i Kasia Kowalska
Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Sobota, 25 lutego, godz. 7: 30 pm
Bilety: $43 - $48
Fundacja Kultury Europejskiej zaprasza na wyjątkowy wieczór w Copernicus Center – KABARET RAFAŁA KMITY znowu zawita do Chicago. W dodatku z wyjątkowym gościem muzycznym – Kasią Kowalską!
Ci, którym udało się zdobyć bilety na ostatni koncert Kabaretu Rafała Kmity – a zespół pojawił się po raz pierwszy w Chicago 2 lata temu i zostawił po sobie sensacyjne komentarze i fantastyczne wrażenia – wiedzą, czego mogą oczekiwać. Kabaret Rafała Kmity prezentuje program dynamiczny i rozśpiewany, na pograniczu teatru, rewii i tradycyjnego przedstawienia kabaretowego, pełen humoru, ironii a także mądrości. Wszystkich, którzy nie mieli okazji jeszcze obejrzeć artystów w akcji zapraszamy do teatru – wieczór pełen wrażeń gwarantowany!
Grupa Rafała Kmity (do 1997 pod nazwą Quasi-Kabaret Rafała Kmity) – polski kabaret założony w 1993 roku, działający w Krakowie przy Teatrze STU.
Popularność Grupa zdobyła w pierwszej połowie lat 90., kiedy to programami Głusi jak pień, Trzy zdania o umieraniu oraz Pop-show trzy razy z rzędu zdobyła najwyższe wyróżnienia na Przeglądzie Kabaretów PaKA (lata 1993-1995). Ponadto realizacja telewizyjna programu Pop-show reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Montreux w 1996. Po roku 1997 Grupa odeszła od widowisk o charakterze kabaretowym w stronę własnych niepozbawionych humoru przedstawień teatralnych.
Rafał Kmita jest autorem i reżyserem wszystkich przedstawień. Człowiek-legenda i człowiek-instytucja. Mistrz dwóch pokoleń kabareciarzy.
Zespół aktorski tworzą głównie aktorzy krakowskich teatrów. Z grupą stale współpracują: Sonia Bohosiewicz, Arkadiusz Lipnicki, Dariusz Starczewski, Piotr Plewa, Grzegorz Kliś, Krzysztof Pluskota.
Są z Krakowa, ale sam Rafał Kmita pochodzi z Częstochowy. Z tą grupą jest taka dziwna sprawa, że nie są stałym zespołem. Ich praca polega na tym, że Rafał pisze scenariusz, następnie dobiera sobie aktorów i dopiero reżyseruje cały spektakl. Nie jest to więc typowy kabaret, ale grupa parateatralna, zwłaszcza że występujący są zawodowymi aktorami krakowskich teatrów. Niewątpliwie wpływa to na poziom występów, bo są one dopracowane do najdrobniejszego szczegółu. Wywołuje też tajemniczą aurę wokół samego reżysera, który nie pokazuje się na scenie.
Grupa stworzyła już co najmniej siedem spektakli, została też doceniona i nagrodzona na wszystkich przeglądach w kraju. Każdy program tworzy zwartą całość i zachwyca oryginalnością pomysłów. Ostatnie przedstawienie „Aj waj! Czyli historie z cynamonem” oparte jest na motywach kultury żydowskiej i zostało uznane za jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych 2005 roku.
Kasia Kowalska, polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i producentka. Karierę rozpoczęła w zespole Roberta Amiriana Evergreen. Potem współpracowała z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym nagrała płytę. 12 września 1994 ukazała się debiutancka płyta Kasi Kowalskiej zatytułowana Gemini (łac. bliźnięta), po czym wokalistka wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Kolejne single
z płyty – Wyznanie, Jak rzecz, Oto ja, Kto może to dać – zostały przebojami i sprawiły, że Gemini osiągnęła status podwójnej platyny. W tym samym roku wystąpiła jako support przed Bobem Dylanem podczas jego dwóch koncertów w Polsce. W 1995 wystąpiła na festiwalu w Sopocie z premierową piosenką A to co mam, która szybko stała się przebojem. Za występ, podczas którego wykonywała również starszą piosenkę Jak rzecz, otrzymała zarówno Grand Prix jak i Nagrodę Publiczności.
