----- Reklama -----

Rafal Wietoszko Insurance Agency

18 kwietnia 2012

Udostępnij znajomym:

'

Copernicus Center, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago

Sobota, 21 kwietnia, godz. 7 pm, niedziela, 22 kwietnia, godz. 5 pm

Bilety: $38-$58

Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa w wielkim SHOW światowych przebojów.

The Paderewski Symphony Orchestra oraz Teatr Studio Buffo zapraszają na wielki wieczór gwiazd – HITY BUFFO!

Gwiazdom towarzyszy 40-osobowy zespół Teatru Studio Buffo, najlepszego i najsławniejszego teatru muzycznego w Polsce: najlepsi wokaliści, tancerze i muzycy polskiej sceny.

W programie fragmenty słynnych musicali, w tym legendarnego, nominowanego do TONY AWARD polskiego musicali METRO oraz największe przeboje polskie i światowe - w dynamicznych, niepowtarzalnych interpretacjach wokalno-tanecznych fenomenalnego polskiego zespołu.

Scenariusz, choreografia i reżyseria – Janusz Józefowicz. Opracowanie i kierownictwo muzyczne  – Janusz Stokłosa. Barwne kostiumy, efektowna scenografia, efektowne światła.

BILETY:

Biuro PaSO 5844 N. Milwaukee Ave,. Chicago (773) 957 7777,

Biura Polamer: 3094 N. Milwaukee Ave, Chicago (773) 685 8222, Harwood Hts 4747 N. Harlem (708) 867 9200, Mt Prospect 901 E. Rand Rd,. (847) 253 0722,

Księgarnia D&Z 5507 W. Belmont Ave (773) 282 4222,

Księgarnia FOCUS Niles: 8068 N. Milwaukee Ave. (847) 692 5678, 

Zdrówko Plus: 7008 W. Belmont Ave (708) 452-1400

W internecie: pasochicago.org, bilety.com

Telefonicznie: 773-957-7777

Informacja: PaSO: 773-957-7777, pasochicago.org

 

DŻEM 

Park West, 322 W. Armitage Ave., Chicago

Niedziela, 22 kwietnia, godz. 7 pm

Bilety: $45

Legenda w Park West!

AN Holding zaprasza na wyjątkowy, jedyny koncert – DŻEM w PARK WEST! Legendarna grupa w legendarnym miejscu!

Największe przeboje, które znamy wszyscy, legendarnej grupy z Polski – Whisky, Do Kołyski...Zapraszamy wszystkich, którzy kochają muzykę!

Dżem to legenda polskiej sceny bluesowej, kultowy zespół mający od wielu lat wiernych i oddanych fanów. Powstał w 1973 roku, kiedy Beno i Adam Otrębowie, Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak założyli grupę o nieoficjalnej nazwie Jam. W grudniu dołączył do nich grający na harmonijce ustnej wokalista – Ryszard Riedel.

Twórczość grupy Dżem kształtuje gust coraz to młodszych słuchaczy, zafascynowanych nie tylko blues-rockową muzyką kapeli, wykonywaną na najwyższym światowym poziomie, ale też postacią nieżyjącego Ryszarda Riedla – ikony polskiego rocka.

Polska nazwa Dżem powstała przypadkiem w 1974 roku, napisana tak przez organizatora jednego z koncertów. W 1978 roku do zespołu dołączył gitarzysta Jerzy Styczyński. Pierwsze autorskie kompozycje Dżemu – autorstwa Ryśka Riedla i Leszka Falińskiego – powstały pod koniec lat 70. Riedel i Faliński dążyli także do występu grupy na festiwalu w Jarocinie w 1980 roku. I to właśnie dzięki Jarocinowi Dżem poznała cała Polska. Jarociński festiwal stał się ich przepustką do sławy.

W 1985 roku ukazała się pierwsza studyjna płyta zespołu "Cegła". Na ten album fani czekali dosłownie latami. Dżem po roku 1980 stał się zespołem popularnym w Polsce, miał na koncie kilka przebojów, między innymi "Paw" i "Czerwony jak cegła", wylansowanych na koncertach i w audycjach radiowych. Mimo tego, że w studiu muzycy nagrywali swoje partie osobno i tym samym nie udało im się przekazać magii odczuwalnej na koncertach zespołu, to "Cegła" jest określana przez krytyków jako muzyczne arcydzieło, jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego rocka. Zainspirowany w głównej mierze rockiem z lat 60. i 70., krążek przyniósł same wielki przeboje, w tym ten najważniejszy, wspomniany "Czerwony jak cegła", opowiadający o nieudanych zalotach chłopaka do dziewczyny. "Cegła" oprócz znakomitych recenzji otrzymała wiele nagród, między innymi tytuł płyty roku w ankiecie czytelników magazynu "Jazz Forum".

Pod koniec lat 80. zespół wydał jeszcze kilka płyt, między innymi "Numero Uno"

z 1988 roku, nagrany do spółki z ojcem polskiego bluesa – Tadeuszem Nalepą, instrumentalny "The Band Plays On…" z 1989 roku, będący odpowiedzią muzyków na częstą absencję Riedla na koncertach i przede wszystkim "Najemnik" z 1989 roku, zawierający sporą porcję dobrej muzyki, a przede wszystkim dwa kolejne sztandarowe utwory grupy: "Modlitwa III – pozwól mi" skomponowany przez Pawła Bergera, stanowiący według krytyków apogeum twórczości klawiszowca oraz sentymentalny "Wehikuł czasu" przedstawiający dżemowych gitarzystów w pełnym blasku.

Pierwsza połowa lat 90., to kolejne znakomite występy i płyty. Dżem dzięki wydawnictwu "Detox" z 1991 roku stał się największą polską grupą muzyczną. Uznany przez wielu krytyków za najlepszy w dyskografii śląskiej supergrupy album zawiera tak klasyczne nagrania, jak dramatyczne "Ostatnie widzenie", smutną balladę "List do M." czy podniosłą pieśń `sen o Victorii".

Ostatnim krążkiem Dżemu nagranym z Riedlem jest średnio przyjęty "Autsajder"

z 1993 roku, niezawierający wielkich przebojów. Pod koniec życia wokalista Dżemu coraz mniej zajmował się pracą, dlatego w maju 1994 roku został tymczasowo usunięty z grupy. 13 lipca 1994 roku Ryszard Riedel trafił do szpitala. Jego stan był fatalny. Niestety wokalisty nie udało się uratować, parę dni później 30 lipca 1994 roku, charyzmatyczny frontman Dżemu zmarł na niewydolność serca.

Śmierć Ryśka nie przerwała istnienia grupy. W 1995 roku miały miejsce dwa koncerty upamiętniające zmarłego wokalistę. Jeden z nich z 29 lipca 1995 roku z udziałem takich gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, jak Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Wojciech Waglewski czy Martyna Jakubowicz został zarejestrowany i wydany jako 3-płytowy zestaw "List do R. na 12 głosów" w 1995 roku.

W 1995 roku nowym wokalistą formacji został Jacek Dewódzki. Dżem nagrał z nim kilka albumów, z których największym uznaniem recenzentów cieszył się "Kilka zdartych płyt" z 1995 roku. W drugiej połowie lat 90. kapela zagrała kilka ważnych koncertów, przypominając wszystkim, że zespół dalej istnieje i jest jednym z najważniejszych wykonawców polskiej sceny muzycznej. Bez dwóch zdań, najważniejszy był występ przed The Rolling Stones w 1998 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W 2001 roku Jacka Dewódzkiego przy mikrofonie zastąpił Maciej Balcar. Z nowym wokalistą zespół longplay "2004". Na krążku znalazł się kolejny, wspaniały kawałek Dżemu "Do kołyski", będący pierwszym wielkim hitem grupy od czasów "Detoksu". W tym samym roku ukazała się też pierwsza z prawdziwego zdarzenia kompilacja przebojów grupy "Złoty Paw", zawierająca wszystkie największe hity kapeli z piosenkami "Whisky" i "Złoty Paw" (dawniej "Paw") na czele.

27 stycznia 2005 roku, w wypadku samochodowym zginął jeden z założycieli grupy – Paweł Berger.

 

Trupiak

Teatr Oracle, 3809 N. Broadway, Chicago

Sobota, 21 kwietnia, godz. 10 pm

Studio Bema oraz Oracle Theatre zapraszają na ostatni pokaz filmu krótkometrażowego pt. „Trupiak”. Projekcja odbędzie się w budynku Teatru Oracle, przy 3809 N Broadway w Chicago.

Młody detektyw (Kevin Cox) trafia do Polskiej Szkoły Dobrych Manier, aby rozwiązać sprawę zaginięcia męża właścicielki. Po krótkim czasie orientuje się, że miejsce to kryje znacznie więcej zagadek, a jedną z nich jest piękna Kasia, grana przez Kingę Modjeską, której detektyw postanawia pomoc. W rolach głównych: Kinga Modjeską, Kevin Cox i Rich Logana. Reżyseria Michał Janicki, muzyka Jonathan Guillen

 

Art Gallery Kafe zaprasza

Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale. Tel. 630-766-7425

Gry Wojenne – film dokumentalny, czyli – kim był plk. Kukliński. Pierwsza część maratonu filmowego oraz dyskusja. Piątek, 20 kwietnia godz. 8:00 pm. Konsunpcja $5 od osoby.

Otwarty Festiwal Polskiej Piosenki KARAOKE – czwarta eliminacja. Po konkursie – Mini Dyskoteka. Sobota, 21 kwietnia godz. 7:30. Wstęp wolny.

Maria Krupinski zaprasza na kolejne spotkanie dla kobiet, Mogę wybaczyć jeśli tylko zechcę. Niedziela, 22 kwietnia, godz. 3 pm. Konsumpcja $5 od osoby.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejna projekcję Radu Muntean – Rumunia: Wtorek po świętach. Niedziela, 22 kwietnia godz. 6:00, wstęp wolny.

 

Festiwal Piosenki Góralskiej

Eagle Arena, 4829 W. 77th St., Burbank, IL 60459

Sobota, 21 kwietnia, godz. 7 pm

Festiwal Piosenki Góralskiej, w którym wystąpią zespoły Siklawa i Krywań oraz inni wykonawcy. Imprezę poprowadzą Wojciech Dorula, Joanna Para, Maria Gliwa i Grzegorz Zarycki.

W przeddzień koncertu – w piątek 20 kwietnia – zapraszamy również na „Biesiadę Góralską” z zespołami, która odbędzie się w Domu Podhalan (4808 S. Archer Ave., Chicago, IL 60632).

Natomiast 22 kwietnia, w niedzielę, w ORION Night Club (adres: 5772 S. Archer Ave. Chicago, IL 60632) odbędzie się wielki finał – pożegnanie zespołów. Będzie można dostać autografy artystów, zrobić pamiątkowe zdjęcia i oczywiście świetnie się pobawić. Zapraszamy wszystkich serdecznie. Więcej informacji na stronie: www.rysyltd.com.

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor