----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

06 czerwca 2012

Udostępnij znajomym:

'

Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija – emocjonalnie, duchowo, moralnie i intelektualnie. Wystarczy 20 minut dziennie, by wyposażyć dziecko w niezwykły kapitał w każdym z tych aspektów życia. Czy istnieje jakakolwiek inna lokata dająca tak wysoką stopę zwrotu?

Współcześni rodzice mają mało czasu dla swoich dzieci, żyją pod ciągłą presją nadmiaru obowiązków. Swoją nieobecność rekompensują dzieciom kupowaniem im drogich zabawek i nowoczesnych gadżetów. Osamotnione dzieci, by zwrócić na siebie uwagę rodziców, źle się zachowują – są krnąbrne, aroganckie, agresywne, prowokacyjne, mają kiepskie oceny w szkole. Stają się także łatwym łupem dla wszelkiego rodzaju przestępców: dealerów narkotyków, sekt, gangów. Można temu zapobiec spędzając z dzieckiem czas – czas wartościowy – nie na oglądaniu telewizji czy kupowaniu coraz to nowych fantów mających zastąpić uwagę rodziców, ale na wspólnym czytaniu, rozmowach, bliskości.

"Wychowanie przez czytanie"

Polecam rodzicom, dziadkom oraz wychowawcom i nauczycielom książkę Ireny Koźmińskiej, (założycielki Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”) oraz Elżbiety Olszewskiej pt. "Wychowanie przez czytanie", która ukazała się w sierpniu 2010 nakładem wydawnictwa Świat Książki. Jest ona poradnikiem jak wychowywać dziecko, aby zapobiegać problemom, stworzyć z nim dobrą relację, sprawić, by czuło się ważne i prawdziwie kochane, zbudować jego poczucie własnej wartości, rozwinąć umiejętności niezbędne w procesie edukacji szkolnej, nauczyć je czerpania radości z lektury i nauki.

3 czerwca, Podczas “Niedzieli w Krainie Sztuki” w Copernicus Center, zainaugurowaliśmy w Chicago Pierwszy Tydzień Czytania Dzieciom. Zgodnie z tradycją utrwaloną w Polsce, gdzie kampania “Cała Polska czyta dzieciom” (CPCD) trwa już od 11 lat – odczytaliśmy wspólnie “Lokomotywę” Tuwima. Wielu dorosłych wzruszyło się do łez, gdy dzieciaki podskakiwały słysząc: “Nagle-gwizd! Nagle – świst! Para – Buch! Koła – w ruch!”. Odkryliśmy też, że sami – czytając ulegamy wspomnieniom i bawimy się doskonale z naszymi dzieciakami. Jak dobroczynny wpływ ma taka zabawa na nasze zestresowane głowy – nie trzeba pytać psychologa.

Dla nas, daleko od Polski ma ogromne znaczenie jeszcze jeden walor: język polski. Czytając po polsku uczymy dziecko lepszego rozumienia polskiego języka, wzbogacamy jego słownictwo, przekazujemy polskie przysłowia, tradycje, zwyczaje, wiadomości o Polsce – wiele dodatkowej treści towarzyszących dziecięcym opowieściom. Odświeżamy przy tym i rozwijamy naszą własną wiedzę, co pozwoli nam utrzymać naszą Polszczyznę w lepszej formie, niż to się zazwyczaj dzieje. Ale – uwaga! Zanim zaczniemy razem z dzieckiem czytanie nowej książki, warto ją dokładnie przejrzeć i zastanowić się, jaki może mieć wpływ na wyobraźnię naszego dziecka. Książki polecane przez Fundację wybierane są ze szczególną starannością, według ściśle określonych kryteriów.

“Złota Lista" książek polecanych przez Fundację zawiera tytuły książek, które uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań - życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi. Lista zawiera nie tylko polskie tytuły – są na niej słynne i wartościowe pozycje dla dzieci wydane w różnych krajach i przetłumaczone na język polski.

Nigdy nie jest za wcześnie

– to odpowiedź na pytanie, kiedy zacząć wspólne czytanie. Takie jest zdanie psychologów. Dziecko słucha, rozumie na swój sposób i reaguje nawet wtedy, gdy wydaje nam się, ze jeszcze nie ma z nami kontaktu. Delikatna muzyka, głos własny mamy, czy taty czytający przeznaczone dla dzieci teksty - stymulują wytwarzanie połączeń nerwowych i uaktywnianie kolejnych obszarów mózgu. Te same bodźce działają uspakajająco, kojąco, wyciszająco, poprawiają komfort psychiczny dziecka. Do jakiego wieku czytamy wspólnie? Nawet do studiów, jeśli się uda!

Zatem: czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie – CODZIENNIE!

Fundacja ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom (do stycznia 2006 pod nazwą „ABCXXI - Program Zdrowia Emocjonalnego”), została założona w 1998 przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa.

Misją fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego - psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne i promocyjne.

1 czerwca 2001 Fundacja zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. W czerwcu 2002 Fundacja zorganizowała I Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD), w którym wzięło udział ponad 150 miejscowości. Liczba ta z roku na rok rośnie, obecnie wynosi ponad 3 tysiące miast i miejscowości w całej Polsce. Przyłączyły się też do niej kraje ościenne: “All of Europe reads to kids” – to kampania wprowadzana dziś w życie w wielu krajach Europy.

Bo jest skuteczna.

Cała Polonia czyta dzieciom

Na mocy podpisanych porozumień pragniemy jak najszybciej dotrzeć do rodziców w Chicago z całym wspaniałym kapitałem wiedzy i doświadczeń polskiej Fundacji (planowane warsztaty i wykłady w Chicago na wrzesień). Zanim jednak to nastąpi apelujemy - nie czekajmy, nie zwlekajmy!

Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija - emocjonalnie, duchowo, moralnie i intelektualnie. Wystarczy 20 minut dziennie! Czy istnieje jakakolwiek inna lokata dająca tak wysoką stopę zwrotu?

 

Ważne INFORMACJE

Polecamy duży wybór książek (ponad 3 tys. tytułów dla dzieci) Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce: 984 N. Milwaukee Avenue w Chicago, tel: (773) 384-3352.

Więcej informacji: pasochicago.org oraz cpcd.pl  Informacje i materiały promocyjne: biuro PaSO, 5844 N. Milwaukee Ave, 201 tel. 773 957 7777
Zachęcamy do współpracy na rzecz kampanii rodziców, wychowawców, nauczycieli, księgarzy, bibliotekarzy, artystów, liderów polonijnego życia, pracowników mediów.

Koordynator Fundacji “ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” w Chicago: Barbara Bilszta,

e-mail: paderewskiorchestra@msn.com

Barbara Bilszta

 



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor