----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

03 listopada 2011

Udostępnij znajomym:

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA) jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego.

Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północno- amerykańskim. Założony w 1989 roku przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, każdego roku festiwal przedstawia ponad 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, goszcząc licznych filmowców polskich z całego świata.

Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts), organizacja o charakterze niedochodowym, której celem jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych. Wsparcie osób prywatnych, korporacji oraz instytucji rządowych umożliwia atrakcyjne programy Towarzystwa.

Liczba uczestników festiwalu sięga 35 tysięcy kinomanów z całego świata, którzy zjeżdżają do Chicago na dwa pełne rozrywki tygodnie listopada. Festiwal spełnia także misję edukacyjną, adresując swoje programy do dzieci i młodzieży, rodzin i wychowawców. Wiele programów rodzinnych jest bezpłatnych lub opatrzonych specjalnymi zniżkami.

Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. "The New York Times" uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a "The Chicago Tribune" nazywa imprezę histo­rią chicagowskiego sukcesu.

W CIEMNOŚCI Agnieszki Holland oraz MIASTO RUIN Damiana Nenowa otworzą 23 Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce.

Oba filmy zostaną pokazane na specjalnej inauguracji festiwalu w premierowym chicagowskim kinie MUVICO ROSEMONT 18 (9701 Bryn Mawr Ave. w Rosemont) w piątek, 4 listopada o godz. 8:45 wieczorem.

Entuzjastycznie przyjęty przez publiczność festiwali w Toronto i Telluride oraz amerykańskich i kanadyjskich krytyków filmowych, najnowszy film Agnieszki Holland W CIEMNOŚCI to dzieło zainspirowane prawdziwą historią opisaną w książce Roberta Marshalla W kanałach Lwowa. Jest to wzruszająca opowieść o woli przetrwania w czasach Holocaustu, jak również o metamorfozie ludzkich uczuć pod wpływem nieszczęścia innych. Akcja filmu ma miejsce w okupowanym Lwowie, a tłem rozgrywającego się dramatu jest likwidacja żydowskiego getta w roku 1943. Główny bohater, Leopold Socha, drobny szmalcownik i oportunista, robi wszystko, aby przetrwać wojnę. Losy ludności żydowskiej są mu zgoła obojętne, zaś kiedy nadarza się okazja lukratywnego zarobku, z łatwością akceptuje ryzyko związane z ukryciem w kanałach grupy uciekinierów z getta. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku prowadzi do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, przeistaczając się w heroiczną walkę o ludzkie życie.

Film Agnieszki Holland, polskie zgłoszenie do Oskara w kategorii filmów obcojęzycznych, jest uważany za jednego z głównych faworytów do tegorocznej nagrody. Holland była dotychczas nominowana do Oskara dwukrotnie za swoją Europe, Europe i Gorzkie żniwa.

Piątkowy premierowy pokaz W CIEMNOŚCI w kinie MUVICO zaszczycą swoją obecnością Agnieszka Holland oraz Robert Więckiewicz, którzy po projekcji odpowiadać będą na pytania widzów. Przewidywana jest również obecność świadków, którzy przeżyli likwidację getta we Lwowie. Jednocześnie odbędzie się przedstawienie obecnych gości honorowych festiwalu.

Dwudziesta trzecia edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, jednej z największych imprez filmowych w Chicago, odbędzie się od 4 do 20 listopada 2011 roku. W programie tej imprezy znajdzie się ponad 70 nowych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji w większości z napisami angielskimi.

Jak co roku, zjadą do Chicago na spotkanie z publicznością liczne gwiazdy polskiego kina.

Przez cały okres festiwalu będzie trwał plebiscyt na najciekawszy film fabularny i dokumentalny. Najciekawsze filmy otrzymają nagrody Złotych Zębów.

Pojedyncze bilety kosztują $13 na seanse filmów fabularnych i $10.00 na filmy dokumentalne. Szczególnie polecamy popularne karnety festiwalowe (ważne dla jednej osoby), które pozwalają na znaczne oszczędności. Karnet kosztuje $70 na 7 dowolnie wybranych filmów. Karnety nie obejmują wieczoru otwarcia, zamknięcia i imprez specjalnych. Wszyscy goście gali otwarcia PFFA oraz posiadacze karnetów otrzymują bezpłatnie obszerny katalog festiwalowy.

Maraton tańca, najnowszy film w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, projekcja filmu odbędzie się w Pickwick Theater (5 S. Prospect Ave #1, Park Ridge), w sobotę, 5 listopada, 2011 o godz. 7:00.

W małym miasteczku na Dolnym Śląsku, odbywa się plenerowa impreza; jej główne atrakcje to maraton tańca oraz wysoka nagroda 50 tysięcy gotówką. Dla wielu tłumnie zgromadzonych na rynku mieszkańców, to szansa na spełnienie marzeń oraz klucz do lepszego świata. Każdy ma swój powód, aby tutaj być; jednych przyciąga chęć zobaczenia gwiazdy, Dzessiki, inni marzą o wielkiej wygranej. Kto będzie szczęściarzem, komu uda się zrealizować najskrytsze marzenia; czy para pojawiających się w miasteczku dziwolągów Szymuś i Sylwuś są w stanie czynić cuda?

Piątek, 4 listopada

8:45 pm – Wieczór Otwarcia: Miasto Ruin, W Ciemności (Muvico Rosemont 18)

7:00 pm – Lincz, reż. Krzysztof Łukaszewicz (Facets)

9:00 pm – Róża, reż. Wojtek Smarzowski (Facets)

 

Sobota, 5 listopada

10:00 am – 1920 Bitwa Warszawska (seans 3D), reż. Jerzy Hoffman (Muvico Rosemont)

7:00 pm – Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł., reż Antoni Krauze (Facets)

9:30 pm – Bokser, reż Tomasz Blachnicki (Facets)

7:00 p m – Maraton Tańca, reż. Magdalena Łazarkiewicz (Pickwick Theatre)

9:30 pm – Uwikłanie, reż. Jacek Bromski (Pickwick Theatre)

 

Niedziela, 6 listopada

3:00 pm – W imieniu diabła, reż. Barbara Sass (Facets)

5:15 pm – 1920 Bitwa Warszawska, reż Jerzy Hoffman (Facets)

7:30 pm – Joanna, reż. Feliks Falk (obecny na projekcji) (Facets)

1:00 pm – Latający mnich i tajemnica Da Vinci, reż. Mariana Cengel-Solcanska (Pickwick Theatre)

3:00 pm – Milion dolarów, reż. Janusz Kondratiuk (Pickwick Theatre)

5:15 pm – Róża, reż. Wojtek Smarzowski (Pickwick Theatre)

7:30 pm – Bokser, reż. Tomasz Blachnicki (obecny na projekcji) (Pickwick Theatre)

 

Poniedziałek, 7 listopada

8:00 pm – Bad Girls. Cela 77, reż. Janusz Mrozowski (Gallery Theatre)

7:00 pm – Milion dolarów, reż. Janusz Kondratiuk (Facets)

9:00 pm – Trzy minuty. 21:37, reż. Maciej Ślesicki (Facets)

7:00 pm – Lincz, reż. Krzysztof Łukasiewicz (Pickwick Theatre)

9:00 pm – Popatrz na mnie, reż katarzyna Jungowska (Pickwick Theatre)

                – Heniek, reż. Eliza Kowalewska (Pickwick Theatre)

Dokładny program i informacje o filmach na stronie www.pffamerica.com

 

Zaduszki Jazzowe

Chopin Theatre, 1543 W. Division, Chicago, IL

Poniedziałek, 7 listopada, godz. 7 pm

Bilety: $40

Krakowskie Zaduszki Jazzowe w Chicago, organizowane rokrocznie przez Towarzystwo Przyjaciół Krakowa w Chopin Theatre, prezentują świa­towej klasy jam-session i są okazją do poznania różnorodnych stylów muzyki jazzowej, jak również wspomnienia zmarłych jazzmenów.

Festiwal cieszy się wielką popularnością wśród polonijnych, jak i amerykańskich fanów tej muzyki.

W tym roku, już 13 raz z rzędu, powtarzając sukces z poprzednich lat, zaprosimy wiele znamienitych gwiazd (gość wieczoru – słynny EDDIE HENDERSON – trąbka) i nowych talentów, do spędzenia wyjątkowego wieczoru podczas wspólnego muzykowania.

W sumie ponad 50-ciu artystów wystąpi w poniedziałek, 7 listopada w Chopin Theatre na 2 scenach równocześnie, od 7:00 PM do wczesnego rana.

• Tomek Grochot Quintet prezentuje Eddie Henderson’a

• Eastern Blok

• Agnieszka Iwańska

• Pabian, Tellis-Nayak, Mulvenna TRIO

• Włodek Wander & Dixie Kings

• Lemon Blues

• Megitza Quartet

• Marcin Januszkiewicz Quintet & Frieda Lee

• Antykwariat

• Gerard Lebik / Marc Riordan - Duo

• Barabasz Jazz Quartet

• Miyo Mardosz Band

• Jam Trio

• I inni…

Bilety w cenie $40 są do nabycia na stronie www.bilety.com lub w kasie teatru na godzinę przed koncertami (liczba miejsc ograniczona). Darmowy parking jest dostępny przy kościele Świętej Trójcy. 

Towarzystwo Przyjaciół Krakowa w Chicago powstało 15 lat temu i ma wśród swoich celów promocję i przybliżanie wydarzeń kulturalnych Królewskiego Miasta poprzez organizowanie spotkań autorskich, spektakli teatralnych, koncertów i wystaw, na które zapraszane były, są i będą największe gwiazdy scen krakowskich i polskich oraz osoby wyjątkowo zasłużone dla Krakowa.

 

Art Gallery Kafe zaprasza

127 E. Front St., Wood Dale, IL 60191

Tel. 630-766-7425

Uwaga sympatycy Gdańska, Trójmiasta, Kaszub i Pomorza – zapraszamy wszystkich zainteresowanych spotkaniami i wspólnym działaniem oraz ewentualnym powołaniem Wolnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gdańskiej. Piątek, 4 listopada, godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Mikrofon dla Ciebie – kolejna edycja konkursu piosenki KARAOKE. Polskie przeboje – weź udział i Ty. Przewidziane honorowe nagrody. Sobota, 5 listopada, godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Polski Klub Fotograficzny zaprasza na kolejną gawędę Bonifacego Małolepszego pt. „Chicagowscy producenci kamer i sprzętu fotograficznego”. Wtorek, 8 listopada, godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor