Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, IL 60630
Sobota, 3 marca, godz. 7 pm
Bilety: $15
AN Holding zaprasza na amerykańską premierę kultowej komedii – SZTOS 2. Fantastyczna obsada i rewelacyjna reżyseria.
SZTOS 2 to opowieść o tym, jak się podrywa na dużego fiata i jakie katastrofy miłosne przytrafiają się zbyt pewnym siebie facetom... Czy Synek i Janek przekombinują i zaliczą wpadkę na robocie? Prawdziwie męskie kino odpowie na pytanie co ma zrobić facet, kiedy sparzy się na gorącej kobiecie?
W rolach głównych: Cezary Pazura, Borys Szyc, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Edward Linde, Bartłomiej Topa. Reżyseria: Olaf Lubaszenko.
Dzień Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce
The Polish Museum of America, 984 N. Milwaukee Ave., Chicaog
Poniedziałek, 5 marca, godz. 10 rano
Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza całą Polonię na doroczne uroczystości związane z obchodami Dnia Pułaskiego, które odbędą się w poniedziałek, 5 marca 2012 roku o godz. 10 rano w Sali Głównej Muzeum im. Sabiny Logisz, przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago (dogodny dojazd autostradą Kennedy’ego i ulicami, duży bezpłatny parking, wstęp wolny). Przemówienia wygłoszą m.in.: przedstawi- ciele urzędów stanowych, miejskich i powiatowych oraz politycy, przedstawiciele duchowieństwa i organizacji polonijnych. W części oficjalnej złożony zostanie również wieniec pod obrazem Stanisława Kaczora Batowskiego „Pułaski pod Savannah”.
Występując o nominację do armii amerykańskiej Pułaski napisał w liście do kongresu Stanów Zjednoczonych: Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki. W chwili przybycia do Stanów Zjednoczonych, Kazimierz Pułaski był już bohaterem narodowym w Polsce. W 1771 roku przewodził niewielkiemu oddziałowi armii w zwycięstwie nad oddziałami rosyjskimi. Gdy w 1773 r. został zmuszony przez rosyjską opresję do opuszczenia Polski, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, wziął udział jako ochotnik w walce nad Brandywine w 1777 r., gdzie przeprowadził atak niewielkiego oddziału armii amerykańskiej na wojska brytyjskie. Atak ten ocalił cofające się oddziały armii amerykańskiej i przyniósł rozgłos Pułaskiemu.
Dzięki generałowi George’owi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej, dlatego też otrzymał przydomek „ojca kawalerii amerykańskiej”. Pułaski zorganizował legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy i który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Południowej Karolinie przed okupacją brytyjską w 1779 r. Generał Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah w październiku 1779 r.
Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej ceremonii
w Monterrey Square w Savannah, GA w październiku 2005 roku.
W 2009 roku Generałowi Pułaskiemu zostało przyznane pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.
Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 roku, na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera.
Dodatkowe informacje o Dniu Pulaskiego można uzyskać odwiedzając stronę internetową Muzeum Polskiego w Ameryce, pod adresem: www.polishmuseumofamerica.org.
Irish Film Festiwal
Beverly Arts Center, 2407 W. 111th St., Chicago, IL 60655
Piątek, 2 marca - środa, 7 marca
Utworzony w 2000 roku Chicago Irish Film Festival, czyli Irlandzki Festiwal Filmowy jest jednym z niewielu festiwali filmów irlandzkich w Stanach Zjednoczonych. Podczas Festiwalu obejrzeć można filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane.
W ciągu 12 lat trwania Festiwalu zaprezentowano ponad 200 filmów krótkometrażowych, w tym osiem, które otrzymały nominacje do Oscara.
Każdego roku Festiwal przyznaje dwie nagrody dla filmu krótkometrażowego, Nagrodę Festiwalu CIFF i Nagrodę Publiczności. W tym roku Festiwal przyzna nową nagrodę – Nagrodę Konsulatu Irlandii – dla obrazu, który najlepiej przedstawia i celebruje irlandzką kulturę.
Na Festiwalu, jak co roku, zobaczyć będzie można wiele interesujących filmów, pojawi się wielu gości – twórców filmowych, którzy wezmą udział w ciekawych dyskusjach na temat twórczości filmowej. Filmy ciekawe, zabawne, wzruszające, zmuszające do refleksji, poruszające trudne tematy, to wszystko do zobaczenia na Irlandzkim Festiwalu Filmowym.
