Podczas zeszłorocznego Pwn2Own Safari oraz IE padły pod naporem hakerów, którym jednak nie udało się pokonać zabezpieczeń Chrome. Nie pierwszy raz. W tym roku Google podnosi stawkę ogłaszając, że rozdzieli pulę miliona dolarów pomiędzy wszystkich, którym uda się złamać zabezpieczenia przeglądarki.
Chrome jest jedyną przeglądarką, która do tej pory nie poddała się hakerom w sześcioletniej historii konkursu Pwn2Own. Dlatego Google postanowiło ustanowić nagrody w wysokości 60,000, 40,000 i 20,000 dolarów dla ludzi, którzy będą w stanie złamać najnowszą wersję przeglądarki uruchomioną na Windows 7. Wykorzystanie do tego celu jedynie błędów przeglądarki warte jest 60,000 dolarów, osiągnięcie celu przy pomocy webkitów, flasha czy przygotowanego uprzednio oprogramowania, odpowiednio mniej.
„Choć jesteśmy dumni z wiodącej pozycji Chrome’a w tych zawodach, jednak fakt, że nie dowiadujemy się o naszych błędach utrudnia nam naukę i rozwój w przyszłości. Dlatego podnosimy stawkę w celu zwiększenia szans na poznanie błędów. Pula na nagrody w tym roku wynosi milion dolarów” – piszą członkowie Google Chrome Security Team.
Początkowo Google planowało, tak jak w poprzednich latach, wesprzeć finansowo organizatorów konkursu, jednak zmiany w regulaminie, dzięki którym zwycięzcy nie muszą już ujawniać sposobu, w jaki złamali zabezpieczenia, spowodowały, że Google zwraca się teraz bezpośrednio do nich. Jeśli więc chcecie zgarnąć pieniądze i dodatkowo dostać Chromebooka, Google czeka na odkryte przez was exploity.
Usuń historię wyszukiwania zanim Google wprowadzi nowy regulamin
Pierwszego marca Google wprowadzi nową, jednolitą politykę prywatności, która będzie miała wpływ na twoje dane zbierane przez Google do tej pory oraz w przyszłości.
Dotychczas twoja Historia online (Google Web History), czyli rejestr wyszukiwanych fraz oraz odwiedzanych stron, była oddzielona od innych produktów Google. To zabezpieczenie było wyjątkowo ważne, bo wyniki wyszukiwania mogą ujawniać bardzo wrażliwe informacje na wasz temat, łącznie z faktami o miejscu zamieszkania, pracy, wieku, orientacji seksualnej, religii, problemach zdrowotnych i więcej.
Jak ukryć strony, które przeglądamy
Jeśli chcecie powstrzymać Google przed połączeniem waszej historii wyszukiwania i odwiedzanych stron z danymi zbieranymi przez inne produkty, jak YouTube czy Google Plus, możecie być zainteresowani usunięciem wszystkich elementów z Web History oraz zatrzymać ją w przyszłości.
Usunięcie historii sprawia, że usługa jest automatycznie wstrzymana i pozostanie wyłączona do momentu, gdy zechcecie znowu ją uruchomić.
Pamiętajcie, że nawet wyłączenie Historii Online nie powstrzyma Google od zbierania i przetrzymywania tych informacji oraz używania ich dla wewnętrznych celów. Nie zmieni też faktu, że wszystkie informacje przetrzymywane przez Google mogą zostać udostępnione w celu egzekwowania prawa (np. policji).
Włączona Historia online sprawi, że te dane będą przetrzymywane przez nieokreślony czas, wyłączona oznacza, że będą częściowo anonimizowane po 18 miesiącach, a niektóre ich wykorzystanie, np. w spersonalizowanych wynikach wyszukiwania, nie będzie możliwe. Jeśli chcesz jeszcze bardziej ograniczyć informacje, które przechowuje o tobie Google, nadal aktualne są rady zawarte w białej księdze Electronic Frontier Foundation: Six Tips to Protect Your Search Privacy.
Jeśli macie kilka kont Google, potrzeba będzie wykonać powyższą operację na każdym z nich.
Apple warte więcej niż Polska
Tylko cztery inne firmy w historii osiągnęły wartość, jaką obecnie ma koncern z Cupertino.
Wartość rynkowa Apple osiągnęła właśnie imponującą sumę ponad 500 miliardów dolarów. Po zakończeniu wtorkowej sesji było to dokładnie 537,54 mld dolarów. To więcej niż PKB Polski, Belgii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej czy Tajwanu.
Tylko cztery spółki w historii odnotowały wartość rynkową przekraczającą 500 mld dolarów: Microsoft, ExxonMobil, Cisco oraz General Electric. Exxon, największy na świecie koncern naftowy, mógł się tym pochwalić pod koniec 2007 roku, Microsoft, Cisco i General Electric swoje finansowe 5 minut miały w 1999 roku.
Microsoft był jedyną światową spółką, której wartość przekroczyła 600 mld dolarów. Obecnie wynosi mniej niż połowę tej kwoty – 267 mld dolarów.
Mimo swojej wielkości, Apple jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych. W ubiegłym roku sprzedaż produktów koncernu wzrosła o 73 proc. w porównaniu z rokiem 2010. Ostatnio kwartał był najbardziej dochodowym w historii Apple’a.
Opracowane na podstawie witryn internetowych: www.onet.pl; www.chip.pl; www.komputerswiat.pl