Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce
Część 32: „Condominium”, czyli „Mieszkanie własnościowe”
CONDOMINIUM (w skrócie CONDO) – mieszkanie własnościowe: system posiadania mieszkania jako odrębnej własności znajdującej się w budynku wielomieszkaniowym (multiunit building) wraz z niepodzielną współwłasnością wspólnych elementów (common elements), takich jak korytarze, schody, windy, trawniki, chodniki, parking, basen, siłownia, itp. Właściciel mieszkania uiszcza co miesiąc opłatę administracyjną (association fee), która przeznaczona jest na konserwację i naprawy wspólnych elementów, wywóz śmieci, odśnieżanie, ścinanie trawników, itp. Osiedlem zarządza stowarzyszenie właścicieli mieszkań własnościowych (condominium owners’ association), wybierane przez nich samych, które jest odpowiedzialne za ustalanie budżetu utrzymania osiedla i egzekwowanie regulaminu mieszkańców (condominium bylaws). Forma prawa własności odnosząca się do posiadania mieszkania własnościowego określana jest jako fee simple. Jest to najczęściej stosowana w USA forma własności, odpowiadająca w przybliżeniu własności wpisanej do księgi wieczystej w Polsce, do której właściciel ma nieograniczone prawo i którą może dowolnie dysponować za życia, i która po śmierci właściciela przechodzi na jego spadkobierców. Należy pamiętać, że termin condominium nigdy nie jest związany z typem konstrukcji, rozkładem mieszkania lub ze sposobem w jaki zostało ono zaprojektowane, a odnosi się jedynie do zasad określających posiadanie. Nawet własność domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej (townhome, townhouse) może być oparta na zasadach condominium. Nie należy również mylić wyrazu condominium z polskim terminem „kondominium”, które według Słownika Wyrazów Obcych PWN ma dwa znaczenia: 1. wspólne rządy dwóch lub kilku państw nad jakimś krajem, 2. terytorium znajdujące się pod wspólną władzą dwu lub kilku państw.
CONDOMINIUM CONVERSION (inna nazwa: CONDO CONVERSION) – konwersja na mieszkania własnościowe: proces zmiany formy posiadania własności, polegający na tym, że budynek wielomieszkaniowy należący w całości do jednego właściciela w oparciu o jeden tytuł własności, zostaje podzielony na mieszkania własnościowe, które zostają następnie oddzielnie sprzedane nowym właścicielom. Jedna nieruchomość zostaje w ten sposób podzielona na odrębne indywidualne mieszkania oraz zostają określone wspólne elementy, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Każde mieszkanie otrzymuje nowy numer identyfikacyjny do celów podatkowych i każdy lokal posiada odrębny tytuł własności. W przypadku konwersji bydynku czynszowego, lokatorzy mają prawo mieszkać w budynku aż do wygaśnięcia umowy wynajmu.
CONDOMINIUM DECLARATION – deklaracja o utworzeniu mieszkań własnościowych: dokument prawny, który jest wymagany do utworzenia osiedla lub budynku wielomieszkaniowego opartego na zasadach mieszkań własnościowych. Zawiera szczegółowy opis nieruchomości, poszczególnych lokali mieszkalnych, wspólnych elementów, oraz dokładne dane dotyczącego procentowego udziału we współwłasności wspólnych elementów, który przypisany jest każdemu mieszkaniu.
ILLINOIS CONDOMINIUM PROPERTY ACT – Akt Prawny Illinois o Mieszkaniach Własnościowych: akt prawny regulujący tworzenie osiedli opartych na zasadach mieszkań własnościowych w stanie Illinois. Prawo zabrania tworzenia tego typu osiedli na ziemi dzierżawionej. Do deklaracji o utworzeniu mieszkań własnościowych (condominium declaration) musi być dołączona mapka geodezyjna (survey) określająca granice działki, na której położone jest osiedle, oraz wymiary i rozkład każdego mieszkania.
Zbigniew Pieńkowski
Tel. 773-719-3645
E-mail: pienkowski1@gmail.com