Muzyka była z nią zawsze, już wtedy, gdy będąc małą dziewczynką wyśpiewała swą pierwszą nagrodę w konkursie piosenki zuchowej; wtedy, gdy zrywała się z zajęć by śpiewać w swych pierwszych amatorskich jeszcze zespołach i wtedy, gdy po lekcjach zamykała się w pokoju i śpiewała na cały głos piosenki swoich ulubionych artystów. Muzyka była w niej od zawsze, to ona wykształciła w niej tak niespotykaną wrażliwość na dźwięki... i to właśnie poprzez nią najlepiej mogła wyrazić swe emocje i uczucia.
Van Halen
United Center, 1901 W Madison, Chicago, IL 60612
Piątek, 25 lutego, godz. 7:30
Bilety: $61 - $163
Van Halen – grupa hardrockowa, powstała w 1972 roku w Pasadenie, najpierw pod nazwą Mammoth. Już pierwszy album zespołu osiągnął ogromny sukces komercyjny oraz artystyczny. Edward Van Halen został obwołany wirtuozem gitary, a zespół bił rekordy sprzedaży biletów na swoje szalone koncerty. Do dnia dzisiejszego Van Halen sprzedał ponad 80 milionów płyt, dzięki czemu zajmuje 19 miejsce na liście artystów, którzy sprzedali największą liczbę płyt. Tylko 6 innych zespołów może pochwalić się podobnym osiągnięciem za oceanem: The Beatles, Metallica, Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC oraz Def Leppard.
Album Van Halen I okazał się jednym z najbardziej udanych debiutów w historii muzyki rockowej. Pod tym względem album porównywany jest do debiutanckich płyt: Led Zeppelin, The Jimi Hendrix Experience, Black Sabbath, Metallica czy Guns N" Roses.
Po nagraniu albumu 1984 z zespołu odszedł charyzmatyczny wokalista David Lee Roth, który zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej. Nie był to zbyt dobry moment na rozstanie ponieważ płyta, na której pojawił się ponadczasowy Jump sprzedawała się rewelacyjnie. W roku 1985 oficjalnym następcą Rotha został Sammy Hagar znany z występów solowych oraz z zespołu Montrose. Pomimo licznych spekulacji o rychłym rozpadzie zespołu Van Halen, kwartet potwierdził swoją klasę znakomicie przyjętym albumem 5150. Sammy Hagar znacznie starszy od pozostałych członków Van Halen nagrał z zespołem również kolejne albumy: OU812, For Unlawful Carnal Knowledge oraz Balance. Po nagraniu płyty Balance oraz odbyciu trasy koncertowej Hagar odszedł z zespołu.
W roku 2006 doszło do spodziewanego już 10 lat wcześniej powrotu Davida Lee Rotha. Razem z Lee Rothem oraz z Wolfgangiem Van Halenem zespół wyruszył na trasę koncertową po całych Stanach Zjednoczonych. Trasa koncertowa Van Halen z Davidem Lee Rothem okazała się spektakularnym sukcesem komercyjnym i przyniosła ponad 100 milionów dolarów zysku. Z zapowiedzi zespołu wynika, iż już niedługo na rynku pojawi się DVD z zapisem jednego z koncertów. Na 7 lutego 2012 przewidziana jest natomiast premiera dwunastego studyjnego krążka grupy pt."A Different Kind Of Truth".
W 2007 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
Windy City Cirrus
Navy Pier, 600 E. Grand Ave., Chicago
Do 26 lutego 2012
Godziny: piątek, sobota 10:30 am, 1:30 pm oraz 7 pm;
niedziela: 1:30 pm i 7:30 pm
The Windy Circus przyjeżdża do miasta z programem prezentującym międzynarodowe sztuczki cyrkowe i artystów cyrkowych z całego świata. Windy City Circus to wędrujący cyrk niedochodowy – całe dochody przekazywane są na organizacje takie jak Ronald McDonald House Charities of Chicagoland & Northwest Indiana oraz Special Olympics Chicago. Bilety: $17.50-$60; pakiety rodzinne $63-$215.
Festiwal filmowy: “Peace on Earth”
Chicago Cultural Center, 78 E. Washington Street, Chicago, IL 60602
Piątek, 24 lutego - niedziela, 26 lutego
Peace On Earth Film Festival (POEFF) jest festiwalem niedochodowym, mającym zachęcić niezależnych twórców na całym świecie do tworzenia filmów na temat pokoju, sprawiedliwości społecznej i ekologicznego balansu.
Szczegóły na stronie: http://peaceonearthfilmfestival.org
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.