----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 października 2011

Udostępnij znajomym:

KONCERT GWIAZD

 

Eagle Arena,7600 S. Cicero Ave.,Burbank,IL

Sobota, 8 października, godz. 8 pm

Bilety: $39-$55 (VIP)

 

Ramm Events zaprasza na KONCERT GWIAZD – wystąpią Ania Wyszkoni, Ewa Farna, grupa Mirami (znana z przeboju Sexualna) oraz grupa Video. Doskonała zabawa gwarantowana.

Uwaga – dwa rodzaje biletów –bilety VIP – miejsca siedzące oraz normalne bilety wstępu – miejsca stojące).

Ania Wyszkoni– polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka tekstów. W latach 1996-2010 występowała w zespole Łzy. W 2009 wydany został jej debiutancki album solowy Pan i Pani.

Ewa Farna – pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na Sam, który jest polską wersja pierwszego czeskiego albumu Měls mě vůbec rád. Druga polska płyta – Cicho ukazała się 16 marca 2009. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009, piosenka Cicho uzyskała tytuł Polski Hit Lata 2009. W październiku 2010 roku album "Cicho" uzyskał miano platynowej płyty.

Video – polski zespół grający pop rock założony w 2007 roku przez Macieja Durczaka, Wojciecha Łuszczykiewicza i Tomasza Luberta.

Ukraińska grupa Mirami, znana z hitu “Sexualna, to trzy seksualne i niebezpieczne wokalistki, Jana Snitkus, Julia Iwaszkiw i Oksana Karpiak. Drugi singiel zespołu to „Miramimania”, a ich płyta utrzymana jest w bardzo tanecznym klimacie.

 

 

Bryan Adams

The Bare Bones Tour

 

The Chicago Theatre,175 N. State St.,Chicago,IL

Sobota, 8 października, godz. 8 pm

Bilety: $53-94

 

Bryan Adams, właśc. Bryan Guy Adams (ur. 5 listopada 1959 w Kingston, w Kanadzie) – kanadyjski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek.

Bryan Guy Adams urodził się 5 listopada 1959 roku w Kingston, w kanadyjskiej prowincji Ontario. Muzyk stał się najbardziej popularnym kanadyjskim artystą późnych lat 80. i 90., znanym z wielu romantycznych ballad i utworów rockowych takich jak "Summer Of "69"" i "Cuts Like A Knife". Syn angielskiego dyplomaty (matka była nauczycielką i bibliotekarką), urodzony w Kanadzie, wychowywał się jednak w różnych państwach, głównie w Europie (Portugalia, Austria) i na Środkowym Wschodzie.

Jego pierwszym instrumentem była perkusja. Potem narodziła się jego miłość do gitary i śpiewania. Charakterystyczny zachrypnięty głos jest do dziś jego znakiem rozpoznawczym. W wieku 16 lat założył swój pierwszy zespół Shock. W 1976 roku został wokalistą glamrockowej grupy Sweeney Todd, która wylansowała w Kanadzie przebój "Roxy Roller". Dwa lata później Bryan poznał swego przyszłego współpracownika Jima Vallance"a, kiedyś perkusistę w kanadyjskiej grupie Prism. Niedługo potem Adams rozpoczął karierę solową.

Jego debiutancki album (zatytułowany po prostu Bryan Adams) ukazał się w lutym 1980 roku i był początkiem długoletniej współpracy Adamsa z twórcą piosenek Jimem Vallance"em. Poza piosenkami Remember i Wastin" Time, album został nagrany w dniach 29 października – 29 listopada 1979 roku w Manta Studios w Toronto i był wspólną produkcją Adamsa i Vallance"a. Album w 1986 zdobył w Kanadzie status złotej płyty.

Jednym z najbardziej udanych albumów Adamsa Waking up the Neighbours. Album wydano we wrześniu 1991 roku. Poprzedzał go singel (Everything I Do) I Do It for You, który wykorzystano także w filmie Robin Hood: Książę Złodziei. Piosenka ta w roku 1991 i 1992 znajdowała się na szczycie list przebojów.

Niestety, kariera muzyczna Adamsa ma charakter sinusoidalny. Równie często następują wzloty co upadki. Kilka jego albumów okazało się absolutną klapą, należy do nich przede wszystkim On a Day Like Today.

Adams wykonuje muzykę z pogranicza rocku i popu, z wyraźnie odczuwalnymi elementami rocka stadionowego, czyli stylu który charakteryzuje się eklektyką założeń i łączeniem elementów heavy metalowych i rockiem.

 

 

“Żona oficera”

pokaz filmu Piotra Uzarowicza

 

Copernicus Center,5216 W. Lawrence Ave.,Chicago

Piątek, 7 października, godz. 8 pm

 

Wszyscy wiemy, czym dla Polski i Polaków był i jest Katyń. Dla wielu ludzi Zachodu, a Ameryki szczególnie, to często ciągle niewiele lub nic nieznacząca nazwa.

Reżyser Piotr Uzarowicz, Amerykanin polskiego pochodzenia, o Katyniu pierwszy raz usłyszał w polskiej sobotniej szkole i w rodzinnym domu.

Kolejne, szokujące dla niego, informacje usłyszał w 2000 roku podczas spotkania w Muzeum Polskim z historykiem, dr Andrzejem Kunertem. Wtedy urodził się pomysł na film.

Uzarowicz pochylił się nad sprawą katyńskiego mordu w sposób szczególny – dotknął bolesnej dla Polaków sprawy ukrywania przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone prawdy o zamordowaniu polskich oficerów, a także położył akcent na to, co po tragedii działo się z rodzinami ofiar.

W jednym z wywiadów telewizyjnych reżyser, mówiąc o poszukiwaniu prawdy związanej z Katyniem, stwierdził: “Te poszukiwania pokazały mi, że to ciągle jak gdyby tylko polska sprawa i tylko dla Polaków ważna, a tak nie powinno być. To nie jest tylko polska sprawa!”

Reżyser zdawał sobie sprawę, że jedynym sposobem dotarcia do zachodniego widza jest zrobienie filmu, który będzie bardzo dobry zdjęciowo, dźwiękowo, montażowo.

Producentka – Amerykanka, jej dalsza rodzina pochodziła z Czechosłowacji. O Katyniu nie wiedziała nic, ale rozumiała o co chodzi. Kierownik zdjęć – Amerykanin, po wysłuchaniu historii zwierzył się, że kiedy jego ojciec, który był Polakiem, umierał, poprosił go, żeby kiedyś zrobił coś o Polsce.

– Każdy z kim rozmawiałem na temat historii, którą chciałem opowiedzieć w filmie, reagował podobnie: „dlaczego ja dopiero teraz o tym słyszę?!”, „dlaczego nie uczono nas o tym w szkole?!”, „co w tej sprawie zrobiły Stany Zjednoczone?” „co zrobiła Anglia?” – powtarzały się te same pytania.

 

 

Syberia 2009

Spotkanie z Mateuszem Damięckim i Pawłem Długołęckim

 

Chopin Theater, 1543 W. Division, Chicago

Niedziela, 9 października, godz. 2 pm

Wstęp wolny

 

Ekspedycja Syberia 2009 – relacja z wy­prawy i spotkanie z podróżnikami, Mateuszem Damięckim i Pawłem Długołęckim.

Niezapomniana podróż bezdrożami Rosji. 3 samochody, 60 dni, 25 tysięcy kilometrów.

Tylko jedno spotkanie w Chicago, które poprowadzi Zbigniew Banaś. Wstęp wolny.

Fragment bloga opisującego wyprawę:

“Po 14 godzinach spędzonych w kolejce na gotowaniu, jedzeniu, przepakowywaniu dro­biazgów, rozmowach z Rosjanami, Ło­ty­szami, Kazachami i całym jeżdżącym tu świa­tem, stajemy oko w oko z Rosyjską Federacyjną Strażą Graniczną i Celną. Jest lekkie świrowanie w brzuchu – a jak każą wszystko rozpakowywać np. – to leżymy. Pakowaliśmy samochody trzy dni – nie ruszymy się stąd do pojutrza.

Czy nie przyczepią się do jakiegoś drobiazgu w papierach –samochody uży­czone przez Mercedes-Benz Warszawa nie są przecież naszą własnością – mnóstwo wątpliwości. A jednak wszystko idzie gładko – chociaż klimat samej granicy do złudzenia przypomina opowieści Kapuścińskiego z lat 50-tych, gdy przekraczał granicę ZSRR pociągiem. Sama konstrukcja przejścia – z zasiekami, kanałami i rampami do oglądania samochodów ze wszystkich stron budzi już dawne demony.

Niemniej jednak to ludzie są tu ważni i nagle okazuje się, że trafiamy, mimo 3.45 rano na życzliwych i chętnych do pomocy Oficerów, którzy podpowiadają, jak wy­pełnić “Wremiennyj Wwoz”, czyli dokument, na którym wymienione jest WSZYSTKO co mamy, łącznie z oponami i ich rozmiarem.

Powiało grozą, gdy dowiedzieliśmy się, że bez którejś z wymienionych rzeczy nie WYJEDZIEMY z Rosji, a gdy zgubimy te dokumenty, to sami będziemy zgubieni. Tak pouczeni o 5 nad ranem wjeżdżamy powoli do Rosji. Głęboki oddech i zaraz za granicą zaszywamy się do samochodów. Jedyne, o czym marzymy, to sen...”

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor