to tytuł artykułu podsumowującego Polską Prezydencję, jaki zamieścił opiniotwórczy flamandzki dziennik Knack
Polska Prezydencja w Europie dobiegła końca. Na początku stycznia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wstępne wyniki zrealizowanego programu kulturalnego. Z wielu krajów napływają entuzjastyczne oceny, oto wybrane głosy z Europy:
„Chciałabym pogratulować Panu Ministrowi doskonale przygotowanej i poprowadzonej Prezydencji, nie tylko ze względu na przyjęte przez nas dokumenty”. Lena Adelshon-Liljeroth, Minister Kultury Szwecji
„To rzadkie widzieć Prezydencję z tak szeroką i głęboką wizją kultury. Zostawiacie bardzo ważny wkład. Polska Prezydencja to także przywiązanie do sztuki i kultury, w niesamowity sposób. Nie pamiętam tak dużego programu kulturalnego”. Vladimir Sucha, Dyrektor DG Edukacja i Kultura
„Od dziś skrót PL będziemy rozumieć jako „Perfekcyjna Lokomotywa!”
Ann Julie Schmitt Jensen, Dania
Wpływowy flamandzki dziennik Knack ocenił, że Rząd polski znakomicie wykorzystał to, co Polska ma do zaoferowanie w sferze kultury” rekomendując już w tytule obszernego artykułu: „Polska-marka, której można zaufać”.
Ukraińscy komentatorzy napisali Nie sposób nie zauważyć, że Polska to pierwsze państwo, które objąwszy to stanowisko [Przewodnictwo w RUE], zaprezentowało tak ambitny i obszerny program kulturalny (Ukraiński Kommersant).
I, CULTURE
Pierwsza Polska Prezydencja 2011 była niepowtarzalną okazją do budowania marki “Polska” i jej pozytywnego wizerunku na arenie międzynarodowej, jako kraju nowoczesnego i unikatowego, o bogatym dziedzictwie i kulturze współczesnej – kreatywnego zagłębia Europy.
Postanowiono postawić na kulturę i wybór okazał się trafny. I, CULTURE – to największa kampania promocyjna Polski w całej naszej historii.
W ciągu kilku lat przygotowań stworzono projekt bezprecedensowy, prezentując to co najciekawsze, kreatywne i niepowtarzalne w polskiej muzyce klasycznej i aktualnej, sztukach wizualnych, performatywnych, w literaturze, teatrze i filmie. Poszczególne projekty przygotowano i realizowano we współpracy z partnerami lokalnymi, z udziałem zagranicznych kuratorów (m.in. David Crowley, Elena Filipowic) i artystów (m.in. Sir Neville Marriner, Arabella Steinbacher, Luc Tuymans, Kazuhs Uchihashi)
Mimo odczuwalnego we wszystkich krajach Unii kryzysu ekonomicznego, udało się pozyskać uwagę mediów i liczną publiczność. Koordynatorem wszystkich działań był Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obejmowały one ponad 400 wydarzeń organizowanych w 10 stolicach świata: Brukseli, Berlinie, Londynie , Paryżu, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Tokio i Pekinie. Uczestniczyło w nich ponad 19 milionów osób.
Zgodnie z założeniami, trzon programu I, CULTURE oparty został na 6 filarach – hasłach reprezentatywnych dla polskiej kultury, stanowiących zarazem wartość unikalną: Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Karol Szymanowski, Przewodnik do Polaków, I Culture Puzzle i I Culture Orchestra. Zapewniły one spójną linię programową całego projektu w dużej mierze przygotowanego z uwzględnieniem wymagań poszczególnych rynków, lokalnych kodów kulturowych i oczekiwań publiczności w danych stolicach. O wybranych projektach tego programu pisałam w Monitorze, gdy jeszcze były w fazie planowania, a później realizacji. Z pewnością warto wracać do nich w miarę jak napływają sprawozdania, opinie, relacje.
Oprócz projektów filarowych w programie znalazły się pokazy najciekawszych spektakli, filmów, koncerty muzyki poważnej i aktualnej oraz wystawy i projekty w przestrzeni publicznej. Wiele z imprez zyskało ogromne uznanie widzów i krytyków, jak wystawa Power of Fantasy w BOZAR uznana przez Financial Times za wydarzenie roku, bezprecedensowa wystawa „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” w Martin Gropius Bau.
Polska sztuka prezentowana była w miejscach ważnych i prestiżowych, jak Centrum Kultury i Sztuki w Brukseli, Palacio Real, Teatro Real (Madryt), Royal Festival Hall, Whitechappel, Barbican (Londyn), Klub Pid Inn, Ahashi Concert Hall (Tokio), Konserwatorium Pekińskie, Filharmonia Narodowa (Kijów, Mińsk), Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina, Centrum Meyerholda (Moskwa). Z kolei projekty interdyscyplinarne i projekty w przestrzeni publicznej, prezentowane w centralnych punktach miast, nawet w metrze -pozwalały dotrzeć do szerokiej publiczności. W sumie polskie projekty zobaczyło ponad 19 milionów osób, wśród nich wiele ważnych osobistości: m.in. Król Hiszpanii Juan Carlos z małżonką, Książe Belgii Filip i Księżna Matylda, Prezydent Niemiec Christian Wulff, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, Komisarze KE, Europarlamentarzyści, dyplomaci, artyści.
MEDIA
Podczas Prezydencji ukazało się ponad 7,5 tys. informacji w europejskich, chińskich i japońskich mediach o polskich wydarzeniach kulturalnych m.in. w tak opiniotwórczych tytułach jak Der Tagespiegel, Le Soir, The Independent, The Times, BBC 3, New Statesman, Mundo Clasico, El Cultura, Svenska Dagbladet, Classical Music Magazine, Muso Magazine, Yunan Daily, China Music Newspaper, El Pais, Guangming Daily, Frankfurter Allgemeine Zeitung, De Morgen, De Standaard, Knack, l’Echo, Khreschatyk, National radio company of Ukraine, Kommersant, The Telegraph, El Mundo, Afisha, Rossiyskaya Gazeta, Izvestia, Libération, Le Figaroscope, Yomiuri Shimbun, Jazz Tokyo.
Zapoczątkowana niezwykle intensywna promocja polskiej kultury w Europie i na świecie trwa. Kampania ta została uznana przez międzynarodową opinie publiczną za największą i najlepszą polską inwestycje, która zmieniła wizerunek Polski i jej międzynarodową pozycje, i której efekty będą odczuwalne przez długie lata. Cieszmy się!
Barbara Bilszta