Afrykańsko-amerykański, polsko-amerykański koncert
DuSable Muzeum Historii Afro-Amerykańskiej, 740 E. 56th Place, Chicago
Niedziela, 4 marca, godz. 3 pm
Wstęp wolny na koncert i do muzeum
Zespół Lira Ensemble, który specjalizuje się w Polskiej muzyce zaprasza na niezwykły koncert muzyki afrykańsko-amerykańskiej i polskiej: prezentowany przez NGOMA Group, zespół Afro-amerykański i Lira Singers.
Koncert prezentowany jest z okazji DuSable Day, dla uczczenia pamięci i spuścizny Jean Baptiste Pointe Du Sable –„ojciec miasta Chicago” – był on pierwszym osadnikiem i przedsiębiorcą. Obchody w muzeum tego dnia trwają od 12 w południe do 5 wieczorem. Wstęp wolny dla wszystkich.
Jest to piąty tego rodzaju koncert afrykańsko-amerykański i polsko-amerykański w DuSable Muzeum. Koncerty dwukulturowe prezentowane przez Lira Ensemble to 20-letnia tradycja, nie tylko z Afro-amerykanami, ale i Latynosami, za tą działalność zespół otrzymał pochwały od wielu liderów. W 2007 Narodowe Muzeum Sztuki Meksykańskiej wyróżniło panią Lucynę Migała, która jest dyrektorem artystycznym
i kierownikiem generalnym Zespołu Lira, nagrodą Sor Juana za pracę na łonie porozumienia dwukulturalnego poprzez sztukę.
Jest to jeden z koncertów dwukulturowych o dwudziestoletniej już tradycji, prezentowanych przez Lira Ensemble, za co zespół otrzymał Human Relations Award od miasta Chicago w 2001 r. i zebrał wiele pochwał od liderów obu społeczności. Komisja przyznająca nagrodę stwierdziła: “Łącząc społeczną odpowiedzialność z artystyczną doskonałością, Lira przedstawia i wykonuje wspólne koncerty z artystami innych grup etnicznych i rasowych, postrzegając sztukę jako uniwersalny język, który ma moc stawić czoła uprzedzeniom i nieporozumieniom.”
Chicago Tribune chwaląc to wydarzenie w obszernym reportażu, udokumentowanym przez wiele kolorowych zdjęć, nazwała je: “niezwykłym widowiskiem … dwóch muzycznych światów… gromadzącym białych i czarnych”.
W programie są: polskie pieśni ludowe i patriotyczne oraz różne style muzyki afro-amerykańskiej, w tym blues, spirituals i gospel. Słowo wiążące – które wskazuje na zadziwiająco podobne doświadczenia w historii polskich-amerykanów jak i afro-amerykanów – w czasie koncertu wygłoszą kierownik Marcia Berry z NGOMA Group, i Lucyna Migała, dyrektor artystyczny i kierownik generalny Zespołu Lira. Dyrygentem Lira Singers jest Mina Zikri, jest on naczelnym dyrygentem Lira Ensemble.
NGOMA Group to zespół lokalnych afro-amerykańskich artystów. Lira Ensemble, jedyny profesjonalny zespół specjalizujący się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu w Stanach Zjednoczonych. Zespół Lira ma swoją siedzibę przy Uniwersytecie Loyola w Chicago.
Wstęp wolny na koncert i do muzeum 4-go marca, bezpłatny parking obok muzeum. Po więcej informacji na temat tego niezwykłego przedsięwzięcia, proszę dzwonić w języku polskim do zespołu Lira pod numer: 773-508-7040.
Art Gallery Kafe zaprasza
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale. Tel. 630-766-7425
Poetycki Otwarty Mikrofon Klubu Poetów przy AGK zaprasza wszystkich twórców poezji, zwłaszcza amatorów piszacych do szuflady do zaprezentowania swoich wierszy, spotkania z kolegami od pióra, dyskusji na temat potrzeby tworzenia poezji. Piątek, 2 marca, od godz. 7 pm. Wstęp wolny.
Fanów znakomitej kapeli Lemon Blues oraz jej lidera, grającego na harmonijce ustnej, Jacka Mroczki, zapraszamy w sobotę, 3 marca, od godz. 8 pm.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Sherry Horman, Kwiat Pustyni. Autobiografia Waris Dirie, urodzonej w Somalii amerykańskiej supermodelki. Niedziela, 4 marca, godz. 6 pm, wstęp wolny.
Szkoła Gotowania Mariusza Luszczaka. Kopytka, kluski śląskie... i inne pyszne dania na czas postu. Wtorek, 6 marca, godz. 7 pm.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.