Stanowy Kongres odrzucił weto gubernatora
Gubernator Pat Quinn przegrał walkę ze stanowym Kongresem o ustawę podwyższającą opłaty za prąd w celu sfinansowania modernizacji linii przesyłowych elektrowni ComEd i Ameren. Stanowy Kongres odrzucił w środę weto do ustawy określanej nazwą „Smart-grid”. Oznacza to, że ustawa wejdzie w życie, a nas czeka podwyżka prądu. Rachunki za elektryczność wzrosną o 3 dolary na miesiąc. Dochód z podwyżki szacowany jest na 2 miliardy 600 milionów dolarów.
Stanowy Senat w środę odrzucił weto gubernatora Quinna w stosunkiem głosów 36-19, a Izba Reprezentantów 74-12. Ustawa była jedną z pierwszych, którą Stanowy Kongres zajął się na wznowionej powakacyjnej przerwie sesji legislacyjnej. Po raz pierwszy ustawę uchwalono w maju, ale we wrześniu została zawetowana przez gubernatora.
Zakłady energetyczne ComEd i Ameren twierdzą, że dzięki dodatkowym funduszom z podwyżki, będą w stanie zmodernizować sieć linii przesyłowych, co zapobiegnie w przyszłości kosztownym awariom i sprawi, że zespoły transmisyjne będą bardziej energooszczędne. Wprowadzenie nowoczesnej sieci (smart-grid) jest bardzo kosztowane, dlatego zakłady energetyczne poprosiły o podwyżkę, z której dochód zostanie przeznaczony na modernizację i konserwację infrastruktury.
Przeciwnicy ustawy, w tym gubernator Pat Quinn, uważają, że jest ona niekorzystna dla mieszkańców i pogorszy sytuację ekonomiczną stanu. Quinn nazwał ją nawet „koszmarem dla mieszkańców Illinois” i podkreślał, że ustawodawcy działają pod wpływem lobbystów związanych z elektrowniami. Gubernator apelował także do stanowych kongresmenów i senatorów, by nie odrzucali jego weta. Pata Quinna poparła prokurator stanu Illinois Lisa Madigan i liczne organizacje stojące na straży praw konsumentów. Ustawa „Smart-grid” nazywana jest przez nich „trojańskim koniem”, bo jest w niej zapis pozwalający elektrowni ComEd na wprowadzenie kolejnych podwyżek w okresie 10 lat.
Prawie połowa ankietowanych mieszkańców Illinois opowiada się przeciwko podwyżce prądu – wynika z sondażu przeprowadzonego 11 października przez McKeon and Associates z Joliet na grupie 800 osób zarejestrowanych do głosowania. Jeden na siedmiu respondentów uważa, że klienci nie powinni płacić za modernizację zespołów transmisyjnych.
Stanowy senat co prawda w środę wprowadził do ustawy kilka poprawek, m.in. o utworzeniu 60-milionowego funduszu pomocowego dla osób mających problemy z płaceniem rachunków za prąd oraz ograniczeniu rocznych dochodów zakładów energetycznych ComEd i Ameren, ale nie zadowoliły one gubernatora.
„Myślę, że ludzie dostrzegą, że wiele zostało zrobione od maja” – powiedział stanowy kongresman Kevin McCarthy z Orland Park, który od początku popierał ustawę.
JT