Wrigley Field, 1060 West Addison, Chicago, IL 60613
Piątek, 8 czerwca, godz. 8:30 pm
Bilety: $75-$250
Roger Waters – brytyjski progresywny muzyk i kompozytor rockowy. Gra na gitarze basowej, gitarze akustycznej, śpiewa, komponuje i pisze teksty. Na swoim koncie ma również klasyczną operę. Jeden z najbardziej utalentowanych i opiniotwórczych artystów muzyki rockowej XX wieku. Najbardziej znany ze swojej kariery w angielskiej grupie rockowej Pink Floyd (1965-1985).
W 1965 roku, wspólnie z Sydem Barrettem, Wrightem i Masonem założył zespół Pink Floyd. Choć niewątpliwym frontmanem był Syd, odpowiedzialny w grupie za teksty piosenek, to jednak już na pierwszej płycie „The Piper at the Gates of Dawn” Waters umieścił kompozycję z autorskimi słowami – „Take Up Thy Stethoscope and Walk”.
Pod koniec 1967 roku Waters przejął obowiązki lidera formacji, nadając jej przy okazji nowy kierunek artystycznego rozwoju. To właśnie pod jego twórczym przywództwem grupa stworzyła albumy, które po latach nazwano zwaną złotą erą w historii zespołu.
Mimo że zazwyczaj kojarzony jest głównie jako basista i wokalista, Waters grał również na elektronicznej gitarze rytmicznej (w utworach "Pigs (Three Different Ones)" i `sheep" z płyty Animals), a także dodawał syntezatory i odgłosy tła do wcześniejszych płyt. Podczas swoich tras grywa także na gitarze akustycznej, zwłaszcza wykonując utwory z płyty The Final Cut.
Po odejściu z zespołu Waters rozpoczął etap kariery solowej, wydając trzy albumy koncepcyjne i ścieżkę dźwiękową do filmu, które wszakże nie osiągnęły imponujących wyników sprzedaży. Jego wysiłki zyskały sobie jednak zainteresowanie krytyki, nieustannie porównującej je z wcześniejszymi dokonaniami z Pink Floyd.
Rogers od kilka lat roku zapowiada wydanie nowego albumu, ale jak na razie nic nie zostało opublikowane. Z drugiej strony wiadomym jest, że artysta pracuje równocześnie nad aż dwoma płytami długogrającymi, traktującymi o emocjach, jakie nieustannie targają współczesnym człowiekiem. Jedna z nich funkcjonuje pod roboczym tytułem „Heartland”. Choć opublikował dwa nowe utwory – „Each Small Candle” oraz „Flickering Flame” na składance „Flickering Flame: The Solo Years Vol. 1”, to jednak w końcu przyznał, że nowe projekty ujrzą światło w późniejszym, bliżej niesprecyzowanym terminie.
W lutym 2009 roku artysta odebrał nagrodę Cinema for Peace za film „The Wall”.
Jego ulubionym instrumentem do dziś pozostaje gitara basowa Fender Precision, na której zazwyczaj gra za pomocą kostki, jedynie czasami używa samych palców. Nie ogranicza się jednak tylko do tego jednego instrumentu – na płytach „Wish You Were Here” oraz „The Animals” używał gitary elektrycznej, rytmicznej oraz syntezatorów, nie wspominając już o eksperymentach dźwiękowych z użyciem loopów i sampli. Podczas występów na żywo sięga natomiast chętnie po gitarę akustyczną.
Festiwal w Ravinii
Ravinia, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035
Już w tym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja Ravinia Festival – jak zwykle, każdy może znaleźć tam dla siebie coś interesującego, a muzycznych wrażeń na pewno nie zabraknie.
Koncerty odbywają się w amfiteatrze, tzw. Pawilionie albo w budynku Martin Theatre. Największym jednak powodzeniem cieszą się siedziska na rozległym trawniku między wiekowymi drzewami. Publiczność przyjeżdża tu z krzesełkami, składanymi stolikami, przenośnymi lodówkami. Starzy bywalcy są zazwyczaj dobrze "wyekwipowani" – wielu ciągnie za sobą kolorowe wózki z koszami piknikowymi, w których często nie zabraknie ani korkociągu do otwierania butelek z winem, ani koronkowych serwetek z emblematem Ravinii. Niektórzy słuchacze sącząc wino z kryształowych kieliszków, dostojnie jak w salonie przechadzają się po alejkach parku. Dzieci baraszkują przy fontannie i zdobiących park licznych rzeźbach. Zazwyczaj o godzinie 8 wieczorem nagle cichnie gwar, zapalają się świece, rozlegają się pierwsze akordy... I tak już od ponad stu lat przez trzy miesiące lata... Więcej informacji na temat koncertów na stronie: www.ravinia.com
Plan koncertów - czerwiec
– Piątek, 8 czerwca: Concert Dance, Inc., 7:30 pm, Bennett Gordon Hall
– Sobota, 9 czerwca: Jazz Preview Concert, 5:30 pm, Martin Theatre;
Earth Wind & Fire with Ravinia Festival Orchestra, 7:30 pm, Pavillion
– Niedziela, 10 czerwca: Iron & Wine, 7:00 pm, Pavillion
– Piątek, 15 czerwca: Steans Music Institute Jazz Showcase, 6:00 pm, Bennett Gordon Hall;
Al Green, 8:00 pm, Pavillion
– Sobota, 16 czerwca: Fifth House Ensemble, 6:00 pm, Bennett Gordon Hall
– Niedziela, 17 czerwca: Jimmy Cliff, 7:00 pm, Pavillion
– Czwartek, 21 czerwca: Leon Fleisher and Friends, 8:00 pm, Martin Theatre
– Piątek, 22 czerwca: Nnenna Freelon, 8:00 pm, Martin Theatre
– Sobota, 23 czerwca: A Prairie Home Companion with Garrison Keillor, 4:45 pm, Pavillion;
An Evening of Chamber Music featuring Phillip Glass and Tim Fain, 8:00 pm, Martin Theatre
–w Niedziela, 24 czerwca: Mariachi Divas, 12:00 pm, Pavilion;
Steve Martin and the Steep Canyon Rangers, 7:00 pm, Pavillion
– Poniedziałek, 25 czerwca: Esperanza Spalding, 8:00 pm, Pavillion
– Wtorek, 26 czerwca: Lunch Discussion with Brian Kellow, 11:30 am, PNC Private Dining Room;
Steans Music Institute Master Class, 2:00 pm, Bennet Gordon Hall;
Zukerman Chamber Players, 8:00 pm, Martin Theatre
– Środa, 27 czerwca: Go Brazil! 7:30 pm, Pavillion
– Czwartek, 28 czerwca: Glen Campbell & Ronnie Milsap, 8:00 pm, Pavillion
– Piątek, 29 czerwca: Piano and Strings Concert, 2:00 pm, Bennett Gordon Hall;
Colbie Caillat & Gavin DeGraw, 7:00 pm, Pavillion
– Sobota, 30 czerwca: Piano and Strings Concert, 2:00 pm, Bennett Gordon Hall;
Sarah McLachlan, 7:30 pm, Pavillion.
Chicago Blues Festival
Grant Park, 337 E. Randolph St., Chicago, IL 60601
Piątek, sobota, niedziela, 8-10 czerwca, godz. 11 am - 9:00 pm
Wstęp wolny
Największy festiwal bluesa nie tylko w Chicago, ale także na świecie. Przez 3 dni koncerty odbywają się na kilku scenach. Muzyki słucha ponad pół miliona fanów, a Chicago nazywane jest "Blues"ową stolicą świata". Koncerty odbywają się od 11 rano do 9.00 wieczorem. Wstęp wolny. Główna scena to Petrillo Music Schell w Parku Granta.
Więcej informacji na temat wykonawców i terminów koncertów znaleźć można na: http://www.chicagofestivals.net/music/blues-2/blues
Willie Nelson
US Cellular Coliseum, 101 S. Madison Street, Bloomington, IL 61701
Sobota, 9 czerwca, godz. 7:30 pm
Bilety: $34-$70
William Hugh Nelson (ur. 30 kwietnia 1933 w Abbott w Teksasie), amerykański piosenkarz country, kompozytor i aktor. Jeden z najważniejszych przedstawicieli tego nurtu. W 1985 roku wziął udział, razem z artystami Stanów Zjednoczonych, w nagraniu piosenki We Are the World skomponowanej przez Michaela Jacksona i Lionela Richiego, by zebrać fundusze na walkę z głodem w Etiopii, spowodowanym suszą w 1984/1985.
Art Gallery Kafe zaprasza
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale
Strefa Kibica, Art Gallery Kafe zaprasza od piątku, 8 czerwca, na wspólne przeżywanie sportowych emocji EURO 2012. Wasza Fanzone czynna będzie od godz. 10:30 rano. Wstęp wolny.
Połowinki Festiwalu Polskiej Piosenki KARAOKE, szósta edycja konkursu, piątek, 8 czerwca, godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Ekskluzywny koncert muzyki klasycznej przy lampce wina. Zagra znakomity rosyjski gitarzysta Mikhail Sychev: A Musical Journey From Baroque to XX Century. Sobota, 9 czerwca, godz. 8 pm. Wstęp $15.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Gilles Paquet-Brenner, Francja: Klucz Sary, w niedzielę, 10 czerwca, o godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'