I nie chodzi wcale o pracodawców, którzy narzekają na mniejszą efektywność pracowników siedzących wciąż na Facebooku.
Gdzie oszczędzają, przynajmniej pozornie, abonenci, tam tracą dostawcy usług telekomunikacyjnych. Straty tych ostatnich w 2011 roku na całym świecie wyniosły niebagatelną kwotę 13,9 mld dolarów.
Wszystkiemu winny jest internet w komórkach i zmiana przyzwyczajeń użytkowników mobilnych urządzeń. Nie muszą już kontaktować się ze znajomymi i rodziną wysyłając SMS-y, bo mają do dyspozycji komunikatory interne- towe – BlackBerry Messenger, czat Facebooka, Whatsapp, a u nas choćby GG.
Kwota prawie 14 mld dolarów to wynik analiz firmy Ovum, która przyjrzała się ewolucji sposobu użytkowania komórek. Chociaż suma może robić wrażenie, firmy telekomunikacyjne nie mają przecież powodów do narzekań, że nie inkasują już tak dużo za SMS-y, bo zarabiają na dostępie do sieci.
Sony pozazdrościło Microsoftowi - chce swojego Kinecta
Sony złożyło wniosek patentowy na urządzenie, które jest zdolne do dokładnego skanowania obrazu i przenoszenia go do interaktywnej rzeczywistości wirtualnej. Brzmi jak Kinect? Owszem, brzmi.
Sony pozazdrościło konkurencji i też chce mieć swojego Kinecta. Przynajmniej tak wynika z wniosku patentowego, który japońska korporacja złożyła w październiku ubiegłego roku.
Opisuje on działającą na podczerwień kamerę, która jest zdolna do rejestrowania obrazu i tworzenia "interaktywnego trójwymiarowego środowiska kierowanego przez użytkownika". Urządzenie miałoby rozpoznawać odległości pomiędzy przedmiotami, rejestrować zmiany ich położenia i zgromadzone w ten sposób dane przenosić do rzeczywistości wirtualnej. Dokładnie w ten sam sposób działa ruchowy kontroler Microsoftu.
Co prawda Sony ma już swój ruchowy kontroler w postaci PlayStation Move, ale to właśnie Kinect, do obsługi którego nie potrzeba żadnych dodatkowych gadżetów poza samą kamerką, odniósł bardziej spektakularny rynkowy sukces. Konsumenci lubią innowacyjne rozwiązania, a ruchowy kontroler Microsoftu właśnie takie oferuje.
Wygląda na to, że Japończycy nie zamierzają pozostawać w tyle i też mają w planach stworzenie własnego Kinecta. Kiedy to nastąpi? Prawdopodobnie dopiero przy okazji premiery PlayStation 4, czyli raczej nieprędko.
Apple nagradza za pobieranie aplikacji
Amerykański gigant Apple zrobi wkrótce kolejny milowy krok w rozwoju firmy. Z App Store niebawem zostanie pobranych 25 miliardów aplikacji. Jest to wynik, którego konkurencyjne systemy mogą jedynie pozazdrościć.
Wynik jest tym bardziej imponujący, że jego osiągnięcie zajmie koncernowi zaledwie 4 lata. Jest on tak wielki, że gdyby go przeliczyć na ilość mieszkańców naszej planety wyszłoby, że każdy z nich pobrał z App Store średnio cztery aplikacje.
W związku z tym ważnym wydarzeniem Apple zorganizowało konkurs, w którym można wygrać kupon o wartości 10,000 dolarów na zakupy w sklepach Apple. Konkurs (http:// www.apple.com/itunes/25-billion-app-countdown/entry-form/) jest niestety przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców USA i Kanady, a w czasie jego trwania, do momentu pobrania 25-miliardowej aplikacji, każdego dnia, będzie można wygrać aż 25 takich nagród.
Amazon Kindle, czytnik e-booków z rozpoznawaniem pisma odręcznego
Amerykańska firma Puzzazz, opracowała technologię zwiększającą funkcjonalność produkowanego przez Amazon eReadera Kindle Touch. Specjalne oprogramowanie sprawia, że czytnik zaczyna rozpoznawać pismo odręczne i przekształca je na tekst i cyfry.
Amazon wprowadzając na rynek czytnik e-booków Kindle Touch, jakoś nie pomyślało aby wykorzystać wbudowany wyświetlacz dotykowy i wyposażyć urządzenie w możliwość rozpoznawania odręcznego pisma. Na szczęście księgarnię wyręczyła amerykańska firma Puzzazz, która opracowała własną technologię. Specjalne oprogramowanie rozpoznaje odręczne pismo, a następnie konwertuje je na tekst oraz cyfry.
Puzzazz twierdzi, że opracowanie technologii rozpoznawania pisma nie było sprawą łatwą. Aby stworzyć odpowiednie oprogramowanie należało przeanalizować tysiące próbek pisma.
Opracowane na podstawie witryn internetowych: www.onet.pl; www.chip.pl; www.komputerswiat.pl