Zakupy internetowe nie są niczym nowym, a obrót sklepów sieciowych już dawno niemal zrównał się z dochodem tradycyjnych. To wygodna i wciąż nieco tańsza alternatywa dla kupujących. Jednak w niektóre dni trzeba wykazać się ostrożnością, jaka towarzyszyła nam przed laty, gdy ta forma sprzedaży detalicznej dopiero raczkowała. Zwłaszcza w tzw. Cyber Monday, czyli elektroniczny lub cyfrowy poniedziałek.
To stosunkowo nowy pomysł, stworzony dopiero w dobie wszechobecnego internetu. Nazwa przyjęła się w 2005 r. po tym, jak coraz więcej sklepów zaczęło informować o wzroście sprzedaży tego dnia w swoich internetowych oddziałach. Cyber Monday następuje po czarnym piątku, czyli wielkiej obniżce cen w sklepach tuż po Święcie Dziękczynienia. Elektroniczny poniedziałek to po prostu wielka obniżka cen w sklepach internetowych, która w tym roku wypada 28 listopada.
Niewątpliwie można w ten dzień, podobnie jak w czarny piątek, spotkać sporo niewiarygodnych cen i okazji. Jednak podobnie jak w poniedziałkowych zakupach musimy wykazać się ostrożnością.
Według badania przeprowadzonego przez Yahoo.com w piątek tuż po Thanksgiving tradycyjne sklepy odnotowują 147% wzrost sprzedaży. W poniedziałek wynosi on nieco mniej, bo ok. 90%. Przewiduje się, że w tym roku w okresie świątecznym kupujący załatwią aż 36% swych sprawunków w internecie. Pozostałe 64% wciąż należy do sklepów tradycyjnych.
Popularność poniedziałkowych wyprzedaży jednak rośnie i warto choć kilka słów poświęcić bezpieczeństwu zakupów tego dnia w sieci, ponieważ widząc wielką okazję cenową zapominamy często o zdrowym rozsądku. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa przygotowane przez bankinfosecurity.com:
– Jeśli nigdy nie dokonywałeś na tej stronie zakupów i nie robił tego nikt ze znajomych, bądź ostrożny. Sprawdź sklep internetowy w Better Business Bureau lub na stronie buysafeshopping.com
– Nigdy nie dokonujmy zakupów na stronie, na której nie ma fizycznego adresu i numeru telefonu.
– Nie wierz w „cudowną” cenę. Obniżki, nawet spore, tak. Niewiarygodne przeceny, nie.
– Nigdy nie używaj w transakcjach internetowych kart debetowych. W razie problemów masz szansę odzyskania pieniędzy używając karty kredytowej i nie ryzykujesz utraty wszystkich oszczędności z bankowego konta.
– Staraj się nie używać do zakupów obcego komputera. Odwiedzaj sklepy internetowe korzystając z własnego, wyposażonego w program antywirusowy.
RJ