----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

01 grudnia 2011

Udostępnij znajomym:

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL

Sobota, 3 grudnia, godz. 8 pm

Bilety: $38-$45

Christopher Entertainment zaprasza na jedyny w swoim rodzaju koncert – Projekt Grechuta – nie można tego przegapić!

Na scenie pojawią się Piotr Cugowski (Bracia), Marek Jackowski (Anawa, Maanam), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Małgorzata Ostrowska (Lombard) oraz zespół Plateau – artyści muzycznie trudni do zaszufladkowania w tym projekcie pomysłowo bawią się konwencją, żonglują poezją, ironią i jednocześnie są pełni dystansu do świata.

Obok klasyków Dni, których nie znamy, Wiosna, ach to Ty czy Ocalić od zapomnienia w programie znajdą się także kompozycje takie, jak Twoja Postać, Niepewność, Świat w Obłokach czy Gdziekolwiek – stanowiące przekrój twórczości Artysty.  Wszystkie utwory, choć prezentowane w zaskakujących czy nawet awangardowych wersjach, nie zostały pozbawione uroku oryginału i magii nadanych im przez Marka Grechutę.

Danuta Grechuta powiedziała: Miło, że piosenki Marka wciąż inspirują młodsze pokolenia. Myślę, że Markowi by się spodobało!

Marek Grechuta urodził się 10 XII 1945 roku w Zamościu. Muzyką interesował się już w dzieciństwie, w wieku siedmiu lat uczył się gry na fortepianie u organisty w kościele w Chylicach. Kontynuował ją do matury. Już wtedy interesował się poezją.

W grudniu 1966 roku założył wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem zespół Anawa. Nazwa tego zespołu pochodzi od francuskiego zwrotu "en avant", co znaczy "naprzód". W jego skład wchodzili: Marek Grechuta (śpiew), Jan Kanty Pawluśkiewicz (fortepian), Anna Wójtowicz (wiolonczela), Tadeusz Kożuch (altówka), Jacek Ostaszewski (kontrabas, flet prosty) i Tadeusz Dziedzic (gitara). W listopadzie 1967 roku Marek podbił serca szerokiej publiczności i zdobył swoje pierwsze nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej. Były to Grand Prix dla zespołu Anawa i drugie miejsce indywidualne dla Marka Grechuty, za wykonanie m.in. "Niepewności" i "Tanga Anawa". Inne wykonywane w tym okresie przez niego i zespoł Anawa piosenki to: "Będziesz moją panią", "Serce" i wiele innych. Największe jednak sukcesy Marek odnosił na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Nieco później wspominał Opole jako drugie po Kra­ko­wie ukochane przez niego miasto. W 1971 roku otrzymał Główną Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenkę "Korowód". Niestety, w tym samym roku zespół Anawa rozpadł się. Jacek Ostaszewski założył zespół Osjan, zaś Marek Jackowski – Maanam. Natomiast sam Grechuta związał się z innymi muzykami, m.in. Pawłem Ścierańskim i Michałem Półtorakiem. Założono wówczas nowy zespół: Wiem. Jego nazwa pochodzi od skrótu "W Innej Epoce Muzycznej". Było to zupełne zerwanie z dotychczasowym romantycznym wizerunkiem Marka. Występował on w składzie: Marek Grechuta, Jan Cichy, Józef Gawrych, Paweł Jarzębski, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Kulik, Antoni Krupa, Paweł Ścierański,Piotr Michera i Eugeniusz Obarski. Naj­bardziej znane utwory tej grupy to np. "Jeszcze pożyjemy", "Gdzieś w nas", "Świat w obłokach". W roku 1975 zespół Wiem rozpadł się a reaktywowała się Anawa (w innym składzie niż poprzednio).

Duża część jego piosenek została nagrana w krakowskim teatrze STU, tam też miał liczne koncerty. Niemal od początku swej kariery był związany z Piwnicą pod Baranami. W latach 1979 – 1989 prowadził własną Piwnicę Pod Różą. Koncertował również w wielu krajach europejskich, USA, Kanadzie i Australii. W latach 80. wydał dwa zbiorki swoich wierszy pt. "Na serca dnie" i "Krajobraz pełen nadziei". To właśnie wtedy powstały jedne z najpiękniejszych jego piosenek – "Nieoceniona" i "Pieśń wigilijna" (tą ostatnią w okresie stanu wojennego). Nie tylko śpiewał i pisał, ale też malował. Jego obrazy były wystawiane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jest także bohaterem filmu dokumentalnego reżyserii P. Aleksowskiego

"Z pamiętnika mej duszy".  W 1969 roku wystąpił też w filmie Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy".

Dnia 9 października 2006 roku Marek Grechuta zmarł w Krakowie. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych.

Marek Grechuta i jego przeboje, są znane w całej Polsce. Według Piotra Bał­troczyka pan Marek jest artystą trzech epok – płyty winylowej, kasety i compactu, na co mistrz odpowiadał: "Myślę że odnajduję się na scenie także dziś. Ku mojej radości na koncertach jest sporo młodzieży, a kiedy słyszę brawa, wiem, ze zadanie wykonałem jak najlepiej." Za zasługi dla kultury studenckiej dostał w 2000 r. od Prezydenta RP Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski. Piotr Skrzynecki powiedział o nim: "Grechuta jest najgenialniejszym polskim artystą".

 

Weselcie się

Polskie kolędy, pieśni i tańce

Orchestra Hall w Symphony Center, 220 S. Michigan Ave., Chicago

Niedziela, 4 grudnia, godz. 3pm

Bilety: $25-$75

Tegoroczny koncert w Orchestra Hall w Chicago nie tylko obchodzi święta Bożego Narodzenia ale również objęcie – w tym roku po raz pierwszy przez Polskę – prestiżowego stanowiska prezydentury Unii Europejskiej. Wielu konsulów generalnych państw europejskich w Chicago będzie obecnych, aby uhonorować polską prezydenturę UE.

W hołdzie temu wyróżnieniu zespół Lira Singers, Zespół Taneczny Lira i Orkiestra Symfoniczna Lira wykonaja najpiękniejszą i najbardziej popularną muzykę świąteczną. W koncercie będzie można usłyszeć rzadko spotykane aranżacje kolęd na orkiestrę symfoniczną, kolędy podhalańskie jak i kolędy amerykańskie. W koncercie utwory polskich mistrzów, takich jak Fryderyk Chopin i Witold Lutosławski, jednego z najbardziej szanowanych kompozytorów 20-go wieku, nie braknie ludowego tańca i pieśni z różnych regionów polski, wykonanych w autentycznych strojach ludowych.

W koncercie wystąpi gościnnie skrzypaczka Zofia Holowka Glashauser, młoda Polka mieszkająca w Ameryce, koncertmistrz South Bend Symphony w Indiana. Zaprezentuje ona utwory Henryka Wieniawskiego, jednego z najbardziej znaczących skrzypków Europy. Wieniawski nie tylko koncertował w Europie ale też i w Stanach z Antonem Rubensteinem i był głównym skrzypkiem na dworze cara rosyjskiego. 

Koncertem dyrygować będzie Mina Zikri, dyrygent Zespołu Lira. Zikri, Egipcjanin urodzony w Kairze, przybył do Stanów w 1999 roku. Występuje gościnnie jako dyrygent z Cairo Symphony Orchestra w Egipcie, jest założycielem i kierownikiem Oistrach Symphony Orchestra w Chicago. Pan Zikri jest skrzypkiem, który występował z Lira Symphony przez ostatnich pięć lat. Od 1999 roku współpracuje z Danielem Barenboinem w West Eastern Divan Orchestra.

Wszystkie miejsca są rezerwowane. Bilety można zamówić telefonicznie w biurze Zespołu Lira, pod numerem 773-508-7040 lub 1-800-547-5472. 

 

Bal Barbórkowy

European Chalet, 5445 S. Harlem Ave., Chicago, IL

Sobota, 3 grudnia, godz. 7:30 pm

3 grudnia o godzinie 7:30 wieczorem rozpocznie się bal Barbórkowy, zorganizowany przez Związek Ślązaków. Zapraszamy do sali bankietowej European Chalet, przy 5445 S. Harlem Ave. w Chicago. Dodatkowe informacje: 773-983-6747 lub 708-203-6174.

 

Harcerski Bazar Przedświąteczny

Dom Harcerski, 6434 W. Belmont Ave., Chicago

Sobota, 3 grudnia, godz. 12-6 pm; niedziela, 4 grudnia, godz. 12-4pm

20. doroczny Harcerski Bazar Przedświąteczny odbędzie się w sobotę, 3 grudnia od godz. 12-6 po południu i w niedzielę, 4 grudnia od godz. 12–4, w Domu Harcerskim.  W sobotę o godz. 3:30 po południu, dzieci odwiedzi św. Mikołaj. W niedzielę szczególnie zapraszamy wszystkie solenizantki-Barbary!

Na bazarze będzie można zakupić m.in. kartki świąteczne, opłatki, słodycze, książki, drobne upominki, ręcznej roboty zabawki na choinkę. Czynna będzie kuchnia Koła Przyjaciół Harcerstwa ze smacznymi domowej roboty przysmakami i kawiarenka dru­ży­ny wędrowniczek "Młody Las". Można przyjść, posiedzieć z przyjaciółmi i smacznie zjeść. Podczas bazaru, KPH będzie sprzedawać na wynos pierogi wigilijne. Zapraszamy!

 

Art Gallery Kafe zaprasza

Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale. Tel. 630-766-7425

ROUTE 66 – historyczna matka dróg, Chicago – Los Angeles – krótka prelekcja, informacja, historia, trasa i mapy legendarnej drogi. Filmy i zdjęcia z najatrakcyjniejszych miejsc na trasie. Spotkanie miłośników i zainteresowanych powstaniem Polonijnego Klubu Drogi 66. Piątek, 2 grudnia, godz. 8 wieczorem. Wstęp wolny.

Andrzejkowe tradycje – wieczór wróżb i niespodzianek. Dla zainteresowanych tańcem stare przeboje zagramy z patefonu BAMBINO. Sobota, 3 grudnia, godz. 8 wieczorem. $10 od osoby.

Kawiarenka pod Holendrem, czas na morskie opowieści, szanty, żeglarskie piosenki oraz marynarskie historie snuć będzie znakomity bard i gawędziarz, Grzegorz GooRoo Tyszkiewicz. Przy herbacie z rumem posłuchaj anegdot i legend morskich i zaśpiewaj z nami pieśni. Niedziela, 4 grudnia, godz.6 wieczorem. $15 od osoby, herbatka wliczona.

 

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 





----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor