in. do bombardowania celów na Pacyfiku podczas wojny z Japonią w 1941 r.

JT



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor