Urodziła się 30 września 1956 roku w Warszawie. Jako nastolatka, ukończyła XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, udając się następnie na studia do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Po ukończeniu SGGW, odnalazła się w edukacji, ucząc najpierw w technikum, a następnie w dwóch szkołach podstawowych. Po tym okresie przyszedł czas na telewizję, gdzie pracując w TVP1, pracowała nad zbieraniem materiałów do programu Kawa Czy Herbata, współtworzyła program pt.: Forum nieobecnych, czy pomagała redagować program Żyć bezpieczniej.
Przez wiele lat pracowała w Agencji Reklamowej Camco – Media, będąc jednocześnie jedną z jej współzałożycielek. Po plajcie rodzinnego biznesu – centrum konferencyjno-rekreacyjnego na Mazurach zajęła się pisaniem książek. Jest autorką bardzo popularnych powieści "Dom nad rozlewiskiem", "Powroty nad rozlewiskiem" i „Miłość nad rozlewiskiem”. Na podstawie pierwszej z nich, powstał serial dla TVP, z Joanną Brodzik w roli głównej.
Jej najnowsza powieść „Lilka” – wydana 19 maja .2012 jest w chwili obecnej na 2 miejscu na liście najlepiej sprzedających się książek w Polsce !
MAŁGORZATA KALICIŃSKA – dojrzała już kobieta, ale była dzieckiem, jak my wszyscy. Spędziła dzieciństwo na Saskiej Kępie w Warszawie, wisząc na trzepaku, albo jeżdżąc zimą na łyżwach, na ślizgawce. „Zdolna, ale leniwa” – jak pisywała pani w dzienniczku, i to nie tylko w podstawówce. Ponieważ była grzeczna – zamiast przeszkadzać, obserwowała i zapamiętywała to, co dookoła niej się działo. Nie piła, nie paliła fajek w parku, nie wagarowała, ale i tak przynosiła uwagi w dzienniczku: „Małgosia pobiła się z Andrzejem”. Temperamentna – znaczy. Wyrosła na w miarę normalną kobietę. Ma dzieci, lubi gotować rosół i pisze...
O SOBIE:
Wykształcenie: mgr inż. ekonomista rolnik
Doświadczenie zawodowe: pedagogiczne, reklamowe i.... życiowe.
Zainteresowania: poznawanie świata przez kulinaria. Bardzo lubię zajmować się domem. Lubię muzykę klasyczną, dzieję na drutach – kocham rodzinne spotkania, rodzinę
w ogóle, uprawiam zioła i kwiatki. Z pasją rozpocznę niebawem budowę mojego wymarzonego domu.
Rodzina: córka Barbara, syn Stanisław – moje dwa największe sukcesy życiowe.
KSIĄŻKI
1) DOM NAD ROZLEWISKIEM – ponad 620,000 sprzedanych egzemplarzy
Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieści?
Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek i wnuczek – budowanie atmosfery domu – Rodziny. Tak już jest i już! Naśladownictwo – jak najbardziej polecam. W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, „pod górkę”, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni – zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie... Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem.
Małgorzata ucieka z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje... tak, poznaje swoja matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie. Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość – trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na jutro, o zrobieniu przetworów na zimę. O miłości. Wspaniała, pełna i ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Czasami los lepiej od nas wie, co powinniśmy zrobić. Bohaterka powieści w wieku, który nazywa się teraz mało twórczym, gdyż świat opanowały młode ambitne wilki (i wilczyce), traci świetną pracę w agencji reklamowej. Jest to dla niej ogromny, psychiczny wstrząs. Próby znalezienia innej pracy kończą się niepowodzeniem. Postanawia odwiedzić matkę mieszkającą na mazurskiej wsi. Straciła z nią kontakt w dzieciństwie. I tam nie tylko odzyska spokój, lecz także zrozumie, na czym polega sens ludzkiego życia. To nie jest baśń ani poradnik, to książka o bardzo prostych, odwiecznych sposobach poszukiwania prawdy o sobie. Miłość jest jej częścią. Kiedy będziesz ją czytać, spadnie ci ciśnienie, puls wróci do normy, a oszalałe ze stresu serce zacznie znowu bić spokojnie. Spróbuj i przejdź do innego, lepszego świata. W nim nie ma już żadnego szefa.
Andrzej Rostocki, autor listy bestsellerów w „Rzeczy o książce” w „Rzeczpospolitej” oraz felietonista „Tygodnika Powszechnego”
Nikt nie może wziąć urlopu od siebie samego. Dokądkolwiek by wyjechał. Nikt też nie może uciec od samego siebie, gdziekolwiek by uciekł. Ale mamy wybór: zawsze jest dobry czas, by szukać siebie. Najlepiej z dala od konformizmu, snobizmu, hipokryzji i wszystkich takich rzeczy, którymi wartościowi ludzie się brzydzą. O tym jest ta książka.
Urszula Sipińska, autorka Hodowców lalek
Dom nad rozlewiskiem to obraz współczesności, stosunków panujących w pracy. Żywe dialogi, wartka akcja, barwny język oraz umiejętność sugestywnego kreślenia nastroju
– przykuwają uwagę czytelnika. Udanym zabiegiem jest – uzasadnione fabułą – wplecenie przepisów kulinarnych. Jest to książka o miłości, poszukiwaniu sensu życia, bez abstrakcyjnych dyskusji filozoficznych.
Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, autorka m.in.: Granice zwierzeń i Zagubieni w codzienności
2) POWROTY NAD ROZLEWISKIEM – ponad 380,000 sprzedanych egzemplarzy
Ponownie gościmy w przepełnionym ciepłem i magią domu nad rozlewiskiem. W domu, który pokochało dziesiątki tysięcy czytelników. Tym razem opowieść snuje matka głównej bohaterki Domu nad rozlewiskiem – Basia. Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki – polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie – stanowią tło dla pełnych dramatyzmu historii miłosnych oraz codziennych zdarzeń. Basia opowiada o swoim dzieciństwie, okresie studiów, o marzeniach, dramatycznych rozstaniach, poszukiwaniu miłości, dla której warto żyć. W domu zatopionym pośród mazurskich pejzaży dokonują się przedziwne powroty – do siebie, do tradycji, do bliskich. Powroty, które nieraz wymagają uczciwego pożegnania – z iluzją, z egoizmem, z zazdrością. Basia odnajduje się. Osadza. Zakorzenia. Powraca.
Książka przynosi cudowny klimat znany czytelnikowi z Domu nad rozlewiskiem, a jednocześnie przywołuje szalony świat lat 60. i 70. – lat beztroski. Pamiętacie piosenkę To były piękne dni albo Gdzie się podziały tamte prywatki, pamiętacie te ubiory, fryzury? To one będą wam towarzyszyć podczas lektury tej książki.
W zgrzebności, szarości i ubóstwie PRL-u Kalicińska potrafi wydobyć bogactwo barw, smaków i uczuć, do których byśmy chętni wrócili.
Bardzo chcę dotrzeć kiedyś nad to Rozlewisko i jak bohaterki książek Małgorzaty Kalicińskiej odnaleźć w sobie Wiedźmę (czyli tę, która wie – kim jest, czego chce i na co ją stać, umie mądrze czekać, wybaczać, wracać – również do siebie...).
Usiąść z Basią przy kulebiaku i raz jeszcze posłuchać jej wspomnień – o Wigiliach, sylwestrach, kozaczkach z dermy, czwartkowej „Kobrze”, pierwszym trabancie, wymarzonych wczasach w Bułgarii czy spektaklu Wysockiego, a tak naprawdę – o wszystkim, co najważniejsze. Nad kieliszkiem smorodinówki zatęsknić wraz z nią za Małgosią, która w końcu pojawi się w Domu nad rozlewiskiem... ale to już inna, późniejsza (choć opowiedziana wcześniej) historia. Myślę, że swojej drogi nad Rozlewisko (i do samej siebie) szuka wiele wrażliwych czytelniczek – w wieku Basi, Małgosi, a nawet Marysi. Dzięki Małgorzacie Kalicińskiej jesteśmy o wiele stron bliżej...
Dorota Koman, autorka m.in. tomików Freud by się uśmiał, Gdzie jest czas teraźniejszy?, poleca książki w „Pytaniu na śniadanie” (TVP 2).
Gdy się ma ...dzieści lat, zaczynają się powroty i wspominki. Całe moje pokolenie wychowało się w PRL-u, w większości wypadków jednak dzieciństwo i młodość mieliśmy wspaniałą mimo pewnej przaśności. Pierwsze pocałunki, pierwsze rozstania, pierwsze łzy. I mnóstwo nowości! Adapter Bambino, big-beat, telewizja, inna niż dotąd muzyka, prywatki... To wszystko jest w tej książce. Ale też w Powrotach nad rozlewiskiem czuje się zapachy i smaki oswojone przez każdego dzieciaka. Dosłownie (przepisy kulinarne a jakże, na bieda potrawy) a też w przenośni - zapach domu, tradycje rodzinne, zwyczaje. Każdy dziś do nich sięga. Sięgnijmy z bohaterką Basią. To jej życie, ale w nim jak w lustrze, odbijają się losy naszego pokolenia.
Nina Terentiew
3) MIŁOŚĆ NAD ROZLEWISKIEM – ponad 360,000 sprzedanych egzemplarzy
Trzecia część bestsellerowego cyklu, będąca kontynuacją Domu nad rozlewiskiem.
Dwie narratorki: Gosia, która zaczyna swoją nową małą stabilizację i Paula, która nieoczekiwanie zamieszkała nad rozlewiskiem, komentują rzeczywistość z własnej perspektywy. Miłość nad rozlewiskiem uświadamia, iż życie ciągle nas zaskakuje i dostarcza wielu powodów do tego, by nie bać się śmiałych decyzji, bądź do tego, by trwać przy tych raz podjętych. Najważniejsze to czuć, myśleć, być kowalem własnego losu... Małgorzata Kalicińska po raz kolejny udowadnia, że rodzinę dobrze jest mieć nie tylko na zdjęciu.
Joanna Brodzik, aktorka
Prawdziwa, dojrzała miłość oparta na trosce, poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności może przełamać stereotypy i schematy. Życie wbrew schematom wcale nie jest trudniejsze, a może być nawet ciekawsze. Dwie narratorki pokazują, że ten sam świat widziany różnymi parami oczu jest zupełnie odmienny. Bo każdy z nas tworzy swój własny scenariusz na życie, nad rozlewiskiem albo gdziekolwiek. Najważniejsze w budowaniu szczęścia okazuje się dobre nastawienie: trochę wewnętrznego ciepła, poczucie humoru i optymizm. Warto zatopić się w tę książkę, aby znaleźć w sobie wiarę w dobre życie.
Katarzyna Korpolewska, psycholog, publicystka, autorka książek Tamten poranek i Matka z córką. Rozmowy intymne
Rozlewisko, magiczne i rzeczywiste miejsce na Mazurach, które pokochały tysiące polskich czytelników i czytelniczek. Miejsce, do którego tęsknimy, ale które każdy z nas – o ile tylko się odważy – ma na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko porzucić codzienność rutynowych działań, otworzyć się na tradycję i rodzinę, odkryć piękno otaczającej nas przyrody i odważyć się na miłość.
Miłość nad rozlewiskiem to kontynuacja bestsellerowej powieści Małgorzaty Kalicińskiej Dom nad rozlewiskiem. Bohaterami trzeciej, zamykającej mazurską trylogię powieści są Gosia, Paula i Orest. Co ich łączy? Co im przyniesie los?
Gorąco polecam tę wspaniałą powieść, bo sam odnalazłem własne rozlewisko.
Tadeusz Zysk, wydawca
4) FIKOŁKI NA TRZEPAKU
Wspomnienia z podwórka i nie tylko
5) ZWYCZAJNY FACET
6) LILKA ( 2012)
SPOTKANIA Z CZYTELNIKAMI W CHICAGO
Piątek, 25 maja:
– Andy`s Deli 12-2 PM
– Avenue Food Mart 3-5 PM
– Rich’S Food & Liquors 6-7 PM
Sobota, 26 maja:
– Andy`s Deli 12-2 PM
– Avenue Food Mart 3-5 PM
– Rich’S Food & Liquors 6-7 PM
Niedziela, 27 maja:
– Shop & Save Market (południe) 11 AM - 1 PM
– Lassak Market & Deli 2-4 PM
ANDY’S DELI: 5442 N.Milwaukee Chicago, IL
AVENUE FOOD MART: 6850 W Belmont Ave, Chicago, IL.
RICH’S FOOD & LIQUORS : 4747 N Harlem Ave Harwood Heights, IL 60706
SHOP & SAVE MARKET : 8847 S Harlem Ave , Bridgeview, IL 60455
LASSAK MARKET & DELI: 8017 West 103rd Street Palos Hills, IL 60465
'