Już w tę sobotę, 15 października słynna MET rozpocznie szósty sezon transmisji na żywo – tym razem do ponad 1600 sal w 56 krajach świata! Można jeszcze dostać bilety w niektórych kinach.
Transmisje na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
“Dzięki eksperymentalnemu połączeniu filmu z przedstawieniem na żywo Metropolitan Opera stworzyła nową jakość w sztuce” – pisał entuzjastycznie „The Los Angeles Times” po pierwszej transmisji z nowojorskiego teatru w 2006 roku. Przedsięwzięcie The Metropolitan Opera: Live in HD zadebiutowało pokazem „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Metropolitan Opera (Met) nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Spektakl obejrzało 30 tys. widzów, zgromadzonych w 150 salach na terenie USA. Ogromny sukces kasowy i frekwencyjny tego wydarzenia sprawił, że wkrótce przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry, także z innych kontynentów. W ubiegłym sezonie transmisje przekazywano do ponad 1500 sal w 46 krajach na wszystkich kontynentach. Rośnie także liczba transmitowanych tytułów: zaczęto od 6, w drugim sezonie już 10, obecny sezon obejmie aż 11 oper.
Jakość przede wszystkim
MET postawiła na jakość i nie jest skłonna na najmniejsza ustępstwa od najwyższych standardów. Bezpośrednie przekazy odbywają się w technologii High Definition, na ogromnym ekranie o wymiarach 6x11 m, przy użyciu nowoczesnego systemu transmisji dźwięku Dolby Digital 5.1 Surround. Pewnie także dzięki temu atmosfera transmisji jest niezwykła: widzowie śledzą spektakl lepiej niż publiczność MET: z różnych perspektyw, z użyciem zbliżeń, kamera często porusza się wśród artystów, śledząc dramaturgię i tempo akcji, współtworząc klimat i napięcia. MET dba także o to, by publiczność nie nudziła się w trakcie przerw. Transmisja wzbogacana jest materiałami prowadzącymi widza za scenę, za kulisy - to są rozmowy z artystami, pokazanie procesu przygotowania w charakteryzatorni czy zmiany dekoracji. Kamera zagląda też do orkiestronu, do loży, do foyer. “Zawsze jest w tych zdarzeniach jakaś magia, która powoduje, że publiczność w sali projekcyjnej zaczyna się identyfikować z publicznością w Metropolitan Opera. I brawa, które się odzywają jednocześnie z brawami na widowni Met, świadczą o tym, że naszym udziałem staje się swoiste poczucie zjednoczenia w tym samym wydarzeniu artystycznym” – mówi Andrzej Sułek, dyrektor Filharmonii w Lodzi, która jako pierwsza w Polsce zaproponowała widzom spektakl z MET w 2008 roku.
PREMIERA SEZONU “Anna Boleyn” Donizzettiego
Miłość i intryga
Historia Anny Boleyn, niewinnie skazanej na śmierć żony Henryka VIII, jest tematem opery Donizettiego, która rozpocznie kolejny sezon transmisji z Metropolitan Opera.
Król Anglii Henryk VIII, zakochany w Jane Seymour, pragnie pozbyć się prawowitej małżonki Anny. Knuje więc intrygę, by móc oskarżyć ją o niewierność. Sąd daje wiarę królowi i Anna zostaje niewinnie skazana na śmierć. W inscenizacji Met w tragiczną postać królowej wcieli się wybitna rosyjska sopranistka Anna Netrebko. To jedna z najtrudniejszych ról operowych – wielkie wyzwanie dla sopranu – wokalne i aktorskie. W przeszłości wybitne interpretacje tej partii stworzyły Maria Callas, Joan Sutherland, Renata Scotto i Edita Gruberova.
Anna Netrebko jest dziś pierwszą gwiazdą MET, występuje na tej scenie od 2002 roku. Zadebiutowała w USA w wieku 24-lat, na scenie opery w San Francisco. Dziś ubiegają się o nią najsłynniejsze teatry. Dwukrotnie została uznana za najlepsza śpiewaczkę świata w dorocznym plebiscycie austriackiego wydawnictwa Festspiele. Anna słynie nie tylko z wyjątkowo pięknego głosu, fenomenalnej techniki wokalnej i talentu aktorskiego – ma jeszcze jeden atut: jest niezwykle piękna i ma sylwetkę modelki. To wszystko nadaje nowy wymiar bohaterkom, które kreuje na scenie i doskonale służy standardom opery nowoczesnej sztuki operowej. Anna Netrebko jest nie tylko twarzą MET, jest wizerunkiem opery XXI wieku, a wszystko wskazuje na to, że sztuka ta rozkwita, jak nigdy wcześniej w historii.
Jeszcze możesz zdobyć bilet!
Anna Bolena, MET HD - sobota, 15 października 2011, godz 11:55 am
Aby umożliwić symultaniczny odbiór na całym świecie, wybrano nietypowe, jak na spektakl godziny: dla publiczności nowojorskiej jest to najczęściej 10:55 am, w naszej strefie czasowej 11:55am, w soboty. Zaplanowano także 9 powtórzeń, najczęściej we środy, o godz. 6:55 pm czasu chicagowskiego. W niektórych miejscach bilety znikają już w pierwszych dniach sprzedaży, jest jednak jeszcze kilka sal w rejonie Chicago, które dysponują miejscami na najbliższy spektakl
Najłatwiej sprawdzić to w internecie, przez witrynę Metropolitan Opera albo na stronie fathomevents.com - w kalendarzu wyszukać 15 października, Anna Bolena, MET HD. Strony podają też szczegółowy wykaz wszystkich transmisji, także tytułów i obsad poszczególnych spektakli – już dziś można zakupić bilety na cały sezon. Warto dodać, ze w tym sezonie zobaczymy też dwóch Polaków na dobre zadomowionych w słynnym teatrze: Mariusza Kwietnia (Don Giovanni, 29 października) i Piotra Beczałę (Kawaler des Grieux w “Manon” 19 maja 2012, u boku Anny Netrebko).
Cena biletu na MET HD wynosi od $18 do $24. Uwaga! Spektakl “Anna Boleyn” trwa ok. 3,5 godziny, cała transmisja - ponad 4 godziny, w tym dwie przerwy. Warto się wybrać!
Barbara Bilszta