----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

10 listopada 2011

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Prawie połowa właścicieli domów w aglomeracji chicagowskiej spłaca wyższą pożyczkę, niż obecna wartość ich nieruchomości. W skali całego kraju gorzej jest tylko w Phoenix i Las Vegas.

Według danych opublikowanych przez stronę internetową Zillow, zajmującą się tematyką real estate, aż 46% posiadaczy domów w Chicago zmuszonych jest do spłacania pożyczki, której suma znacznie przekracza obecną wartość kupionej nieruchomości.

„Możliwości w takim przypadku są ograniczone – mówi Geoff Smith, z DePaul Institute for Housing Studies – Trudniej jest przefinansować pożyczkę, gdy nie posiada się w domu żadnego kapitału. Z tego samego powodu prawie niemożliwa jest sprzedaż.”

Odsetek osób zmagających się z tym problemem jest w Chicago znacznie wyższy, niż na przykład w Nowym Jorku, czy Los Angeles, gdzie ujemne saldo pomiędzy zaciągniętą pożyczką, a wartością nieruchomości ma odpowiednio 18% i 21% mieszkańców.

Więcej niż w Chicago znaleźć można takich właścicieli wyłącznie w Phoenix w stanie Arizona oraz w Las Vegas w Newadzie. Średnia dla całego kraju wynosi w obecnym kwartale 29% – donosi Zillow.

Zdarza się, że nawet dom kupiony 20 lat temu nie spełnia warunków do przefinansowania posiadając ujemną wartość. Tak było w przypadku Pete Schulza, który dwie dekady temu kupił dom w dzielnicy Jefferson Park. Gdy rozpoczął starania o przefinansowanie okazało się, że to, co po 20 latach pozostało mu do spłaty przekracza obecną wartość nieruchomości.

„Byłem zaskoczony – mówi Schultz – myślałem, że popełniono jakiś błąd w obliczeniach”.

W podobnej sytuacji znajdują się setki tysięcy mieszkańców aglomeracji. Tylko niektórzy będą mogli skorzystać z ustawy podpisanej niedawno przez prezydenta. Pozwala ona na przefinansowanie takich domów ale tylko w sytuacji, gdy nie występują spóźnienia w spłatach pożyczki. Dla wielu osób pomoc może jednak przyjść zbyt późno, gdyż zwiazany z ustawą program Home Affordable Refinance Program (HARP), wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku.

RJ



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor