----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

09 lutego 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

W walentynkowy weekend – o programie najnowszej premiery Teatru Piosenki pt. “Taki cud i Miód” – najpiękniejsze piosenki o miłości (niedziela, 12 lutego, godz. 5 pm w Copernicus Center)

Przeglądając tytuły piosenek o miłości – jakże miłe zajęcie przez pierwszy tydzień, jakże trudne przez następny! – staraliśmy się wybrać utwory niebanalne, teksty intrygujące, świetnie literacko skonstruowane, ważkie i zróżnicowane pod względem treści i stylu – aby publiczność miała całą gamę przeżyć: od melancholii do euforii. Musiały to być przy tym utwory szlachetne, piękne lub zabawne w warstwie muzycznej – bo stawiamy tylko na dobrą muzykę. Czy to trudne zadanie? Zdecydowanie nie! Przy całym zalewie kiczu w strefie miłości – arcydzieła bronią się same. Najtrudniejszy jest wybór tych ok. dwudziestu tytułów, które złożą się na ten jeden, niezapomniany wieczór. Gdy wreszcie wyłoniliśmy listę utworów cóż się okazało? Króluje tango! Czy to oznacza, że jesteśmy staromodni? Sprawdziliśmy w internecine. Nic podobnego!

Moda na tango powróciła – zasilona Facebookiem, SMS-ami i tym wszystkim, co zastąpiło normalne komunikowanie się ludzi. Czy jest lekiem na samotność? Być może. Faktem jest, że dzisiaj w Polsce coraz więcej osób chodzi  nie do dyskoteki, a do klubów – na Milongi czyli sesje tanga. Warszawskie festiwale tanga oferują koncerty, pokazy taneczne, wieczory poezji i muzyki i oczywiście lekcje: “Technika dla mężczyzn – Enrosques i Lapices oraz Contra-lapices, Technika dla kobiet – Caminata i Pivots – najważniejsze zasady , Tango – Jak łączyć obroty z krokami po prostej, Milonga – Przejście z milongi lisa do milongi traspié, Tango – Rożne sposoby na „przeskoczenie” krzyżyka,” Uff!…toż to cała tangologia! Publiczność przybywa tłumnie z całej Polski – bo tango to znacznie więcej niż taniec. To fascynacja, styl i filozofia życia!

Renesans tanga jest zjawiskiem ogólnoświatowym – być może spowodowanym modą na muzykę Astora Piazzoli – na razie socjologowie nie wyrazili ostatecznej opinii. Niewątpliwie jest tango po prostu ludziom potrzebne – gwarantuje intymną  bliskość drugiego człowieka w dobie oddaleń i osamotnień, emocjonalnej pustki, pracoholizmu i ucieczki w internet… bo tango, to czysta namiętność,  tylko w tangu miłość liczy się naprawdę.

Pewnie wiele osób nie wie, że polski wkład do historii tanga jest na tyle znaczący, że zostało wyodrębnione stylistycznie “polskie tango”, a jego miejsce w historii wypracowali tak wybitni twórcy, jak kompozytorzy: Jerzy Petersburski, Zygmunt Karasiński, Artur Gold, Zygmunt Białostocki, Fanny Gordon, Henryk Wars, Michał Ferszko oraz autorzy tekstów:  Andrzej Włast, Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Szmaragd czy Artur Tur.

Wśród tytułów, które przypomnimy w walentynkowym koncercie przeważają utwory Jerzego Petersburskiego, m. in. “Już nigdy”, “Sam mi mówiłeś”, “To ostatnia niedziela”, czy światowy przebój “Oh, Donna Clara” czyli po prostu wspaniałe i nieprzemijające “Tango Milonga”. Piosenki te powstawały w większości w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia, niektóre z nich znalazły się w repertuarze wielkich gwiazd. jak Pola Negri, Edith Piaf, Al Jolson, Henri Varna – przeszły do klasyki tanga.

Nie znaczy to, że wykonamy tylko tanga. Tytułowy “Taki cud i miód” tangiem zdecydowanie nie jest – śmiało można rzec, że leży na przeciwległym muzycznym biegunie. W programie znajdą się więc najpiękniejsze piosenki o miłości, słynne przeboje filmowe, zabawne skecze z repertuaru kabaretów, a także intrygująca miłosna poezja. 

To już piąta premiera Teatru Piosenki działającego pod patronatem Paderewski Symphony Orchestra i Copernicus Foundation.  Do tej pory przedstawione spektakle: “Pod niebem Paryza” cz. 1 i 2, “Kolęda na dobry rok” oraz “Agnieszka” publiczność przyjęła bardzo gorąco. Muzyczny spektakl “Taki cud i miód” w wykonaniu Agaty Paleczny, Ewy Staniszewskiej oraz Krzysztofa Arsenowicza odbędzie się w niedzielę, 12 lutego o godz. 5 po południu w Copernicus Center. Śpiewającym aktorom towarzyszyć będzie jak zwykle zespół muzyków pod kierownictwem Krzysztofa Pabiana. Spektakl odbędzie się w nowej przestrzeni: w oddanym kilkanaście dni temu aneksie mieszczącym się w prawym skrzydle budynku. Sala mieści ok. 180 miejsc, stwarza doskonałe warunki do kameralnych koncertów, wieczorów poezji, spotkań, wystaw. INFORMACJA i bilety: 773 957 7777 w internecie: pasochicago.org oraz bilety.com

Barbara Bilszta

 



----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor