Zakazem używania plastikowych toreb w sklepach na terenie Chicago zajęła się w środę Rada Miasta. Projekt ustawy w tej sprawie przedstawił radny z 1. Okręgu Proco “Joe” Moreno. Radny zaproponował, by w pierwszej kolejności pakowanie zakupów do plastikowych toreb było zakazane w dużych sklepach o powierzchni powyżej 5 tys. stóp kwadratowych.
Sieci handlowe miałyby używać ekologicznych odpowiedników jednorazowych plastikowych toreb. Przyjazne środowisku torby wielokrotnego użytku są jednak droższe, dlatego radny Moreno zaproponował, by nie wprowadzać zakazu używania plastikowych siatek w małych sklepach. Supermarkety byłyby zobligowane do zapewnienia klientom bezpłatnych toreb ulegających biodegradacji.
Za złamanie zakazu używania plastikowych toreb właściciele sklepów płaciliby kary od 150 do 250 dolarów za każdą “jednorazówkę” oraz od 50 do 150 dolarów za niezapewnienie klientom torby wielokrotnego użytku.
Szacuje się, że rocznie klienci w Chicago zużywają około 3 miliardów jednorazowych toreb plastikowych.
“Każdego dnia nasze ulice, nasze chodniki, nasze parki zapełniają się tymi torbami” – powiedział radny Moreno na konferencji prasowej w środę prezentując jedną z plastikowych siatek. “Są okropne dla naszego środowiska” – dodał.
Próba wprowadzenia zakazu używania plastikowych toreb w Chicago nie powiodła się w 2008 roku. Projektu nie poparł ówczesny burmistrz Richard Daley. Radni wprowadzili wtedy obowiązek używania w sklepach dużych sieci handlowych toreb nadających się do recyklingu. Zdaniem radnego Moreno nie zdaje to egzaminu, bo jednorazowe torby wykonane z plastiku rozkładają się nawet kilkaset lat. Torby wielokrotnego użytku produkowane są z materiałów ulegających biodegradacji i surowców odnawialnych.
Wprowadzeniu zakazu używania plastikowych toreb w Chicago sprzeciwiają się handlowcy zrzeszeni w Illinois Retail Merchants Association. Podkreślają, że obowiązek wprowadzenia do sklepów droższych toreb wielokrotnego użytku spowoduje podwyżkę cen dla konsumentów.
"Czterokrotny wzrost cen za torby przełoży się na podwyżki w momencie, gdy ceny żywności ciągle rosną. To kolejny atak wymierzony w konsumentów i możliwość robienia przez z nich zakupów po przystępnych cenach" – powiedział prezydent Illinois Retail Merchants Association David Vite.
Radny Proco “Joe” Moreno odpierał te zarzuty. Stwierdził, że doskonale poradziły sobie z tym problemem sklepy sieci Aldi, Trader Joe’s i Whole Food, które zaprzestały używania plastikowych toreb.
Pierwszym amerykańskim miastem, które uchwaliło zakaz stosowania plastikowych toreb w supermarketach stało się cztery lata temu San Francisco. W ciągu jednego miesiąca ich zużycie spadło o prawie 5 mln.
JT