Wieloletni wkład w rozwój przemysłu muzycznego zaowocował dla Jobsa pośmiertnym wyróżnieniem w postaci prestiżowej nagrody Grammy.
Amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji postanowiła przyznać zmarłemu szefowi Apple nagrodę Grammy. Przyczyniły się do tego innowacyjne rozwiązania, które rozwijał na przestrzeni swojej kariery. Miały one znaczący wpływ na obecny wygląd przemysłu muzycznego.
W oficjalnym komunikacie na ten temat można przeczytać, że Steve Jobs „tworzył produkty i technologie, który przyczyniły się do zmiany sposobu, w jakim konsumujemy muzykę, filmy i książki”.
Jobs otrzymał nagrodę w kategorii Trustees Award, przyznawaną osobom, które nie są wykonawcami, ale mają wkład w rozwój przemysłu muzycznego. Ten wkład to przede wszystkim wirtualny sklep iTunes, w którym od 2003 sprzedano już ponad 16 miliardów piosenek.
Ponad miliard aplikacji pobrane w tydzień
Po ogromnej ilości aktywacji nowych smartfonów i tabletów, mamy kolejną rekordową liczbę.
Jak podają analitycy z Flurry, pomiędzy 25 a 31 grudnia użytkownicy urządzeń z Androidem i iOS-em odwiedzali częściej niż zwykle App Store i Android Market. W efekcie liczba pobranych aplikacji przekroczyła 1,2 miliarda. Średnia tygodniowa sprzed okresu świąteczno-noworocznego wynosiła jakieś 750 mln.
Można się zastanawiać, czy to zasługa nowych użytkowników? Samego tylko 25 grudnia aktywowane zostało 6,8 mln nowych urządzeń z Androidem i iOS-em. Tydzień pomiędzy 25 a 31 grudnia zamknął się liczbą 20 mln aktywacji.
Warto dodać na marginesie, że dane nie są pełne. Analitycy skupiają się na dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych. Gdyby ktoś doliczył do tego Windows Phone, Symbiana, Badę i BlackBerry OS liczby byłyby jeszcze wyższe.
Grudzień rekordowym miesiącem dla Google+
Problem znikomej aktywności użytkowników na Google+ powoli znika. W grudniu portal ten odnotował, według Experian Hitwise, 49 milionów odsłon.
Nie wiadomo, skąd taki nagły przyrost aktywności, ale grudzień był wyjątkowo udanym miesiącem dla Google+: ruch wzrósł o 55 procent w porównaniu z ubiegłym miesiącem. To wciąż kropla w morzu potrzeb, by nawiązać równą walkę z Facebookiem, jednak to znakomite wieści dla giganta z Moutain View.
Google+ miało pewien problem ze swoją premierą. Po podnieceniu podczas beta testów wielu użytkowników porzuciło swoje konta, przez co portal świecił pustkami. Wygląda jednak na to, że problemy te zostały zażegnane. Portal może się pochwalić ponad 62 milionami użytkowników.
Telewizor dla widzów, dla których HD to za mało
Już za kilka dni, podczas najważniejszych targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas, USA firma LG zaprezentuje potężny telewizor 3D o jakości obrazu Ultra Definition. Obraz będzie wyświetlany na ekranie o przekątnej 84 cale!
Telewizor LG 3D UD, jak gwarantuje producent, zapewni znakomitą jakość obrazu. Rozdzielczość na poziomie 8 mln pikseli (3840x2160) to czterokrotnie więcej, niż oferują obecnie ekrany Full HD. Telewizor 3D UD, zamknięty w cienkiej ramie typu Slim and Narrow Bezel Design, będzie najprawdopodobniej najlepszym urządzeniem 3D dostępnym na rynku, nie licząc profesjonalnych projektorów kinowych.
Strefa LG Smart TV dostępna w LG 3D UD zawiera obecnie ponad 1200 aplikacji i treści premium, np. 3D Zone z filmami 3D. Wbudowany moduł konwersji materiałów 2D na 3D umożliwia korzystanie z technologii trójwymiarowej podczas emisji zwykłego filmu. Dostęp do zasobów platformy Smart TV ułatwia nowy, zaprojektowany przez LG, ergonomiczny pilot Magic Remote z czterema trybami wprowadzania poleceń: rozpoznawanie głosu (Voice Recognition), pokrętło (Wheel), rozpoznawanie gestów (Magic Gesture) i wskazywanie (Point).
Google, Amazon, Facebook i Wikipedia rozważają wyłączenie swoich usług
SOPA, czyli Stop Online Piracy Act to amerykańska ustawa, która umożliwia blokowanie dowolnych witryn w sieci. Wystarczy, że tak zadecyduje Prokurator Generalny. Stoją za nią wytwórnie filmowe i muzyczne z MPAA na czele. Teoretycznie ustawa ta jest wymierzona w witryny z pirackimi treściami, ale specjaliści twierdzą, że SOPA nie różni się zbytnio od chińskiego firewalla, który także odcina wybrane strony internetowe.
Serwis Foxnews donosi o zbiorowej akcji największych firm oferujących swoje usługi w internecie: Google, Facebook, Twitter oraz Amazon, która polegać będzie na wyłączeniu ich usług. Swojego stanowiska w tej sprawie nie zajęły jeszcze Mozilla oraz Wikipedia, jednak łatwo się domyślić, że dołączą oni do wielkiej czwórki w walce z SOPA.
Wśród firm popierających wprowadzenie SOPA są między innymi: 3M, Adidas Burberry oraz samo FoxNews, według którego Stop Online Piracy Act nie zaszkodzi takim stronom internetowym jak YouTube.com, lecz pomoże walczyć z ich zagranicznymi odpowiednikami oferującymi internautom pirackie filmy i muzykę.
Opracowane na podstawie witryn internetowych: www.onet.pl; www.chip.pl; www.komputerswiat.pl