W odpowiedzi na to pytanie próbuje pomóc strona Zillow.com zajmująca się zbieraniem informacji z rynku nieruchomości. Opublikowany niedawno raport jest próbą porównania opłacalności kupna i wynajmu w różnych regionach kraju. Dzięki znacznie niższym cenom oraz oprocentowaniu pożyczek w ostatnich latach w większości amerykańskich miast już po trzech latach kupno okazuje się bardziej opłacalne. W niektórych rejonach, na przykład na Florydzie, znacznie wcześniej.
Na przykład w Miami, Fort Lauderdale czy Tampie posiadanie domu na własność zaczyna być bardziej opłacalne już w rok i sześć miesięcy po kupnie. Badania Zillow są próbą określenia tego momentu w ponad 700 aglomeracjach USA, w których skład wchodzi ok. 7,500 większych i mniejszych miast. Pod uwagę brane są między innymi aktualne ceny oraz ich zmiana w ostatnim okresie, podatki od nieruchomości, możliwe odpisy podatkowe i ich wysokość, rachunki za gaz, prąd i wodę, naprawy, a także wahania cen na rynku wynajmu nieruchomości.
"Porównując koszt kupna i wynajmu ludzie zwykle patrzą na miesięczne wydatki – mówi ekonomista Svenja Gudell z Zillow – Ale to nie jest dobre porównanie. W naszych wyliczeniach pod uwagę brane są wszelkie koszty, w tym ewentualne zniżki i inflacja. Zestawienie tych liczb byłoby bardzo trudne dla przeciętnej osoby."
Przyjrzyjmy się więc wnioskom z badań. W porównaniu do wynajmu kupno nieruchomości najszybciej zaczyna być opłacalne na Florydzie. Średnio już po roku i sześciu miesiącach zaczynamy dostrzegać pozytywne efekty finansowe naszej decyzji. Jednak w innych rejonach kraju zabiera to więcej czasu.
Najdłużej spośród 30 największych metropolii w San Jose w Kalifornii, gdzie uzyskanie podobnych korzyści to okres ponad 8 lat, choć w mniejszych miejscowościach okres ten może być nawet dwukrotnie dłuższy. Tak na przykład jest w rejonie San Francisco Bay, gdzie właściciel domu zaczyna odczuwać finansowe korzyści w porównaniu z wynajmem po ok. 6 latach, ale w niewielkiej miejscowości Menlo Park należącej do metropolii San Francisco okres ten wynosi ponad 14 lat.
Poza San Jose do miejsc, gdzie okres zrównania opłacalności kupna względem wynajmu należy do najdłuższych zaliczyć też należy Oak Harbor w stanie Washington, czy Santa Cruz w Kalifornii. Najszybsze zrównanie obok wymienionej wcześniej Florydy następuje w Memphis w Tennessee oraz Fernley w Nevadzie.
Autorzy raportu zaznaczają, że błędem jest zakładanie, iż kupno zawsze jest lepsze od wynajmu. Wszystko zależy od czasu, jaki planujemy pozostać w danej okolicy. Dla ludzi przemieszczających się co kilka lat w inne rejony wynajmowanie nieruchomości wciąż jest w większości przypadków bardziej opłacalne.
Gdzie na liście umieszczono Chicago? W drugiej dziesiątce ze średnim wynikiem 2.8 lat.
1. Miami-Fort-Lauderdale, Tampa – 1.6 lat
2. Detroit – 1.7
3. Phoenix – 1.7
4. Orlando, Fla – 1.7
5. Las Vegas – 1.7
6. Riverside, Calif. – 2.0
7. Dallas-Ft. Worth – 2.1
8. Pittsburgh – 2.1
9. Cincinnati – 2.1
10. Cleveland – 2.4
17.Chicago – 2.8
21. Washington – 3.5
23. San Diego – 3.6
24. Seattle – 4.0
25. Los Angeles – 4.3
27. New York – 5.1
28. San Francisco – 5.9
RJ
'