----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

22 września 2011

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

W Chicago jest ich prawie 2,000. Większości umieszczono w najbardziej niebezpiecznych dzielnicach. Emitują charakterystyczne, błękitne światło, co odróżnia je od innych, podobnych urządzeń, choćby kamer umieszczonych na skrzyżowaniach ulic. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie przestępczości - jeśli widzisz światło, kamera prawdopodobnie widzi ciebie.

Nie można powiedzieć, że niebieskie kamery nie wywiązują się w ogóle z zadania, można jednak stwierdzić, że robią to w znacznie mniejszym stopniu, niż się spodziewano.

Opublikowane w tym tygodniu wyniki badań pozostawiają wiele wątpliwości co do wyników osiąganych przez policję i prokuraturę dzięki zainstalowanym kamerom. W jednych rejonach przyczyniły się one nieznacznie do spadku przestępczości, podczas gdy w innych nie zauważono na przestrzeni ostatnich 10 lat jakiejkolwiek różnicy.

Jakość nagrań wideo jest zwykle słaba i nie pomaga w sądzie, zwłaszcza, że nie może być jedynym dowodem w jakiejkolwiek sprawie.

Wydatek ponad $6 mln. nie poszedł jednak na marne, specjaliści twierdzą, że z każdy zainwestowany dolar przyniósł korzyści wartości co najmniej $4. To średnia z Chicago, Waszyngtonu i Baltimore, gdzie badania przeprowadzano jednocześnie.

Według statystyk niebieskie kamery nie mają wpływu na przestępczość. W niektórych rejonach spadła ona o 12%, jednak kilka ulic dalej, gdzie liczba tych urządzeń jest podobna,  przypadków łamania prawa jest tyle samo.

W niewielkim stopniu nagrania pomagają w sądzie. Policjanci i prokuratorzy zgodnie twierdzą jednak, że jakość filmów jest na tyle słaba, że w większości przypadków trudno używać ich jako dowodów podczas rozpraw. Dzięki nagraniom zatrzymano od 2006 r. ponad 5,000 osób. Jednak we wszystkich przypadkach podczas późniejszych rozpraw potrzebne były dodatkowe dowody. Do tej pory ani razu samo nagranie z niebieskiej kamery nie pozwoliło na uzyskanie wyroku skazującego.

Pomogło jednak w wielu przypadkach w obaleniu zeznań obrony. na przykład, gdy przekonywano, że określony samochód jechał w jakimś kierunku, a nagranie pokazywało, że było odwrotnie.

Od 2006 r. miasto instaluje już nowsze, lepsze urządzenia. Większość z nich podłączona jest do centrum 911, gdzie operator ma bezpośredni dostęp do przekazywanego na żywo obrazu.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor