----- Reklama -----

WolfCDL. Zostań kierowcą ciężarówki

17 lipca 2012

Udostępnij znajomym:

'

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave.,

Sobota, 21 lipca, godz. 8 pm

Bilety: $25

Muzeum Polskie w Ameryce wraz z All Souls Art Productions, proponują wrażliwej na sztukę części chicagowskiej polonii prawdziwą perełkę: koncert, właściwie czarodziejskie spotkanie z najpiękniejszymi ariami opery i operetki, najbardziej znanymi przebojami musicali z Broadway’u i pop-listy, (na Franku Sinatrze kończąc) – czarowna noc w operze (a właściwie w muzeum, choć Upiór i zegar z kurantami z opery też się może pojawi...)

W tę cudowną muzyczną podróż zabiorą nas znakomici artyści, absolwenci Krakowskiej Akademii Muzycznej i innych prestiżowych uczelni zagranicznych, znani w kraju i za granicą śpiewacy, ulubieńcy chicagowskich melomanów: filigranowo brzmiąca Mirosława Sojka-Topór, sopran i demoniczny „Diabolo” – Przemysław Firek, bas-baryton. Na fortepianie akompaniował im będzie Janusz Pliwko, również legenda naszych scen muzycznych.

Wymienię choć parę utworów proponowanego programu: do „Wesołej wdówki” (F. Lehar, “...usta milczą, dusza śpiewa...”) podlecą „Brunetki, blondynki” (R. Stolz), hrabina Marica będzie prosiła: „Graj Cyganie” (E. Kalman), a Księżniczka Czardasza będzie czule wzdychała: ”Co się dzieje, oszaleję...”. Wreszcie „Ten zegar stary” zacznie bić kuranty (Moniuszko) i „Upiór w operze” (A. Lloyd Webber) przegoni nas nad Mississippi po przepięknym „Summertime” (Gershwin), a „Old Man River” sprawi, że przy dźwiękach „Con te partiro” trafimy do Wenecji i Sewilli. Wow! Co za noc! Najlepsze z najlepszych arii i duetów, a przy tym... lekkie, zwiewne i przyjemne.

Mirosława Sojka-Topór urodzona w polskich Tatrach, znana jest przeważnie polonijnej społeczności jako jedna z najlepszych wykonawczyń muzyki gó­ralskiej. Jednakże artystka prezentuje o wiele więcej umiejętności: otrzymała solidne wokalne wykształcenie w jednej z najlepszych szkół muzycznych w kraju – Krakowskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła również studia wokalistyczne w Chicago Roosevelt University w klasie soprano oraz otrzymała tytuł magistra sztuki na DePaul University. Dzieki swojej wyjątkowej muzycznej różnorodności zainteresowań potrafi dzielić doskonalenie klasycznego śpiewu z występami

w grupie folkowej Goranie, z którą nagrała już cztery płyty. W roku 2000 wystąpiła z wielkim sukcesem na Koncercie Pokoju w Orchestra Hall at Symphony Center zbierając wyjątkowe uznanie krytyków. Poradziła sobie również brawurowo z raczej trudnymi partiami sopranowymi u Wojciecha Kilara, jako Ochmistrzyni

w Strasznym Dworze Moniuszki w Rosemont Theatre i w wielu, wielu innych przedsięwzięciach artystycznych w USA, Kanadzie i w Polsce. Jest również niezrównaną w ariach operetkowych dowodząc tego ponad wszelką wątpliwość podczas Nocy Wiedeńskiej PASO. Jej uroczy głos pozwala bez żadnych zastrzeżeń uznać Panią Mirosławę za jedną z najbardziej utalentowanych i obiecujących śpiewaczek w Chicago.

Niewielu jest w Polsce artystów obdarzonych pięknym głosem: bas-baryton. Jeszcze mniej obdarzonych tak bardzo sceniczną urodą i posturą. A wszystkim tym na pewno szczycić się może Prze­my­sław Firek – solista Opery Krakowskiej. Rodowity krakowianin, na pewno urodę i talent odziedziczył po mieszkającej teraz w Chicago mamie. Kiedy będzie śpiewał na koncercie arie operowe (miejmy nadzieję, że także słynnego "Torreadora" z opery "Carmen" Bizeta) w muzealnej sali trzymać będą kciuki żona Izabela i dwie piękne córeczki Natalia i Nina. Studia na wydziale wokalno-aktorskim ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Wojciecha J. Śmietany. Na scenie zadebiutował jeszcze jako student śpiewając Skołubę w Strasznym Dworze Moniuszki w Operze Krakowskiej (1988). Rok później wystąpił w koncercie zorganizowanym w Warszawie przez Ministerstwo Kultury dla wybitnie uzdolnionych studentów szkół artystycznych. Jest zdobywcą III nagrody i dwóch wyróżnień na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1990), finalistą IV Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu (1991) i laureatem Międzynarodowego Konkursu "Opera for Europe" w Londynie (1997). Był uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego (Kraków, 1997) i Helenę Łazarską (Wiedeń 1998). Ma w repertuarze m.in.: Szatana w Raju utraconym Pendereckiego, Scarpię w Tosce Pucciniego, Mefista w Fauście Gounoda oraz Zachariasza w Nabuccu Verdiego. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zadebiutował w sezonie 1998/99 rolą Szatana w Raju Utraconym Pendereckiego. W tym samym czasie nawiązał też współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, występując tam w partii Escamilla w Carmen Bizeta. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (1998) zaśpiewał Hrabiego Ebbo w Czarnej Masce, a w ramach Festiwalu Beethovenowskiego w Olsztynie (1999) uczestniczył w wykonaniu IX Symfonii Beethovena. W tym samym roku śpiewał w Wiedniu Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Występuje też repertuarze oratoryjno-kantatowym i z recitalami, koncertował w wielu krajach europejskich, w Japonii, Chinach i USA.

Zapraszamy gorąco do Sali Głównej Muzeum Polskiego w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave. W sobotę 21 lipca o 8:00 wieczorem. Szczegółowe informacje na stronach: www.zaduszkijazzowe.com  oraz www.polishmuseumofamerica.org  Bilety i rezerwacje (polecamy ze względu na ograniczoną ilość miejsc) pod nume­rami (773) 836-8686, (773) 457-7267

Zebrał, opracował i zaprasza Tadeusz Żaczek (allsoulsjazz@gmail. com)

 

Zagłębie Lubin zagra z AS Roma

Wrigley Field, 1060 West Addison St., Chicago

Niedziela, 22 lipca, godz. 2:30 pm

Bilety: od $25

Zapraszamy na towarzyski mecz włoskiej drużyny AS Roma i polskiego Zagłębia Lubin już w najbliższą niedzielę na Wrigley Field.

W składzie AS Roma znajdą się piłkarze włoskiej reprezentacji narodowej, finalistów mistrzostw Europy: Daniele De Rossi i Fabio Borini. Zagrają też Francesco Totti, Simone Perotta i Erik Lamela. Skład Zagłębia Lubin obejmuje m.in. Szymona Pawłowskigo,

Arkadiusza Woźniaka i Macieja Małkowskiego. Honorowym kapitanem drużyny Zagłębia będzie bokser Andrzej Fonfara.

Zbigniew Boniek, legenda polskiego futbolu i były zawodnik Romy, powiedział

o meczu: "Polskie i włoskie społeczności w Chicago są jednakowo pasjonatami futbolu. To będzie fantastyczny mecz, a Wrigley Field to wyjątkowe miejsce. Nie miałem nigdy okazji tam grać, ale występowałem wiele razy z AS Roma i z reprezentacją Polski i wiem, że zawodnicy i fani nie będą się mogli doczekać tego meczu."

Bilety są do kupienia na stronie http://www.cubs.com/soccer w cenie od $25 oraz w biurach Polameru.

 

Art Gallery Kafe zaprasza...

Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale

Siódma eliminacja Festiwalu Polskiej Piosenki Karaoke. Piątek, 20 lipca, godz.

8 pm. Zapraszamy wszystkie młode i nowe talenty do wspólnej zabawy. Przewidziane nagrody i udział w Wielkiej Gali na koniec konkursku, w grudniu 2012. Wstęp wolny.

 

Nowo powstałe Trio znakomitych muzyków JULY, w składzie: Marek Blin – vocal, gitara basowa, Tomek Ciastko – gitary, Jarek “Jerry” Łukomski – perkusja z repertua­rem znanych i lubianych polskich i światowych utworów rockowych i bluesowych, wystąpi w sobotę, 21 lipca, od godz. 8:30 pm. Wybitni muzycy gwarantują ucztę muzyczną i wspaniałą zabawę.

Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję, Marc Dugain – Francja “Zwykła egzekucja”, w niedzielę, 22 lipca, o godz. 6 pm. Wstęp wolny.

 

Festiwal w Ravinii

Ravinia, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035

Już w tym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja Ravinia Festival – jak zwykle, każdy może znaleźć tam dla siebie coś interesującego, a muzycznych wrażeń na pewno nie zabraknie. 

Koncerty odbywają się w amfiteatrze, tzw. Pawilionie albo w budynku Martin Theatre. Największym jednak powodzeniem cieszą się siedziska na rozległym trawniku między wiekowymi drzewami. Publiczność przyjeżdża tu z krzesełkami, składanymi stolikami, przenośnymi lodówkami. Starzy bywalcy są zazwyczaj dobrze "wyekwipowani" – wielu ciągnie za sobą kolorowe wózki z koszami piknikowymi, w których często nie zabraknie ani korkociągu do otwierania butelek z winem, ani koronkowych serwetek z emblematem Ravinii. Niektórzy słuchacze sącząc wino z kryształowych kieliszków, dostojnie jak w salonie przechadzają się po alejkach parku. Dzieci baraszkują przy fontannie i zdobiących park licz­nych rzeźbach. Zazwyczaj o godzinie 8 wieczorem nagle cichnie gwar, zapalają się świece, rozlegają się pierwsze akordy... I tak już od ponad stu lat przez trzy miesiące lata... Więcej informacji na temat koncertów na stronie: www.ravinia.com

Plan koncertów – lipiec:

– Piątek, 20 lipca: BoDeans, 8:00 pm, Pavillion

– Sobota, 21 lipca: WFMT’s Introductions with David Polk, 11:00 am, Martin Theatre

Gala Benefit Evening Benefiting Ravinia’s REACH* TEACH* PLAY Education Programs, 7:00 pm, Pavillion

Piano and Strings Postlude Concert, 8:30 pm, Bennett Gordon Hall

– Niedziela, 22 lipca: Seal, 7:30 pm, Pavillion

– Poniedziałek, 23 lipca: String Soloists from the CSO, 8:00 pm, Martin Theatre

– Wtorek, 24 lipca: Tokyo String Quarter, 8:00 pm, Martin Theatre

– Środa, 25 lipca: Joshua Bell, 8:00 pm, Pavillion

– Czwartek, 26 lipca: Chicago Symphony Orchestra, 8:00 pm, Pavillion

– Piątek, 27 lipca: James Taylor, 7:30 pm, Pavillion

– Sobota, 28 lipca: Laurie Berner - “The You & Me Tour” a solo performance, 11:00am, Pavillion

Steans Music Institute Program for Singers Master Class, 2:00 pm, Bennet Gordon Hall

James Taylor, 7:30 pm, Pavillion

– Niedziela, 29 lipca: Vocal concert, 2:00 pm, Bennett Gordon Hall

Chicago Symphony Orchestra, 5:00 pm, Pavillion

Misha Dichter & C. Dichter, 8:00 pm, Martin Theatre

– Poniedziałek, 30 lipca: Denis Matsuev, 8:00 pm, Martin Theatre

– Wtorek, 31 lipca: One Score, One Chicago, 8:00 pm, Pavillion

Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez. 



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor