----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

16 lutego 2012

Udostępnij znajomym:

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630

Sobota, 18 lutego, godz. 8 pm

Bilety: $38-$45

Christopher Entertainment zaprasza na wyjątkowy koncert tej zimy – CZERWONE GITARY odwiedzą Chicago, Nowy Jork i New Jersey.

Czerwone Gitary to legenda polskiej sceny muzycznej. Ta popularna i lubiana grupa zagra swoje największe przeboje – w tym m.in. Kwiaty we włosach, Nikt na świecie nie wie, Historia jednej znajomości, Takie ładne oczy czy Matura. Te piosenki śpiewają już trzy pokolenia – a zastępy nowych fanów ciągle rosną! 

... Baw się razem z nami, jeśli masz ochotę – na wspólną zabawę daj namówić się – to najlepszy sposób jeśli chcesz zapomnieć – o swoich kłopotach i zmartwieniach też...

Zespół został założony przez Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni "Cristal" w Gdańsku Wrzeszczu.

W pierwszym składzie występowali jeszcze Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon i Jerzy Skrzypczyk. Pod koniec 1965 odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Swoje największe sukcesy zespół osiągnął w pierwszych 5 latach istnienia. W 1966 grupa wydała swój debiutancki album To właśnie my, który sprzedano w liczbie 160,000 egzemplarzy. W marcu 1967 r. zespół opuścił założyciel i pierwszy lider Jerzy Kossela. W maju 1967 zespół nagrał swoją drugą płytę długogrającą Czerwone Gitary 2 sprzedaną w rekordowej liczbie 240,000 sztuk.

W tym samym roku Seweryn Krajewski otrzymał na Festiwalu w Opolu Nagrodę Polskiej Federacji Jazzowej za debiut kompozytorski. W 1968 ukazał się kolejny album Czerwone Gitary 3, a zespół zdobył pierwsze wyróżnienie w Opolu za "Takie ładne oczy". W styczniu 1969 grupa otrzymała trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. Czasopismo "Billboard" przyznało grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu.

W czerwcu – główna nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Biały krzyż”. W 1970 roku z grupy odszedł ówczesny lider, Krzysztof Klenczon.

W latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. W tym czasie grał w USA oraz w dawnych ZSRR i NRD. W 1991 roku nastąpił wielki i tryumfalny powrót zespołu na 25-lecie. W 1997 roku z CZG odszedł kolejny lider, Seweryn Krajewski.

W 1998 zespół wydał nową płytę, pt ...jeszcze gra muzyka, pierwszą od 24 lat. W roku 2005 zespół obchodził jubileusz 40-lecia. Z tej okazji wydał nową płytę Czerwone Gitary OK, a piosenka z tej płyty "Senny szept" zdobyła 4 miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

 

Eastern Blok

Cafe Prague, 6710 W. Belmont Ave (& Oak Park)

Piątek, 17 lutego, godz. 8:30 pm

Bałkański jazz EASTERN BLOK w Cafe Prague

Po burzliwych oklaskach i nad wyraz udanym koncercie dwa tygodnie temu w AGK, na życzenie polonijnej publiczności, grupa Eastern Blok zagra kolejny koncert w Cafe Prague przy Belmont i Oak Park. Biorąc pod uwagę europejską atmosferę miejsca – może być bardzo ciekawie!

Chicagowski Eastern Blok, zespół, który polonijna, a później polska publiczność mogła poznać dzięki współpracy z Grażyną Auguścik, po znakomitym i owacyjnie przyjętym koncercie na ubiegłorocznych „Zaduszkach Jazzowych” wydał w grudniu nową płytę. Zespół łączy tradycyjne bałkańskie melodie z muzyką latynoską, flamenco i elementami klezmerskimi a także europejską klasyką i amery­kańskim jazzem. "Underwater" – bo o tej płycie mowa, to typowe dla grupy połączenie world music: śródziemnomorskiego etno, bałkańskiego jazzu i elementów góralskich z cygańskimi – (gypsy). Materiał z tej właśnie płyty, jak i największe przeboje grupy z krążka „Folk Tales” usłyszymy już w ten piątek, 17 lutego o godzinie 8:30 wieczorem w nastrojowej Cafe Prague...

Eastern Blok w mniejszym stopniu czerpie inspiracje z jazzu – główną rolę pełni muzyka ludowa, ze szczególnym uwzględnieniem Europy południowo-wschodniej, w silnie okraszonych jazzową wirtuozerią improwizacjach Bloku. Jednym z głównych instrumentów jest gitara, w tym przypadku klasyczna. Gra na niej jeden z najwyżej cenionych współczesnych znawców tego instrumentu, Chorwat – Goran Ivanovic. Oprócz Gorana w skład Eastern Blok wchodzą młodzi znakomici amerykańscy jazzmani – basista Matt Ulery, perkusista Michael Caskey oraz saksofonista i klarnecista Doug Rosenberg – ten skład muzyczny gwarantuje odbiorcy wyjątkowe doznania dźwiękowe. Zapowiada się zatem ciekawe wydarzenie muzyczne, którego gwarantem oraz synonimem wysokiej jakości artystycznej jest, jak twierdzą zgodnie krytycy na całym świecie, znakomita indywidualność i kreatywność muzyków z Eastern Blok, odkrytych dla Polonii przez Grażynę Auguścik. Więcej informacji o wydarzeniu i wykonawcach: www.allsoulsjazz.com

 

Art Gallery Kafe zaprasza

Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale.

Tel. 630-766-7425

W 80 minut dookoła świata: słońce – plaża – morze, czyli LATO. Kolejne spotkanie i projekcja filmów Marioli i Tomka Pików. Piątek, 17 lutego, godz. 7:30 pm. Wstęp $10, w tym: $5 – kupon zniżkowy na zakup filmu, $5 – konsumpcja.

Ta ostatnia sobota... na zakończenie karnawału gorąca dyskoteka dla dorosłych, w rytmach latynoskich, włoskich, polskich i światowych przebojów. Sobota, 18 lutego, od godziny 8 pm do 2 nad ranem.

Spotkanie dla kobiet prowadzi Maria Krupinski. Co każda kobieta powinna wiedzieć o mężczyźnie. Niedziela, 19 lutego, godz. 3 pm. Konsumpcja $5 od osoby.

Klub Dobrego Kina: Asqhar Farhadi – Iran; Rozstanie. Niedziela, 19 lutego, godz. 6:00 pm. Wstęp wolny.

 

Windy City Cirrus

Navy Pier, 600 E. Grand Ave., Chicago

Od 17 do 26 lutego 2012

Godziny: poniedziałek - sobota 10:30 am, 1:30 pm oraz 7 pm; niedziela: 1:30 pm i 7:30 pm

The Windy Circus przyjeżdża do miasta z programem prezentującym międzynarodowe sztuczki cyrkowe i artystów cyrkowych z całego świata. Windy City Circus to wędrujący cyrk niedochodowy – całe dochody przekazywane są na organizacje takie jak Ronald McDonald House Charities of Chicagoland & Northwest Indiana oraz Special Olympics Chicago. Bilety: $17.50-$60; pakiety rodzinne $63-$215.

 

Warsztaty poetyckie

Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd., Chicago

Poniedziałek, 20 lutego, godz. 6:30 pm

The Polish Arts and Poetry Association in Chicago zaprasza w podróż intelektualną na warsztaty poetycko-literackie wszystkich piszących i nie piszących. Wszystkich tych, którzy nie tylko lubią pisać, czytać, ale i posłuchać poezji.

Unikalne zajęcia warsztatowe prowadzone przez poetę, wydawcę, promotora polskości w Ameryce, Adama Lizakowskiego.

W przychylnej, miłej i koleżeńskiej atmosferze wspólnie będziemy omawiać, pisać białe wiersze na dowolny temat, haiku, limeryki, fraszki, etc. Pisanie poezji to ciężka praca, ale może być radosną pracą, nie trzeba czekać na muzę, czy natchnienie, co postaramy się udowodnić.

Jeżeli chcesz “wyjść z szuflady”, to spotkanie jest dla Ciebie! Nieważne, czy masz 15 lat czy 105, przyjdź, a przekonasz się sam. Wstęp wolny.

 

Robert Paweł Redliński - wieczór autorski

Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd., Chicago

Piątek, 17 lutego, godz. 8 pm

Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II zaprasza na wieczór autorski, promujący tomik satyryczny Roberta Pawła Redlińskiego "Uziemiony orzeł".

Jest to drugi tomik wierszy tego autora, wydany w ostatnich latach po ,,Trzech ukłonach". Wiersze zaprezentują: Barbara Kożuchowska, Stanisław Wojciech Malec, Sylwester Skóra. Oprawą muzyczną zajmie się coraz bardziej popularny Bartek Ciężobka. W tle zobaczą Państwo obrazy Leszka Bajeny, który jest też autorem rysunków satyrycznych do promowanej książki. Wstęp wolny. 

Dochód z tomiku autor przeznacza dla dzieci z grupy ,,Jaśmin".

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor