----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

12 kwietnia 2012

Udostępnij znajomym:

Copernicus Center,5216 W. Lawrence Ave.,Chicago

Sobota, 14 kwietnia, godz. 8 pm

Bilety: $38-$45

Christopher Entertainment zaprasza na fantastyczny wiosenny koncert w wykonaniu – KABARET RAK oraz GRUPA FOX.

Szczęśliwej Drogi, już czas... to program na każdą porę roku! Nie zabraknie dobrego humoru i doskonalej piosenki w brawurowym wykonaniu. Grupa VOX powstała w 1978 i na polskim rynku rozrywki stanowiła absolutne nowum – przystojni mężczyźni śpiewali hity, tworząc jednocześnie widowiskowe show. VOX wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe, a publiczność szalała... Koncertowali w wielu krajach Europy i ośrodkach polonijnych w USA, Kanadzie i Australii – ich utwory znamy od dawna, a koncerty wiemy, że są wyśmienite!

Wszystko zaczęło się w 1978 w Lublinie kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny VOX w składzie: Andrzej H. Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota. Jego członkowie występowali wcześniej w amatorskich i pół­zawodowych zespołach, m.in. „Victoria Singers”, „Rh–” i „Sektor A”. Zanim pojawił się na estradzie przez kilka miesięcy pracował z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem przygotowując debiutancki repertuar. Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w kwietniu 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Świetnie zgrany męski kwartet zyskał wówczas wielką popularność dzięki uczestnictwu w radiowym plebiscycie Studia Gama oraz występom na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Wizytówką staje się "Bananowy song" – przebój Opola i... Hawany.

VOX podbił publiczność i odniósł wielki sukces na Festiwalu Interwizji w Sopocie (I Nagroda Dnia Płytowego i Nagroda Publiczności). Płyta "Monte Carlo" sprzedaje się w rekordowym nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy pomimo anglojęzycznej wersji (ewenement na rynku). W tym samym roku zdobywa Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a w 1982 roku – Główną Nagrodę w Rostocku.

Na jego repertuar składają się ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funky. W 1987 r. po rozstaniu z Ryszardem Rynkowskim do zespołu dołącza Dariusz Tokarzewski. Od 1996 roku występuje jako tercet bez Andrzeja Kozioła. Po tych przetasowaniach skład zespołu przedstawia się następująco: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota.

Kabaret RAK tworzą Krzysztof Hanke, Grzegorz Poloczek i Krzysztof Respondek – trójka artystów z Rudy Śląskiej. Już od 30 lat wy­stę­pują dla ludzi, którzy chcą odrobiny wytchnienia oraz chcą się dobrze, beztrosko pobawić, pośmiać i zapomnieć o codzienych sprawach. Kabaret powstał na przełomie roku 1981 i 1982 w Rudzie Śląskiej. Założyli go: Ryszard Siwek, Andrzej Stefaniuk i Krzysztof Hanke,

a nazwa RAK wzięła się od pierwszych liter imion jego założycieli. Kabaret przez 20 lat przechodził liczne metamorfozy, szczególnie personalne. Ostatnia stabilizacja personalna odbyła się 1 stycznia 1999 roku – odtąd kabaret ma stały skład. W programie znajdują się, obok licznych skeczy i monologów, satyryczne piosenki pisane przez członków zespołu, a przede wszystkim – Grzegorza Poloczka.

 

Leon Russell

Mayne Stage,1628 W. Morse Ave.,Chicago

Czwartek, 19 kwietnia, godz. 8 pm

Prawdziwe nazwisko Claude Russell Bridges. Amerykański piosenkarz, kompozytor, pianista i gitarzysta. Gra nie tylko country, ale także rocka, bluesa, folk i R&B. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak - Jerry Lee Lewis, Joe Cocker, George Harrison, Elton John, Eric Clapton, Beach Boys, Willie Nelson, J.J. Cale, Frank Sinatra i Rolling Stones.

Karierę muzyczną zaczynał w wieku czternastu lat w muzycznych klubach w Tulsie wraz z grupą The Starlighters, w skład której wchodzili także J.J. Cale, Chuck Blackwell i Johny Williams. Wspólnie stworzyli brzmienie określane później jako the Tulsa Sound. Dwa lata później, po przeniesieniu się do Los Angeles, zaczął pobierać lekcje gry na gitarze u Jamesa Burtona. Współpracował również jako muzyk z Dorsey Burnette i Glenem Campbellem.

Kiedy został członkiem grupy Phi’a Spectora, zaczął współpracować z wielkimi gwiazdami, takimi jak The Byrds, Gary Lewis & the Playboys, Bobby „Boris” Pickett czy Herb Alpert. Ponadto udzielał się jako asystent Snuffa Garretta przy jego licznych produkcjach. W 1967 roku wybudował własne studio nagrań i wydał wspólnie z Marciem Benno swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Look Inside the Asylum Choir”.

Pierwszym wielkim przebojem, jaki udało mu się napisać był utwór „Delta Lady” z 1969 roku wykonywany przez Joe Cockera. Russell wziął się za organizację trasy koncertowej artysty „Mad Dogs and Englishmen”. Piosenkę „Superstar” autorstwa Russella, wykonywaną podczas tej trasy przez Ritę Coolidge, nagrało później wielu innych artystów. Wielkie przeboje uczynili z niej The Carpenters czy Luter Vandross.

Wkrótce po tej trasie, muzyk wydał solową płytę, zatytułowana po prostu „Leon Russell”, na którym znalazła się między innymi piosenka „A Song For You”. W 1970 roku muzyk zagrał również na fortepianie na płycie Dave’a Masona „Alone Together” w utworze „Sad and Deep as You”.

 

Piękna nasza Polska cała

Copernicus Center,5216 W. Lawrence Ave.,Chicago,IL

Niedziela, 15 kwietnia, godz. 12 w południe

Chodzi mi o to, aby język giętki

Powiedział wszystko co pomyśli głowa

Juliusz Słowacki

Piękna nasza Polska cała - multimedialny spektakl w Copernicus Center z okazji jubileuszu 10-letnia Polskiej Parafialnej Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Wheeling.

Organizatorem tej uroczystości są rodzice, uczniowie i nauczyciele.

Spektakl ten będzie ważnym wydarzeniem kulturalnym w środowisku nie tylko szkolnym, ale dla całej Polonii chicagowskiej, poświęconym naszej szkole i Ojczyźnie. Gośćmi będą między innymi przedstawiciele ważnych środowisk polonijnych.

 

Sztuka skojarzeń

Współczesny plakat polski

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago

Wystawa czynna od 13 kwietnia do 6 maja

Wernisaż: piątek, 13 kwietnia, godz. 7-9 pm

Sztuka skojarzeń. Współczesny plakat polski (Art of Association: Moder Polish Posters) to wystawa prezentująca po raz pierwszy w USA 70 intrygujących plakatów 22 artystów, studentów i profesorów z Akademii Sztuki w Szczecinie, najmłodszej uczelni artystycznej w Polsce.

Plakat polski cieszy się uznaną renomą na świecie, dzięki swej oryginalności i doskonałości warsztatowej. Na wystawie będzie można poznać bogactwo tematów i różnorodność stylów.

Wśród prac są unikaty istniejące tylko w jednym egzemplarzu.

Warto wyróżnić trzech uczestników pokazu, mistrzów plakatu polskiego.

Profesor Lex Drewiński, mieszkający w Poczdamie koło Berlina, jest ikoną światowego designu, laureatem ponad 100 nagród na największych międzynarodowych przeglądach plakatów.

Profesor Leszek Żebrowski, zdobywca medali na konkursach graficznych w wielu krajach, szczególną rolę przykłada do eksperymentów warsztatowych. Zaliczany jest do nurtu portretowego w plakacie polskim, podobnie jak profesor Grzegorz Marszałek, uważany za najzdolniejszego ucznia Waldemara Świerzego, legendy Polskiej Szkoły Plakatu. To nie tylko wybitny portrecista, nagrodzony między innymi przez The Hollywood Reporter w Los Angeles, ale i satyryk, który od lat współpracuje z miesięcznikiem Playboy.

Pozostali uczestnicy wystawy: Andrzej Tomczak, Ireneusz Kuriata, Witold Gawłowicz, Andreas Guskos, Robert Knuth, Kamil Mirocha, Paweł Sieradzki, Adam Klasa, Karolina Gładkiewicz, Beata Rolak, Sarah Wiśniewska, Dominik Murach, Magda Kanty, Krzysztof Fabiniak, Anna Sukiennicka, Marta Czajczyńska, Paulina Majchrowicz, Marta Jaguś, Andrzej Witkowski.

WERNISAŻ: 13 KWIETNIA, PIĄTEK, godz. 7-9 pm

Występ gitarzysty i kompozytora, Arka Religi, zdobywcy prestiżowej nagrody Hollywood Music Award oraz tytułu „Guitar Superstar”

Obecność na wernisażu artystów, prof. Lexa Drewinskiego i prof. Leszka Żebrowskiego. Wstęp: $10 – członkowie Muzeum; $15 - goście wernisażu bez karty człon­kowskiej MPA. Bezpłatny parking.

www.polishmuseumofamerica.org

Muzeum czynne jest codziennie od 11: 00 do 16: 00 (z wyjątkiem czwartków)

 

Art Gallery Kafe zaprasza

Art Gallery Kafe,127 E. Front St., Wood Dale. Tel. 630-766-7425

Antykwariat Jazz Quintet zaprasza na wiosenny koncert jazzowy w piątek, 13 kwietnia o godz. 8:30 wieczorem. W programie utwory własne, standardy jazzowe... tym razem wystąpi z nami wokalistka polskiego pochodzenia, Marley Dzis.

Grupa poetycka ARKA zaprasza, sobota14 kwietnia o godz. 7:30pm na comiesięczną Biesiadę Poetycką. Otwarty mikrofon dla wszystkich poetów i miłośników poezji. Wstęp wolny.

Polski Klub Brydżowy zaprasza w najbliższą niedzielę, 15 kwietnia na czwarty turniej par w ramach Korespondencyjnych Mistrzostw Polski Par edycji 2012. Zapisy od godziny 9:30am, turniej startuje o godzinie 10:00am, opłata startowa $12 od osoby.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejna projekcję: Andrej Zwiagincew – Rosja, ELENA. Niedziela 15 kwietnia godz. 6:00 pm, wstęp wolny.

Szkoła Gotowania Mariusza Liszczaka, wtorek 17 kwietnia, godz. 7:30 pm. Potrawy z grilla – sposoby, przykłady, propozycje.. po wykładzie i prezentacji – konsumpcja.

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.  

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor