----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

26 stycznia 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Jedno jest miejsce, gdzie trafi każdy Polak w Chicago i gdzie dzieje się najwięcej – Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence Ave., obiekt będący własnością Fundacji Kopernikowskiej. Ktoś, kto dawno nie odwiedzał tego miejsca, powinien koniecznie się wybrać. Kilka lat prowadzone remonty odmieniły wnętrza dostojnego budynku – odświeżone, wyczyszczone mogą dziś spełniać oczekiwania najbardziej wybrednych gości. Przede wszystkim jednak otwarte relacje, jakie nawiązał obecny Zarząd Fundacji z organizacjami polonijnymi spowodowały, że Copernicus znów tętni życiem.

Niedawno śpiewała tu pierwsza dama polskiej opery – Małgorzata Walewska. Gwiazda nie ukrywała zachwytu budynkiem, salą a przede wszystkim publicznością: elegancką, ciepłą, żywo reagującą. Podobnie było z muzykami “Grupy MoCarta” – przyzwyczajonymi do występów w najwspanialszych salach koncertowych, z Maciejem Niesiołowskim – sławnym polskim dyrygentem oraz z towarzyszącymi mu solistami. Kilka lat temu byłam świadkiem krótkiej sesji zdjęciowej dla prestiżowego miesięcznika Chicago. Miały być sfotografowane ważne osoby na tle sceny, widowni… Fotograf, jak nas uprzedzono, laureat wielu nagród, jeden z najwyżej notowanych w amerykańskich kręgach zawodowych – miał bardzo mało czasu, więc wszystko było przygotowane wcześniej. Kiedy wszedł do budynku – zapomniał o sesji. Nikt nie wie, że jest w Chicago taki zabytek! – zachwycał się. Przepadł dosłownie na wiele godzin w zakamarkach Sali koncertowej i korytarzy, fotografując gzymsy, filary, fragmenty okuć…

Rzeczywiście – niewiele osób zna historię tego miejsca. Warto w wolnej chwili zajrzeć na stronę Fundacji i poczytać – to też historia kina, miasta, kultury Chicago, a także chicagowskiej Polonii. Miejsce to wiąże się ściśle z kulturalnym życiem Polonii od lipca1979, kiedy to odbyło się uroczyste otwarcie Centrum w budynku starego Teatru Getaway. Ponieważ Gateway Theater był pierwszym w historii Chicago kinem dostosowanym wyłącznie do pokazów filmu dźwiękowego, Fundacja postanowiła zachować jego historyczny charakter. Oryginalne liczące 40 stóp wysokości wejście i hol podzielono na trzy piętra, gdzie znajdują się pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne i wykładowe. Pierwszy etap rozbudowy został zakończony w roku 1981. Działalność Fundacji rozpoczęła się w roku 1982 i rozwija się do tej pory. Przez te lata teatr został odnowiony, zbudowano scenę główną i jest wykorzystywany do różnych imprez, nie tylko przez Polaków, lecz także przez inne grupy etniczne: Hindusów, Latynosów, Koreańczyków, Filipińczyków, a także przez społeczność amerykańską. Filmy, koncerty, sztuki teatralne, zawody sportowe, seminaria, konkursy tańca towarzyskiego, spektakle dziecięce, występy chórów, doroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, wiece kandydackie, że wymienię tylko najbardziej popularne wydarzenia.

Warto zanotować najnowszy sukces fundacji Kopernikowskiej: 20 stycznia 2012 roku budynek poszerzył swoje wnętrze o zaadoptowaną fabrykę przylegającą do prawego skrzydła. Pięknie wyremontowany parterowy budynek pomieści biura organizacji polonijnych oraz wielofunkcyjną sale wystawową, w której znalazła wspaniałe warunki scena kameralna.

Ta część budynku ma już obiegową nazwę: ANEKS. Na uroczyste otwarcie w piątkowy wieczór, pomimo srogiej śnieżycy, przybyło wielu dostojnych gości: działacze, politycy, aktywiści, ale też wielu sympatyków Copernicusa, którzy od dawna ciekawie zaglądali do okien remontowanych pomieszczeń, wypytywali o szczegóły przebudowy no i wyczekują imprez, które pomieści nowy lokal.

Już dziś zapraszam Państwa na inaugurację – pierwszy spektakl na nowej scenie kameralnej odbędzie się już za kilkanaście dni: w niedzielę, 12 lutego o godz. 5pm. Będzie to czwarta już premiera Teatru Piosenki działającego pod patronatem Paderewski Symphony Orchestra oraz Copernicus Foundatiuon. Tym razem spektakl szczególnie miły i radosny: ”Taki cud i miód” – wieczór walentynkowy, w wykonaniu ulubionych artystów chicagowskiej sceny: Agaty Paleczny, Ewy Staniszewskiej i Krzysztofa Arsenowicza. Jak zwykle śpiewającym aktorom towarzyszyć będzie wspaniały zespół muzyków. Będzie o miłości !!! O czym innym śpiewać nam i rozprawiać w zimowe wieczory? …A i św. Walenty o istnieniu swoim przypomina...

Będą więc piosenki stare i nowe, znane i zapomniane, sentymentalne i frywolne.

Nie zabraknie pięknej poezji …i niespodzianek! Informacje i rezerwacje biletów: Paderewski Symphony Orchestra 773-957-7777  www.pasochicago.org  oraz bilety.com

Barbara Bilszta



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor