----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

11 lipca 2012

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...
'

Żadna propozycja koncertowa nie może brzmieć bardziej kusząco w środku upalnego lata. All Soul Jazz Art oraz Muzeum Polskie w Ameryce zapraszają 21 lipca o godz. 8pm na koncert słynnych arii operowych i operetkowych oraz  popularnych piosenek z filmów i musicali – w wykonaniu sopranu Mirosławy Sojki – Topór (Chicago) oraz Przemysława Firka, solisty Opery Krakowskiej.

Upalne dni, duszne wieczory, sale koncertowe pozamykane… A Chicago pełne ludzi, którzy – w rozgrzanym od ulic po dachy mieście – marzą o spędzeniu kilku godzin w chłodnym miejscu, w otoczeniu przyjaciół, w niezwykłej atmosferze sztuki. Taki właśnie wieczór – pełen artystycznych przeżyć, humoru i zabawy proponują Państwu organizatorzy koncertu “Czar nocy letniej”: All Soul Jazz Art oraz Muzeum Polskie w Ameryce. Tytuł sparafrazowany z mozartowskiej opery brzmi niezwykle atrakcyjnie, a na dowód, że warto się wybrać na ten jedyny w swoim rodzaju koncert, przytaczam garść szczegółów, jakich dowiedziałam się w rozmowie z organizatorem, panem Tadeuszem Żaczkiem oraz solistką, panią Mirosławą Sojką-Topór. Program wieczoru obejmuje całą gamę stylów i epok – wszystko, co mogą wyśpiewać dwa wspaniałe głosy – razem i osobno: sopran i bas-baryton. Jeśli chodzi o wielką klasykę, usłyszymy w wykonaniu Przemysława Firka m. in. popisową arię Torreadora z “Carmen” Bizeta, zabawną “Plotkę” z “Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego i “Arię Skołuby” ze “Strasznego Dworu” Moniuszki. Mirosława Sojka-Topór wybrała ze swojego repertuaru m. in. sławne arie Pucciniego: słodką “O mio Babbino Caro” z opery “Gianni Schicchi” oraz brawurową i popisową jednocześnie “Quando me’n vo” z opery “Cyganeria”. Jak przystało na charakter koncertu, znaczną część programu wypełni repertuar lekkiej klasyki – od opery “Baron Cygański” Straussa, poprzez operetki “Wesoła Wdówka” Lehara, “Księżniczka Czardasza” i "Hrabina Marica" Kalmana, klimaty bliższe kulturze amerykańskiej, jak “Summertime” Gershwina z opery “Porgy and Bess”, wielkie brodwayowskie przeboje, jak “Memory” A. L. Webera z musicalu “Koty”, piosenki ze “Skrzypka na dachu” Bocka, aż po tak bliskie nam melodie, jak “Brunetki, Blondynki” z repertuaru Jana Kiepury. Nie braknie rzewnej nuty z repertuaru najsłynniejszych gwiazd, jak “Amigos para siempre” znanej z koncertów Sary Brightman i José Carrerasa, czy “Time to say goodbye” słynnego duetu Brightman/Boccelli.

O wykonawcach można by pisać długo, ale ponieważ publiczność chicagowska często ma okazję podziwiać ich kunszt, artyzm i urodę, przypomnę tylko, że oboje często występują w naszym mieście, m. in. wielokrotnie uczestnicząc w koncertach Paderewski Symphony Orchestra of Chicago. Niezapomniana, wspaniała interpretacja roli Zbigniewa w chicagowskiej realizacji opery “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Rosemont Theatre, w 2007 roku, zaskarbiła Przemysławowi Firkowi serca tysięcy widzów. Mirosława Sojka-Topór – wówczas jeszcze studentka De Paul University, pięknie zaśpiewała w tym samym przedstawieniu epizod  Marty. Dwa lata później oboje wystąpili w tym samym teatrze w wielkim galowym koncercie z okazji 400-lecia Polonii Amerykańskiej oraz 90 Rocznicy Niepodległości Polski - zatytułowanym “Songs of Freedom”.  Przemysław Firek wystąpił też z PaSO podczas pamiętnego koncertu Małgorzaty Walewskiej w grudniu 2010 roku. Na co dzień jest solistą Opery Krakowskiej, współpracuje z najważniejszymi scenami w kraju, m. in z Teatrem Wielkim w Warszawie, oraz Teatrem Wielkim w Łodzi. Ma w repertuarze najważniejsze partie basowe, m.in.: Szatana w “Raju utraconym” Pendereckiego, Scarpię w “Tosce” Pucciniego, Mefista w “Fauście” Gounoda oraz Zachariasza w Nabuccu Verdiego. Występuje też repertuarze oratoryjno-kantatowym i z recitalami, koncertował w wielu krajach Europy, a także w Japonii, Chinach i USA. Wspaniała technika wokalna oraz tessytura obejmująca także skalę barytonu, czyli głosu wyższego niż bas, pozwala Artyście sięgać po pozycje repertuarowe znane z wykonań lekkich barytonów, a nawet tenorów! Charyzma i wspaniały kontakt z publicznością stanowią równie ważne atuty artysty, zapewniając sukces w każdym spotkaniu z widzami.

Mirosława Sojka – Topór otrzymała wokalne wykształcenie w jednej z najlepszych szkół muzycznych w kraju – Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz w Chicago Roosevelt University w klasie sopranu, tytuł magistra sztuki otrzymała na DePaul University. Bogactwo zainteresowań artystycznych wokalistki znajduje odzwierciedlenie w ciekawym, bogatym repertuarze koncertowym i sprawia, że sprawdza się doskonale w różnorodnych, zdawałoby się nawet ekstremalnie odległych stylach wokalnych: od śpiewu czysto klasycznego, przez musical i piosenkę, po występy w grupie folkowej (słynne “Cygańskie Noce” z niezrównaną grupą “Góranie”). Od wielu lat współpracuje z Paderewski Symphony Orchestra – zarówno w repertuarze operowym, oratoryjnym czy religijnym (m. in. piękne wykonania arcytrudnej partii sopranu w “Angelusie” Wojciecha Kilkara), jak i w wielu innych przedsięwzięciach artystycznych, jak doroczne Koncerty Wiedeńskie, wielkie koncerty galowe w Orchestra Hall at Symphony Center: pamiętny “Koncert Pokoju”, Gala Chopinowska czy “PaSo around the World” z udziałem Waldemara Malickiego. Oprócz intensywnej działalności koncertowej w Chicago, Artystka odnosi sukcesy także w innych miastach USA, Kanadzie i w Polsce zdobywając wszędzie uznanie krytyki i budząc zachwyt publiczności. 

Artystom towarzyszył będzie na fortepianie Janusz Pliwko, pianista znany publiczności z wielu koncertów klasycznych i rozrywkowych, m.in. ze stałej współpracy artystycznej z Kabaretem “Bocian”.

To będzie wspaniały, niepowtarzalny wieczór!

“Czar Nocy Letniej”Sobota, 21 lipca o 8pm w Muzeum Polskim, 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago (bezpłatny parking).

Bilety w cenie $25 można nabyć w Bibliotece Muzeum Polskiego, w Księgarni “Polonia” lub  przed koncertem – w miarę wolnych miejsc. Informacja i rezerwacja: 773.457.7267 oraz 773.836.8686

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor