Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.
Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami, a więc i w Chicago) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
Fundacja otrzymała statuetkę Dziecięcej Nagrody SERCA od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” ze Świdnicy.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości pozyskiwanej rocznej kwoty fundacją charytatywną w Polsce.
Fundacja ta została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka – spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Polskiej Telewizji pt. „Róbta co chceta”.
Pieniądze zbierano dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, mógł zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.
Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, które często grają za darmo. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120,000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. W każdym województwie działają lokalne „Sztaby WOŚP” odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie obowiązków sztabów jest też organizowanie lokalnych finałów WOŚP w większych miastach w Polsce.
Podczas każdego finału licytowane są „Złote Serduszka”, „Złote Karty Telefoniczne” oraz upominki podarowane przez ludzi z Polski i świata na rzecz Fundacji. Najbardziej zacięta walka toczyła się o złote serduszko z numerem „1” podczas trwania XVII Finału wylicytowane za 1,009,000 zł. Najwyższą cenę osiągnęło serduszko w XVIII finale: 1,110,000 zł.
Dotychczas odbyło się 19 edycji „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, podczas których zebrano łącznie ok. 122 mln dolarów (bez ostatniej edycji). Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.
20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko! Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
Program XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chicago, 8 stycznia 2012, Scena Główna Copernicus Center (5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL)
10:00 am – Msza Św.
11:00 am – Rozpoczęcie XX Finału WOŚP
11:20 am – „Młodzi Mistrzowie Sztuki Podhalańskiej Andrzeja Bohaza-Krzeptowskiego”
12:10 pm – FIREBEAT
1:00 pm – EON ARC
1:50 pm – JAAX
2:50 pm – NEAR HEMISPHERE
3:40 pm – TOM & JERRY
4:30 pm – MAGGIE D
5:20 pm – AUTOFOBIA
6:10 pm – MEGITZA
7:00 pm – Grażyna Auguścik
7:50 pm – AREK RELIGA
Więcej informacji na stronie: www.wospchicago.com
ToTu Cafe w River Grove (2300 N. River Rd., River Grove) zaprasza w sobotę, 7 stycznia – gramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mini Sztab WOSP zaprasza na imprezę zamkniętą już od 5 pm. Zagrają BuckleUp Band i inne zespoły muzyczne, znani muzycy i wokaliści. Zbiórka pieniędzy do puszek WOSP.
Jazda na łyżwach w Millenium Park
Millenium Park, McCormick Tribune Ice Rink, Chicago
W Millenium Park jak co roku w okresie zimowym, pojawiło się lodowisko. Jazda na łyżwach w otoczeniu drapaczy chmur może okazać się wyjątkowym i ciekawym przeżyciem. Lodowisko jest bezpłatne, można przyjść ze swoimi łyżwami lub wypożyczyć je na miejscu za $10. Lodowisko działające od 11 lat stało się już zimową chicagowską tradycją i cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym. Co roku korzysta z niego ponad sto tysięcy osób. Lodowisko znajduje się na Michigan Avenue (pomiędzy ulicami Washington i Monroe) i będzie otwarte do 11 marca 2012 roku.
Godziny otwarcia: poniedziałki - czwartki od 12 do 8 pm, w piątki 12 - 10 pm, w
soboty i niedziele od 10 rano do 9 wieczorem. Godziny otwarcia warto sprawdzić wcześniej na stronie internetowej ww.explorechicago.org/city/en/millennium.html
Art Gallery Kafe zaprasza
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale. Tel. 630-766-7425
Sobota, 7 stycznia, godz. 8 pm – pierwsza eliminacja w całorocznym cyklu KARAOKE. Uroczysty finał z wręczeniem nagród odbędzie się w grudniu 2012 roku. Każda eliminacja kończyć się będzie ogłoszeniem wyników i wyróżnieniami oraz wspólnym śpiewaniem i zabawą taneczną. Wstęp wolny.
Rozpoczynamy działalność Klubu Dobrego Kina. Najwybitniejsze filmy kinematografii europejskiej i światowej, w każdą niedzielę o godz. 6 pm projekcja dwóch filmów. Inauguracja w niedzielę 8 stycznia: Nikita Michalkow – Spaleni słońcem cz. II, Spaleni słońcem cz. III – Cytadela.
Eric Johnson
House of Blues, 329 N. Dearborn St., Chicago, IL
Czwartek, 12 stycznia, godz. 7:30 pm;
Bilety: $40
Eric Johnson – amerykański gitarzysta-wirtuoz, kompozytor i wokalista. Twórczość Jimiego Hendriksa wywarła duży wpływ na jego styl gry na gitarze.
Rozpoczął karierę w wieku 16 lat, wstępując do zespołu Mariani, a później do zespołu jazz-rockowego o nazwie Electromagnets. Po rozpadzie The Electromagnets rozpoczął karierę solową od nagrania albumu Seven Worlds, który jednak nie został wydany aż do roku 1998. Pierwszym solowym albumem Erica Johnsona, który doczekał się publikacji, był Tones wydany w 1986 i za który rok później otrzymał Nagrodę Grammy. Sukcesem okazał się kolejny album artysty Ah Via Musicom, który ukazał się w 1990 r. Za pochodzący z tej płyty utwór Cliffs of Dover Johnson dostał kolejne Grammy, tym razem w kategorii najlepszy rockowy utwór instrumentalny.
Kojarzony jest zwykle ze sprzętem Fender Stratocaster, ale używa też innych gitar, m.in. firmy Gibson. Gra również na gitarach akustycznych i instrumentach klawiszowych.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.