----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

15 marca 2012

Udostępnij znajomym:

Gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie rośnie, a po zimie nie ma już śladu, większość z nas przekonana jest, że szansa zachorowania na grypę zmniejsza się. Epidemiolodzy przypominają jednak, że sezon grypowy trwa, a jego wiosenny szczyt przypada zwykle na przełom marca i kwietnia.

Departament zdrowia powiatu Cook przypomina w związku z tym, iż najlepszą metodą na uniknięcie zarażenia wirusem grypy jest szczepienie.

„Naprawdę nie jest za późno, by się zaszczepić – mówi dr Julie Morita, szefowa programu szczepień w Chicago Department of Public Health. Przypomina jednocześnie, że powinien to uczynić każdy powyżej 6 miesiąca życia, jednak większości osób pozostawiona jest swoboda wyboru. Najbardziej na zarażenie i wynikające z nich powikłania narażone są:

– osoby powyżej 65 roku życia

– dzieci poniżej 5 lat, a zwłaszcza poniżej 2 lat. Każde dziecko poniżej 9 roku życia, które nigdy nie było szczepione na grypę wymaga dwóch dawek, by wystarczająco się uodpornić.

– kobiety w ciąży

– wszystkie osoby przewlekle chore, cierpiące np. na astmę, cukrzycę, choroby nerek, płuc, wątroby i serca. Do wysokiej grupy ryzyka należą tez osoby otyłe.

– osoby z osłabionym w wyniku wcześniejszych chorób lub przyjmowanych lekarstw systemem immunologicznym

Każdego roku w USA notuje się kilka milionów przypadków zarażenia wirusem grypy, w większości odmianami H3N2 oraz Typ B.  Z tej liczby w wyniku powikłań do szpitali trafia 200 tysięcy osób, z czego ponad 25 tysięcy umiera - 90% to osoby powyżej 64 roku życia.

„Jest takie powiedzenie w medycynie, że jeśli widziałeś jeden sezon grypowy, to widziałeś tylko jeden sezon grypowy – mówi William Schaffner, doradca krajowego Centrum Walki z Chorobami Zakaźnymi – To bardzo nieprzewidywalna choroba, różniąca się każdego roku. Podobnie nieprzewidywalna jest za każdym razem reakcja pacjentów na nowe szczepionki”.

Każdego roku naukowcy przygotowujący szczepionki starają się więc przewidzieć, jakie odmiany wirusa będą w danym sezonie najgroźniejsze. Tworzą „koktajl” zawierający antygeny trzech, które mogą najbardziej zagrozić populacji danego rejonu świata.

Sezon grypowy rozpoczyna się w krajach leżących na południowej półkuli, osiągając swój szczyt w maju, czerwcu i lipcu. Dzięki temu naukowcy z USA mogą z jeszcze większą dokładnością przewidzieć najgroźniejsze w danym roku odmiany i starać się im przeciwdziałać, gdy sezon grypowy pojawi się na półkuli północnej jesienią i wiosną.

RJ



----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor