----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

24 listopada 2011

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Rozpoczyna się druga kadencja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wtorek, 22 listopada, odbyła się w siedzibie MKiDN konferencja prasowa, podczas której Bogdan Zdrojewski poinformował o swoich planach na najbliższą przyszłość.

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Kultury przez długie lata nie miało stabilnej polityki, ministrowie zmieniali się wyjątkowo często, trudno więc mówić o spójnym, długofalowym działaniu, porządkowaniu, tworzeniu i realizacji programów, nadrabianiu zaległości kumulujących się przez długie lata powojennej historii państwa polskiego. A przecież transformacja, demokratyzacja, odrodzenie kraju odbywa się przede wszystkim w sferze kultury i świadomości obywateli. Uświadomienie Polakom tego wydawałoby się oczywistego faktu zaliczyć trzeba do największych sukcesów Bogdana Zdrojewskiego w latach 2007 – 2011.

"Moim celem było doprowadzenie do sytuacji, aby Polska rozsądnie zainwestowała w kulturę" mówił minister o swojej poprzedniej kadencji. Dzięki zabiegom ministra wydatki państwa na kulturę rosną, mimo trudnej sytuacji finansowej.  Z perspektywy poprzedniej kadencji minister zalicza do największych osiągnięć pozyskiwanie na rozwój polskiej kultury funduszy Unii Europejskiej:"Jesteśmy liderem w absorpcji środków europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie" – mówił na spotkaniu z dziennikarzami. Zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w historii kultura została włączona w działania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jako odrębna kategoria, a do dnia dzisiejszego podpisano 58 umów o dofinansowanie ze środków unijnych. Wysoko ceni sobie także przyjęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ oraz obchody Roku Chopinowskiego.

Czas inwestycji

Podsumowując w październiku swoją kadencję, minister Zdrojewski ocenił ją jako "czas inwestycji". Wśród najważniejszych projektów już zrealizowanych znalazły się Opera Podlaska w Białymstoku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz inwestycje chopinowskie – adaptację Zamku Ostrogskich na Muzeum Fryderyka Chopina, budowę Centrum Chopinowskiego, rewitalizację oraz rozbudowę obiektów w Żelazowej Woli i Brochowie.

Odzyskane skarby

Sukcesów było znacznie więcej: do polskich zbiorów powróciło kilka cennych obrazów, także tych zrabowanych w czasie II wojny światowej: m.in. "Śmierć Ellenai" Jacka Malczewskiego, ”Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego, dwa dzieła Juliana Fałata - "Nagonka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach, czy "Portret Laszczki" Józefa Mehoffera.

Z inicjatywy Bogdana Zdrojewskiego zorganizowano dwa duże kongresy - Kongres Kultury Polskiej w Krakowie (2009) oraz Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu (2011). Głośno było też o tytule Europejskiej Stolicy Kultury 2016, do którego ostatecznie nominowano Wrocław - miasto, z którym minister od lat jest blisko związany.

Czas wyzwań

Najbliższe lata będą wyzwaniem dla całego resortu kultury. Minister wyznacza jasne, konkretne cele. Przede wszystkim dokończy rozpoczęte inwestycje: Opera Podlaska, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Do tego dochodzą inwestycje związane z zakupami gruntów i obiektów: jak np. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie MKiDN zakupiło teren dawnego dworca, aby wyprowadzić całą działalność gospodarczą z terenu muzeum .

Łącznie Ministerstwo Kultury zaangażowane jest w ok. 200 inwestycji - już zakończonych lub w toku. Największa - Centrum Nauki Kopernik, 207 milionów, została oddana do użytku i cieszy się wielką popularnością.

Nadrabiamy zaległości

Rozwój edukacji kulturalnej pozostaje jednym z priorytetów Bogdana Zdrojewskiego: „To, co jest w tej chwili dla mnie najistotniejsze – aby poprawić inwestowanie w edukację, w nasze kompetencje” podkreśla. Dawno już rozpoczęto konieczne inwestycje w szkolnictwo artystyczne: prace prowadzone są w akademiach sztuk pięknych (Gdańsk, Warszawa, Łódź, Wrocław, Kraków i Poznań),  podobne wkrótce rozpoczną się  w akademiach muzycznych w całym kraju. Trwa rozbudowa sieci szkół muzycznych  I i II stopnia.

„Przypomnę, że muzyka, plastyka wróciła do szkół podstawowych, przygotowujemy nowoczesne narzędzia edukacyjne i właśnie Ministerstwo Kultury będzie pierwszym wydawcą z prawdziwego zdarzenia e-booka do nauki muzyki, muzykoteka. Powinniśmy mieć ten e-book na przełomie stycznia i lutego i będzie on, bo to już wiem od ekspertów zagranicznych, pewnego rodzaju sensacją, taką miłą też niespodzianką.” – zapowiada Bogdan Zdrojewski. Pozostaje życzyć Panu Ministrowi i nam wszystkim realizacji zamierzonych celów – i dużo zdrowia!

Miłym Czytelnikom życzę także tradycyjnie „Smacznego indyka”, udanego wypoczynku, wspaniałych zakupów, uśmiechu i pozytywnej energii na ten tak wyjątkowy amerykański „Thanksgiving weekend.” 

Barbara Bilszta
paderewskiorchestra@msn.com

 



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor