Już po raz drugi w tym roku Grażyna Auguścik została laureatką prestiżowej nagrody. Po tytule Wybitnego Polaka w USA przyznanym przez Fundację Teraz Polska, otrzymała doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 września w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa.
To najważniejsza doroczna nagroda w dziedzinie kultury. Grażyna Auguścik znalazła się wśród najwybitniejszych ludzi polskiej muzyki, filmu, teatru, literatury, sztuk plastycznych – ludzi kształtujących polską kulturę i poprzez swoją twórczość tworzących także wizerunek współczesnej Polski.
"To już tradycja, że raz w roku nagradzani są artyści oraz instytucje, które w roku minionym odnotowały sukcesy. (...) Kultura nie zawodzi, przynosi fenomenalne efekty, efekty najwyższej wartości, buduje wizerunek państwa polskiego w sposób niezwykle trwały" - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości.
Kilka miesięcy wcześniej, 7 maja br., wokalistka została uhonorowana nagrodą Polak Roku 2010, przyznawaną w konkursie Fundacji “Teraz Polska” przy współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Senatem, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przy udziale polskich placówek dyplomatycznych i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Nagroda przyznawana jest ludziom sztuki mieszkającym poza Polską, utrzymującym stałe kontakty z krajem i działającym na rzecz promocji kultury polskiej w miejscu swojego zamieszkania.
Tyle oficjalne komunikaty.
Te dwie najbardziej cenne nagrody przyznane w Polsce dla zamieszkałej na stałe i działającej w Chicago Grażyny Auguścik mają wymiar specjalny i oddają fenomen zjawiska, jakim jest kariera Artystki. Oznaczają sukces i obecność w Polsce, gdy mieszka się daleko poza nią oraz sukces w Ameryce, gdy jest się kimś z daleka.
Dwa światy
Artystka czuje się osobiście niezwykle mocno związana z Polską: “Tak naprawdę nigdy stąd nie wyjechałam. Jestem obecna w niej sercem, a ciałem dość często. Spędzam tu średnio 4-6 miesięcy w roku.” W Ameryce, u źródeł światowego jazzu, odnalazła warunki do nauki i rozwoju swojego talentu, możliwość współpracy z najwspanialszymi muzykami, inspiracje, przyjaciół. To niezwykłe, jak wspaniale łączy te dwa obszary w jedną, spójną całość – ogarnia je i oswaja. Jest obecna w tym samym czasie na dwóch kontynentach: na scenach, w klubach, na festiwalach, w mediach – prawdziwie i bez kompromisu. Nie tylko jest obecna: czerpie stale świeże inspiracje z obydwu kultur (nie ograniczając się bynajmniej do nich), współpracuje z najwybitniejszymi artystami Tu i Tam, promuje ich włączając do kolejnych projektów coraz to nowe nazwiska, nieustannie poszukuje, zaskakuje i zachwyca już nie tylko techniką i talentem, które od dawna kojarzymy z wokalistką, ale właśnie kreatywnością. Pozostaje przy tym naturalna, nie ulega modom, podkreśla swoje przywiązanie do korzeni. Jest wierna sobie, a śpiew pozostaje jej naturalną życiową potrzebą: „Koncerty mają dla mnie moc uzdrawiającą” – wyznaje w jednym z wywiadów. Mówi, że jest dzieckiem natury. Dowodem jest jej zamiłowanie do muzyki ludowej i płyty takie jak „Kolędy”, „To i Hola”, oraz „PastForward”.
Artysta, to specyficzny zawód
Grażyna Auguścik jest stale w artystycznej drodze – niestrudzona, wyczulona jak sejsmograf na niezwykłe zjawiska i przez to sama fascynująca swą sztuką. Pozostaje prawdziwa, wolna artystycznie i personalnie, konsekwentna w swoich wyborach, choć w imię sztuki zdolna do wyrzeczeń. “Artysta to specyficzny zawód i żeby nim być, trzeba iść na wiele kompromisów w życiu, ale muzyka, którą gramy to wynagradza. To lekarstwo na dusze, serce i umysł.”
Trudno wymienić wszystkie sukcesy wokalistki, ale warto przypomnieć te najważniejsze z ostatnich lat. Płyta „River”, wydana w 2001 roku, uznana została za jedno z największych wydarzeń muzycznych stawiając Grażynę Auguścik w gronie 15 najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). Otrzymuje też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku w 22nd Annual Chicago Music Awards. W styczniu 2003, 2004, 2005 i 2006 r. pismo „Jazz Forum Magazine” w plebiscycie publiczności przyznaje jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej. Udział w Fujitsu Concord Jazz Festiwal 2002 przynosi TOP VOCAL AWARD a płyta „Homage” Three for Brazil nagrana dla japońskiej Pony Canyon Records zostaje umieszczona przez „Swing Journal” na liście TOP 20 JAZZ ALBUMS w Japonii.
Rok 2010 przyniósł oryginalny, entuzjastycznie przyjęty projekt “Chopin World Sound”, uznany przez krytyków Chicago Tribune i New York Times jako jedno z 10 najważniejszych wydarzeń minionych 30 lat obok koncertów Miles"a Davis"a, Elli Fitzgerald, Frank"a Sinatry, Wyntona Marsalis"a, Danilo Perez"a i Marcus"a Roberts"a.
W najbliższych planach:
W listopadzie, a więc za kilka tygodni światło dzienne ujrzy nowy album: The Beatles Nova, ale wcześniej 8 października Artystka wystąpi w ramach Chicago Guitar Festival w Skokie, razem z Grazyna Auguscik Group.
Szczegóły tras koncertowych, recenzje, wywiady, dokładną biografię, dyskografię i wiele ciekawych materiałów można znaleźć na stronach internetowych gmasounds.com oraz grazynaauguscik.com.
Barbara Bilszta