Sears Centre Arena, 5333 Prairie Stone Parkway, Hoffman Estates, IL 60192
Środa, 8 lutego - niedziela, 12 lutego
Środa, czwartek, piątek (8-10 lutego), godz. 7:30 pm
Sobota, 11 lutego, godz. 3:30 pm oraz 7:30 pm
Niedziela, 12 lutego, godz. 1 pm, 5 pm
Bilety: $38-103
Parking $15
Cirque du Soleil, z francuskiego "Cyrk słońca" – to grupa artystów założona przez Guya Laliberté w 1984. Grupa wystawia swoje przedstawienia podróżując po świecie i rozstawiając namioty na całym świecie. Ich przedstawienia to połączenie elementów sztuki cyrkowej (akrobatyka, żonglerka, etc.), z wieloma gatunkami muzyki (od poważnej do rocka), barwnymi kostiumami i efektami świetlnymi oraz specjalnymi, całość przedstawiona zawsze w formie ciekawej historii.
W skład Cirque du Soleil wchodzą artyści z całego świata. Główna kwatera grupy znajduje się w Montrealu w Kanadzie, gdzie znajdują się ośrodki treningowo-szkoleniowe, w których powstają kolejne pokazy.
Pierwszy występ cyrku miał miejsce 16 czerwca 1984 r. w niewielkim miasteczku Gaspe (w 1984 roku Quebec i reszta kraju planowały trwające 63 huczne obchody 450. rocznicy odkrycia Kanady przez francuskiego podróżnika Jacques’a Cartiera.
Laliberté kazał klownom, akrobatom i muzykom przemaszerować przez miasteczko, krzycząc: "Cyrk jest w mieście, cyrk jest w mieście!". Zarówno to, jak i kolejne przedstawienia odniosły ogromny sukces. W czasie trzech miesięcy w 11 miejscowościach show obejrzało ponad 30 tysięcy ludzi. Zdarzało się, że na 800 miejsc było ponad 5,000 chętnych. Mimo silnej konkurencji (m.in. koncert Michaela Jacksona na stadionie olimpijskim w Montrealu) to właśnie występy Cirque du Soleil zostały uznane za największy sukces obchodów 450-lecia. Dziennikarze podkreślali, że w cyrku nie ma występów zwierząt. Guy zdobył sympatię obrońców zwierząt, wyjaśniając, że woli zatrudnić grupę kanadyjskich akrobatów niż grupę afrykańskich słoni. Cirque du Soleil nie był pierwszym cyrkiem bez zwierząt, ale z pewnością stał się najbardziej znanym. Choć były i głosy, że to wszystko z troski o finanse, a z chęci oszczędzenia cierpień naszym braciom mniejszym. – Taniej jest zatrudnić kolejnego akrobatę niż kolejnego słonia – argumentowano.
Skokowy rozwój miał miejsce w latach 90., kiedy zdecydowano o wystawianiu jednocześnie więcej niż jednego przedstawienia. Z czasem oprócz przedstawień wędrujących po świecie, Cyrk stworzył stałe zespoły rezydujące w jednym miejscu, wystawiające spektakle codziennie przez cały rok. Założone przez młodych entuzjastów przedsięwzięcie stało się poważną firmą zatrudniającą ponad 4000 pracowników pochodzących z 40 krajów, mówiących 25 językami.
Dzisiaj Cirque du Soleil jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju na świecie. Dotychczas ich spektakle obejrzało blisko 100 mln widzów. Każde widowisko jest kompilacją elementów sztuki cyrkowej z całego świata, połączonych wiodącym tematem i oryginalną muzyką.
W odróżnieniu od innych cyrków Cirque du Soleil przyciąga dorosłą widownię, większość widzów należy do grupy wiekowej 21-45 lat.
Każdy występ legendarnej grupy Cirque du Soleil to widowisko na skalę światową, nie inaczej jest z przedstawieniem, pt. Quidam.
Quidam to historia młodej dziewczynki, Zoé która jest smutna i znudzona, a jej rodzice odlegli i apatyczni, nie są zainteresowani sprawami swojej córki. Dziewczyna czuje się opuszczona i ignorowana, wydaje jej się, że jej życie straciło sens. Stara się wypełniać pustkę, która ją otacza w codziennym życiu przenosząc się do wyimaginowanego świata – świata Quidam, gdzie spotyka postacie, które zachęcają ją do odkrywania własnych pragnień i marzeń. Świata pełnego kolorów, wyobraźni i radości.
Quidam to bezimienny przechodzeń, samotna postać stojąca na rogu ulicy, to osoba biegnąca po ulicy i pochłaniana przez tłum. To może być każdy z nas. Ktoś najbliższy lub członek naszego anonimowego społeczeństwa. Część tłumu, jeden z milczącej większości, która nas otacza. Ten, który płacze, śpiewa i marzy, którego pragnienia znajdujemy w każdym z nas. To jest “Quidam”, któremu to przedstawienie pozwala “przemówić”. To świat, który kusi, miejsce, gdzie można marzyć, gdzie relacje są prawdziwe i pełne pasji, gdzie wszyscy jesteśmy “Quidamami”, ogłaszając swoją indywidualność, mogąc nareszcie wydostać się z Szarek anonimowości.
Co media mówią o tym przedstawieniu:
“To jest właśnie to, czego oczekujemy od cyrku (...) klaunów, pięknych atletów, bajecznie kolorowych kostiumów, niezwykłych popisów artystycznych, opanowania, zmysłowości i równowagi.
(ReviewVancouver.org
“Quidam to (...) klasyka w repertuarze Cirque. Przemawia do młodszych i starszych, ukazuje poważne i lekkie tematy, które dotyczą większości ludzi”.
(PressPlus1)
Art Gallery Kafe zaprasza
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale. Tel. 630-766-7425
Teatr Przy Stoliku Alicji Szymankiewicz przedstawia: Valerie Bonnier ESKAPADA. Obsada: Aleksandra – Alicja Szymankiewicz; Wilhelm – Stanislaw Wojciech Malec; Barman – Maciej Goraj; piątek 3 lutego godz. 8:30.
Znakomita formacja jazzowa z bałkańską nutą, EASTERN BLOK: Goran Ivanovic, Doug Rosenberg, Matthew Ulery i Michael Caskey. Sobota, 4 lutego, godz. 8 pm.
Klub Dobrego Kina, Nikita Michalkow “Spaleni Słońcem 2” – część 2 – Cytadela. Niedziela, 5 lutego godz. 6 pm.
Wycieczki po Chicago
Zorganizowane wycieczki po Chicago, to ciekawy sposób na poznanie miejsc, których nie odwiedzamy na co dzień. Wszyscy, którzy szukają podpowiedzi na temat tego, co ciekawego można zobaczyć w naszym mieście, koniecznie powinni odwiedzić stronę: http://www.chicagodetours.com/tours, gdzie mogą skorzystać z różnych propozycji na spędzenie ciekawego dnia w Chicago.
Tylko w lutym wycieczki pod nazwą: “Dobre czasy”, czyli wędrówka po historycznych chicagowskich barach i możliwość posłuchania interesujących historii na temat ich powstania, czasów prohibicji, opowieści o muzyce, teatrze i życiu, jakie toczyło się wieczorami w lokalnych klubach.
To również możliwość skosztowania drinków (trzy degustacje w zabytkowych budynkach) oraz lekkie przekąski wliczone w cenę. Za degustacje alkoholowe należy zapłacić, warto więc wziąć ze sobą trochę gotówki na pokrycie opłaty za 2 porcje piwa lub wina plus jedną próbkę ($16 za piwo, $18 za wino, plus podatki oraz napiwek dla kelnera). Choć nie możemy teraz narzekać na niskie temperatury, jako że Chicago w tym roku rozpieszcza nas wyjątkowo ciepłą zimą, ale warto wspomnieć, ze ta wycieczka odbywa się głównie w pomieszczeniach zamkniętych, więc jest ona ciekawą opcją również dla tych, których niekoniecznie rozważają możliwość wycieczki po Chicago zimą.
Wycieczki “Good Times” przez cały miesiąc luty w każdą środę, czwartek i sobotę. Zwiedzanie rozpoczyna się w Tribune Tower, przy 435 N. Michigan Ave., o godz. 5:45, a kończy w restauracji Lawry’s przy 100 E. Ontario St., o 8 wieczorem. W soboty również wycieczki w godz. 8:30 – 9:45 wieczorem. Cena biletów $29 (studenci i seniorzy $27).
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.