Przed objęciem najwyższego urzędu w Chicago Rahm Emanuel nie wyrażał się najlepiej o planowanej przez swego poprzednika dzierżawie lotniska Midway, czy jakiejkolwiek innej sprzedaży własności miejskiej. W obliczu ponad 600 mln deficytu chyba zaczyna zmieniać zdanie.
Podanie o zgodę na dzierżawę lotniska prywatnemu operatorowi miało wygasnąć w ubiegłym tygodniu. Miasto poprosiło jednak FAA o jej przedłużenie.
Oznacza to, iż plany dotyczące Midway nie zostały odłożone na półkę. W uzasadnieniu prośby do FAA napisano, iż „chodzi o podjęcie odpowiedniej i odpowiedzialnej decyzji w imieniu podatników”.
W czasie kampanii wyborczej na stanowisko burmistrza Emanuel zapowiedział nałożenie moratorium na wszelkie plany sprzedaży lub dzierżawy miejskiej własności.
To juz szósta prośba o przedłużenie podania na dzierżawę złożona przez władze Chicago, pierwsza przez nową administrację. Nie wiadomo dokładnie, ile miasto otrzymałoby w zamian za oddanie Midway w prywatne ręce. W 2009 r. 99 letnia umowa opiewała na sumę $2.5 mld., ale w obliczu kryzysu ekonomicznego wycofała się z niej druga strona.
Chicago oddało już w prywatne ręce między innymi sieć parkometrów. Podpisana w 2009 r. na okres 75 lat umowa dała miastu 1.15 mld. Okazało się jednak, że cena dzierżawy była co najmniej o 50% zaniżona. Kilka lat wcześniej wydzierżawiono Chicago Skyway za 1.83 mld oraz sieć podziemnych parkingów w śródmieściu za 563 miliony.
Znajdujący się na południu Chicago port lotniczy Midway jest drugim co do wielkości w naszym mieście. Nie zawsze jednak tak było. Początki Midway to 12 grudnia 1927 rok, gdy przyjęło pierwsze samoloty. W pierwszym roku swej działalności obsłużono 800 samolotów, głównie pocztowych i towarowych.
Obecną nazwę otrzymało w 1949 roku, kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Nawiązuje ona oczywiście do słynnej bitwy lotniczo-morskiej stoczonej 4 czerwca 1942 pomiędzy okrętami japońskimi, a amerykańskimi, w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym.
Lotnisko zbudowane zostało na gruntach o powierzchni jednej mili kwadratowej wydzierżawionych od chicagowskiej Rady Edukacji. W latach 1932 - 1961 Midway uznawane było za najbardziej ruchliwe lotnisko świata. Straciło ten tytuł na rzecz O`Hare powstałego w 1955 roku na północy miasta.
Obecnie z usług Midway korzysta od siedmiu do dziesięciu linii lotniczych. Każdego dnia startuje i ląduje tam ponad 300 samolotów łączących Chicago z 60 innymi miastami. W ostatnich latach przez ten port lotniczy przewija się ok. 19 milionów pasażerów rocznie, którzy korzystają z ok. 300 tysięcy połączeń lotniczych.
RJ