----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

28 lipca 2011

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download

Tym razem naukowcy mają dowody. Nie uśmiechamy się przed 11 rano, połowa z nas spóźnia się tego dnia do pracy, a kiedy już ją wykonujemy potrafimy zmusić się jedynie do 3 i pół godziny produktywnego wysiłku. Chicago, Londyn, Warszawa – miasto nie ma znaczenia, wszędzie ludzie zachowują się podobnie.

Najnowsze dane, potwierdzające wcześniejsze obserwacje, opublikowali w tym tygodniu Brytyjczycy. Poniedziałek nazywany jest bolesnym zderzeniem z rzeczywistością, gdy po najczęściej wolnej niedzieli musimy ponownie wrócić do obowiązków. Zresztą nie potrzebujemy badań – poniedziałek od dawna uznawany jest za najgorszy dzień tygodnia przez większość z nas, nie wiedzieliśmy tylko, dlaczego.

Dwumiesięczne badania przeprowadzone w ubiegłym roku na 22,000 osób miały na celu znalezienie najszczęśliwszego i najmniej szczęśliwego dnia i powiązanie go z często występująca depresją oraz huśtawkami nastrojów. Posłużył do tego program działający w telefonach i urządzeniach firmy Apple o nazwie Mappiness. Każdego dnia użytkownicy mieli określić dzień jednym słowem. Poniedziałek najczęściej występował obok „nieszczęśliwy”. Aplikacja miała pokazać, czy istnieje związek pomiędzy nastrojem, a jakością powietrza, miejscem przebywania, otoczeniem. Okazało się, że niewielki, znaleziono natomiast związek z pracą i początkiem tygodnia.

To był początek większych badań. W kolejnych okazało się, że w poniedziałki dochodzi do 1/3 wszystkich tygodniowych wypadków na drogach, tuż za sobotnim wieczorem. Pracodawcy zgodnie doszli do wniosku, że poniedziałek jest najgorszy pod względem produktywności pracowników – udaje im się przepracować średnio 3 i pół godziny z ośmiu.

35% wszystkich zwolnień chorobowych przypada na poniedziałek - ile w tym czasie osób naprawdę nie może przyjść do pracy, a ile po prostu nie chce – nie wiadomo. Dzień ten uznawany jest tez za najbardziej pechowy. Większość z nas powstrzymuje się wtedy z podejmowaniem jakichkolwiek ważnych decyzji.

Niektórzy przypominają też, że poniedziałek to według Biblii dzień, gdy Kain zabił Abla i gdy zniszczono Sodomę i Gomorę.

W jaki sposób ludzie zachowują się w poniedziałek skoro nie chcą podejmować ważnych decyzji i pracować? Sondaż mówi, iż tego dnia najczęściej odwiedzamy sklepy internetowe w zaciszu naszych domów, choć najrzadziej dokonujemy zakupów. Najczęściej też myślimy o wakacjach, oglądamy telewizję i jemy słodycze.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor