Stanowe i lokalne departamenty policji przygotowały się do świątecznego, wydłużonego weekendu, zwiększając liczbę drogowych punktów kontroli. Celem wspólnej akcji jest, jak każdego roku, zwiększenie bezpieczeństwa poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na tzw. śmiertelną czwórkę, czyli główne przyczyny tragicznych wypadków: nadmierną prędkość, DUI, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa i rozproszenie uwagi.
Thanksgiving to tradycyjnie początek wzmożonego ruchu w okresie świąt, który słabnie dopiero po Nowym Roku. Począwszy od środy, 23 listopada, aż do niedzieli, 27 listopada, policja spodziewa się znacznie większej liczby pojazdów na ulicach stanu, z czego najbardziej ruchliwy będzie tradycyjnie czwartek. Illinois State Police apeluje o bezpieczną jazdę, przestrzeganie przepisów, a przede wszystkim unikanie łączenia alkoholu z prowadzeniem pojazdu. Od wielu lat statystyki pokazują, ze w okresie tych 4 dni gwałtownie wzrasta liczba wypadków śmiertelnych na autostradach.
„Mimo, że wypadków z udziałem pijanych kierowców jest z roku na rok mniej, to nawet jeden zakończony śmiercią nie powinien się zdarzyć. Wiemy, że alkohol odgrywa główna rolę w tych zdarzeniach w okresie Thanksgiving – mówi dyrektor policji stanowej, Hiram Grau – Policjanci z różnych departamentów, stanowych i lokalnych, zwiększą swą obecność na drogach i zwrócą szczególną uwagę na nietrzeźwych kierowców.”
Mimo, że wypadków ze skutkiem śmiertelnym jest w czasie Święta Dziękczynienia coraz mniej, to według statystyk uczestniczy w nich coraz więcej młodzieży. W okresie ostatnich 3 lat aż 55% wszystkich tragicznych zdarzeń na drogach Illinois spowodowanych było przez młodych ludzi nadużywających alkoholu.
W najbliższych dniach policja patrolować będzie autostrady, ulice miast, a także przygotuje specjalne punkty kontroli, na których szczególna uwagę zwróci się na „śmiertelną czwórkę”: nadmierną prędkość, DUI, pasy bezpieczeństwa i rozproszenie uwagi.
„Naszym celem jest zredukowanie liczby śmiertelnych wypadków i zmuszenie kierowców do skorzystania z alternatywnej komunikacji po wypiciu alkoholu” – mówi Mark Picoli z Illinois State Police.
DUI nie tylko jest groźne, ale również bardzo drogie. To tysiące dolarów na adwokata i koszty sądowe, wzrost ubezpieczenia, kary i przede wszystkim, najprawdopodobniej wyrok więzienia. Jazda po alkoholu niemal na zawsze psuje historię kierowcy i wpływa na historie kryminalną. Od zmiany prawa przed kilku laty DUI jest bowiem przestępstwem.
Podobna mobilizacja policji w okresie różnych świąt nie jest niczym nowym. Właśnie takim akcjom przypisuje się znaczące obniżenie w ostatnich latach liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.
Illinois Department of Transportation we współpracy z policją stanową oraz lokalnymi dystryktami każdego roku powiększa strefę dodatkowych działań i zwiększa liczbę punktów kontrolnych. Od środy do niedzieli włącznie, na terenie Illinois przygotowano ponad 2,500 drogowych punktów gdzie zwracać się będzie uwagę na cztery główne przyczyny wypadków, prawie 200 punktów kontroli trzeźwości i dokumentów oraz dodatkowe 1,000 nocnych patroli.
W podobnym okresie ubiegłego roku na drogach Illinois zginęło 15 osób. Większość z nich nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa, w dziewięciu przypadkach kolizja była wynikiem jazdy po spożyciu alkoholu.
Pod względem bezpieczeństwa na drogach Illinois dokonało w ostatnich latach znaczącego postępu. Jeśli dotychczasowe wyniki zostaną utrzymane, to 2011 r. będzie trzecim z kolei, w którym liczba ofiar śmiertelnych będących następstwem wypadków nie przekroczy 1,000.
Warto pamiętać, że oprócz Illinois podobne akcje na środkowym-zachodzie przeprowadza kilka okolicznych stanów: Indiana, Michigan, Minnesota oraz Ohio. Każdego roku do akcji włączają się następne na terenie Midwestu. Michael Witter, szef regionalnego oddziału National Highway Traffic Safety Administration przekonany jest, iż ich wynikiem jest ratowanie życia. W 2008 r. w okresie Thanksgiving na drogach całego kraju zginęło aż 1,120 osób. Ponad połowa z nich nie używała podczas jazdy pasów bezpieczeństwa. W ostatnich latach liczba ta zmniejszyła się o ponad 35%.
To nie jest parking dla każdego
Skoro wspominamy o akcjach policyjnych w okresie Thanksgiving, to należy powiedzieć o jeszcze jednej, wymierzonej w osoby nielegalnie parkujące w strefach dla niepełnosprawnych.
Jeśli wybierzemy się na zakupy i po 20 minutach jazdy w kółko nie będziemy mogli znaleźć parkingu w pobliżu wejścia do sklepu, zatrzymajmy pojazd nieco dalej. Perspektywa zatrzymania się, choćby na chwilę, na parkingu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych jest niewątpliwie kusząca – bo blisko, bo tylko na chwilę, przecież nikt nie zauważy.
Zauważy, to niemal pewne. W tym roku policja wyjątkowo agresywnie kontroluje takie miejsca w okresie świąt, zwłaszcza na parkingach w okolicy dużych centrów handlowych, przykładem może być Woodfield Mall. W ubiegłym roku w okresie 3 dni Święta Dziękczynienia wypisano 43 mandaty, a 14 osób utraciło plakietki zezwalające na parkowanie w tych miejscach. Kary są wysokie. Poza kilkuset dolarowym mandatem zawieszane jest nam prawo jazdy.
RJ