Paderewski Symphony Orchestra zaprasza wszystkie dzieci do wielkiego dziecięcego i młodzieżowego chóru oraz do międzyszkolnej orkiestry symfonicznej. To nowa szansa rozwoju dla wielu dzieci poprzez najwspanialsze formy uprawiania muzyki – wspólny śpiew i wspólne granie. Nie ma większej radości! Nie ma bardziej słusznego powodu poczucia dumy, nie ma bardziej uzasadnionego poczucia własnej wartości, niż pięknie zagrany lub zaśpiewany koncert po wielu godzinach prób i wysiłków. A wszystko dla najwspanialszej nagrody, jaką są gorące brawa, zadowolenie i podziw rodziców oraz publiczności. Pierwszy koncert już 11 grudnia!
Dlaczego warto?
Każde dziecko powinno przynajmniej przez kilka lat czynnie zajmować się muzyką. O korzyściach płynących z takich zajęć edukacyjnych rozpisuje się światowa prasa – często w nawiązaniu do kolejnych zaskakujących wyników badań naukowych prowadzonych w najbardziej prestiżowych ośrodkach, przez największe naukowe autorytety. Po więcej zachęcamy do skorzystania z linków na stronie PaSO www.pasochicago.org
Umuzykalnienie stanowi dziś integralną część wykształcenia ogólnego i norma ta nie wynika bynajmniej z przesłanek estetycznych, ale z udowodnionego pozytywnego wpływu gry i śpiewu na rozwój młodego człowieka. Nie trzeba mieć szczególnych zdolności, aby móc cieszyć się muzyką, śpiewać i grać. Potrzebny jest jednak trening, jak w przypadku każdej umiejętności, predyspozycje, to nie wszystko. Ponieważ koszt zajęć artystycznych jest wysoki – od kilku lat znikają z programów szkół w wyniku cięć budżetowych. Władze oświatowe rozkładają ręce – cóż zrobić – siła wyższa! Ale przecież dzieci nie czekają – rosną, każdy dzień zwiększa lub zmniejsza ich życiowe szanse, nie ma w tym cienia przesady. Kochający i troskliwi rodzice zrobią wszystko, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju – każdy pragnie dla swego dziecka szczęśliwego życia, to naturalne. Gdy jednak zastanawiamy się nad zajęciami muzycznymi, najczęściej zaczynamy od rozważenia zdolności dziecka, uzależniając decyzje od własnej oceny jego potencjalnego sukcesu. Przeciwstawiamy muzykę innym zajęciom na przykład sportowym. Kardynalny błąd!
Najbardziej utalentowane są maluchy. WSZYSTKIE!
Udowodniono naukowo, że wszyscy rodzimy się ze słuchem absolutnym. Nieużywanie go prowadzi do stopniowego zaniku tej funkcji. Bez wątpienia muzyka jest naturalną potrzebą człowieka, jest językiem, którego uczymy się najpierw od mamy i taty, od pierwszych dni życia. Mówiąc do swojego maleństwa mama przecież instynktownie zmienia melodię głosu, prawie śpiewa.
Według prof. Edwina Gordona - jednego z najwybitniejszych psychologów muzyki, autora najczęściej w świecie stosowanych testów uzdolnień - dzieci w wieku 5-9 lat są najbardziej otwarte na różne style muzyczne – to właśnie w tym czasie, nazywanym przez psychologów „czasem otwartych uszu” możemy wykształcić ich wrażliwość muzyczną. Taki potencjał dany od natury posiada każde dziecko. Dzieci w tym wieku powinny jak najwięcej śpiewać. Ważny jest właściwy dobór utworów – z punktu widzenia melodyki, rytmu, zawartości emocjonalnych, ważny jest też trening poczucia słuchu i rytmu. Nawiązując do bliskich powiązań śpiewu i mowy – możemy śmiało użyć śpiewu jako sposobu nauki języka. W programie chórów PaSO będą to różne języki, z naciskiem na j. polski.
Ameryka jest krajem, w który brak ujednoliconego formalnego szkolnictwa artystycznego. Ma to swoje plusy i minusy, generalnie jednak ten fakt dezorientuje wielu rodziców poszukujących możliwości zapewnienia dziecku zajęć muzycznych. Najczęściej kończy się na lekcjach w domu, ale – z całym szacunkiem dla nierzadko wspaniałych nauczycieli domowych – nie jest to idealna sytuacja. Dzieci powinny muzykować razem, to w pewnym sensie nagroda za pracę włożoną w codzienne ćwiczenia, naukę. Warto uzupełnić muzyczne doświadczenia o wspólny śpiew, wspólne granie – najprzyjemniejsze formy uprawiania muzyki. Paderewski Symphony Orchestra zachęca rodziców, dzieci i młodzież do skorzystania z tej wyjątkowej szansy.
Przesłuchania
Przesłuchania do chórów – dziecięcego i młodzieżowego oraz do młodzieżowej orkiestry symfonicznej rozpoczynają się już w sobotę, 8 października i będą trwały przez trzy kolejne weekendy – do 23 października: w soboty w godz. 3pm - 5pm, w niedziele od 1 pm do 4pm. Kandydaci do chóru powinni mieć co najmniej 6 lat, nie muszą znać nut. Kandydaci do orkiestry powinni mieć od 13 do18 lat i co najmniej 3 lata nauki gry na instrumencie. Młodsze dzieci (poniżej 13 lat) będą mogły uczestniczyć w zajęciach zespołów dziecięcych.
Wymagana jest znajomość nut. Instrumenty: wszystkie smyczkowe, dęte i perkusyjne, harfa. Zgłoszenia: tel 773 957 7777 – można zostawić wiadomość.
E-mail: paderewskiorchestra@msn.com. Prosimy o podanie imienia i nazwiska, wieku dziecka, instrumentu - w przypadku kandydatów do orkiestry i numeru telefonu, a także dnia, w którym chcielibyście Państwo zgłosić się na przesłuchanie do siedziby Paderewski Symphony Orchestra, przy 5844 N. Milwaukee Ave., suite 201-207, Chicago, IL 60646. ZAPRASZAMY!
Barbara Bilszta