Ravinia - Pavillion, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035
Piątek, 10 sierpnia, godz. 7:00 pm,
Bilety: $75, na trawniku $38
Joe Cocker to gwiazda i artysta dziś już legendarny, który zajmuje ważne miejsce w historii muzyki rockowej. Jego charakterystyczny, zachrypnięty głos jest rozpoznawany na całym świecie. Cocker to obecnie jedna z nielicznych gwiazd Woodstock "69, która z powodzeniem nagrywa płyty i koncertuje. Warto też podkreślić, że jest jedynym artystą, który nagrał piosenkę Beatlesów lepiej niż oni sami.
Joe Cocker urodził się 20 maja 1944 w Sheffield w Północnej Anglii. Pierwsze kroki na scenie stawiał jako 15-latek w zespole The Cavaliers, a później dołączył do formacji Vance Arnold & The Avengers. Swój własny zespół The Grease Band założył dopiero w połowie lat 60. Wtedy Cocker został zauważony przez producenta Denny Cordella, który sprowadził grupę do Londynu i pomógł podpisać kontrakt nagraniowy. Efektem była pierwsza płyta, "With A Little Help From My Friends".
W 1969 roku Cocker wystąpił w słynnym amerykańskim programie telewizyjnym "Ed Sullivan Show", po którym posypały się propozycje koncertów w całych Stanach, między innymi zaproszenie na festiwal Woodstock, w sierpniu 1969 roku. Tam miało miejsce najsłynniejsze wykonanie utworu "With A Little Help From My Friends" Lennona
i McCartneya, dzięki któremu Cocker nie tylko przeszedł do historii muzyki, ale ostatecznie podbił serca Amerykanów.
Drugi album, "Joe Cocker" w ciągu roku sprzedał się w Stanach w ilości ponad 3 milionów egzemplarzy. W latach 70. artysta wylansował sporo przebojów, w tym napisany wspólnie z Billym Prestonem "You Are So Beautiful". Niestety po okresie sukcesów nadeszły gorsze czasy - Cocker popadł w narkotyki i alkohol.
Po ośmiu latach załamania, kiedy większość branży spisała go już na straty, wokalista zmienił wytwórnię i nagrał album "A Luxury You Can Afford", który pozwolił mu wrócić na listy przebojów. Na kolejnych płytach wydanych w latach 80. znalazły się takie hity jak `sweet Little Woman", "You Can Leave Your Hat On", czy "Unchain My Heart".
Kariera Cockera wróciła na właściwe tory na początku lat 80. W 1982 roku artysta nagrał w duecie z Jennifer Warnes kawałek "Up Where We Belong", który trafił na soundtrack do filmu "Oficer i dżentelmen". Piosenka ta nie tylko stała się międzynarodowym hitem (w USA dotarła na sam szczyt listy Billboardu), ale także zdobyła dla pary Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę filmową w 1983 roku. W następnych latach kolejne kawałki artysty zostały wykorzystane zarówno na dużym, jak i małym ekranie, jak "You Can Leave Your Hat On" ("9 i pół tygodnia") czy odkurzone "With a Little Help from My Friends" (kompozycja posłużyła jako motyw przewodni serialu "The Wonder Years", wyświetlanego w Polsce pod tytułem "Cudowne lata"). Poza singlami, które sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, dużym powodzeniem też cieszyły się całe longplaye jak "Cocker", "Unchain My Heart" czy "One Night Of Sin", z których każdy pokrył się w Stanach Zjednoczonych platyną.
W następnej dekadzie Cocker również cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem i cyklicznie przypominał o sobie kolejnymi albumami. W 1994 roku pojawił się na reaktywowanym festiwalu Woodstock, jako jeden z nielicznych wykonawców, którzy wystąpili także na edycji w 1969 roku. Do dzisiaj artysta dorobił się statusu legendy rocka. Po ponad czterech dekadach aktywności zarówno scenicznej, jak i wydawniczej muzyk nawet nie myśli o emeryturze. Zapytany w jednym z wywiadów o plany na przyszłość, powiedział: Tak długo jak będzie mi to sprawiać radość, tak długo będę występował.
Festiwal w Ravinii
Ravinia, 200 Ravinia Park Rd., Highland Park, IL 60035
Już w tym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja Ravinia Festival – jak zwykle, każdy może znaleźć tam dla siebie coś interesującego, a muzycznych wrażeń na pewno nie zabraknie.
Koncerty odbywają się w amfiteatrze, tzw. Pawilionie albo w budynku Martin Theatre. Największym jednak powodzeniem cieszą się siedziska na rozległym trawniku między wiekowymi drzewami. Publiczność przyjeżdża tu z krzesełkami, składanymi stolikami, przenośnymi lodówkami. Starzy bywalcy są zazwyczaj dobrze "wyekwipowani" – wielu ciągnie za sobą kolorowe wózki z koszami piknikowymi, w których często nie zabraknie ani korkociągu do otwierania butelek z winem, ani koronkowych serwetek z emblematem Ravinii. Niektórzy słuchacze sącząc wino z kryształowych kieliszków, dostojnie jak w salonie przechadzają się po alejkach parku. Dzieci baraszkują przy fontannie i zdobiących park licznych rzeźbach. Zazwyczaj o godzinie 8 wieczorem nagle cichnie gwar, zapalają się świece, rozlegają się pierwsze akordy... I tak już od ponad stu lat przez trzy miesiące lata... Więcej informacji na temat koncertów na stronie: www.ravinia.com
Plan koncertów – sierpień:
– Piątek, 10 sierpnia: Steans Music Institute Master Class, 2:00 pm, Bennett Gordon Hall
Huey Lewis and the News / Joe Cocker, 7:00 pm, Pavillion
– Sobota: Train, 7:00 pm, Pavillion
– Niedziela: Steans Music Institute Master Class, 2:00 pm, Bennett Gordon Hall
Train, 7:00 pm, Pavillion
– Poniedziałek: Vocal Artists from Ravinia’s Steans Music Institute, 8:00 pm, Bennett Gordon Hall
v Wtorek, 14 sierpnia: Kiri Te Kanawa, 8:30 pm, Martin Theatre
– Środa, 15 sierpnia: Feltsman Fantasy, 8:30 pm, Martin Theatre
– Czwartek, 16 sierpnia: Jade Simmons, 6:00 pm, Bennett Gordon Hall
Chicago Symphony Orchestra, 7:00 pm, Martin Theatre
– Piątek, 17 sierpnia: David Greilsammer, 6:00 pm, Bennett Gordon Hall
Chicago Symphony Orchestra, 7:00 pm, Martin Theatre
– Sobota, 18 sierpnia: Justin Roberts & The Not Ready For Naptime Players,
11 am, Pavillion
Chicago Symphony Orchestra, 1:00 pm, Martin Theatre
Zuill Bailey, 6:30 pm, Bennett Gordon Hall
Tony Bennett, 8:30 pm, Pavillion
– Niedziela, 19 sierpnia: Chicago Symphony Orchestra, 1:00 pm, Martin Theatre
Daniil Trifonov, 6:30 pm, Bennett Gordon Hall
The Guthrie Family Reunion, 7:30 pm, Pavillion
System of a Down
Grant Park, 500 S. Columbus Drive, Chicago, IL 60605; www.lollapalooza.com
Piątek, 3 sierpnia - niedziela, 5 sierpnia, godz. 11 am - 10 pm.
Bilety $95, bilet 3-dniowy $230
System of a Down – amerykański zespół muzyczny wykonujący metal alternatywny. Zespół został założony w 1994 roku w Glendale w stanie Kalifornia. Działalność zespołu została zawieszona w 2006. W 2011 roku formacja wznowiła działalność.
Mimo, że zespół pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, członkowie grupy mają swoje korzenie w Armenii. Ich styl opisywany jest jako "metal alternatywny z elementami ormiańskiego folku".
Początki grupy to Los Angeles i studio Rehersal. Właśnie tam spotkali się Serj Tankian i Daro Malakian i od razu zaczęli współpracę. Następnie dołączył do nich Ontronik "Andy" Khachaturian, który grał na perkusji i trzej panowie stworzyli zespół Soil.
Jednak dopiero w 1995 roku powstał dzisiejszy System of a Down. Jego nazwa pochodzi od poematu "Victims of a Down" napisanego przez Malakiana. W skład zespołu weszli Serj Tankian, Daron Malakian, Shavo Odadjian i John Dolmayan. Inspirowali się oni twórczością takich sław jak Slayer, The Beatles, Dead Kennedys, Led Zeppelin, Morbid Angel, Black Sabbath, ale czerpali również z ormiańskiej muzyki ludowej.
Kariera System of a Down to rok 1997, kiedy podczas koncertu w Viper Room w Hollywood zobaczył ich słynny producent i szef wytwórni American Records – Rick Rubin. Jeszcze w tym samym roku grupa miała podpisany kontrakt.
Debiutancka płyta formacji zatytułowana `system of a Down" ukazała się w 1998 roku. Nad jej produkcją czuwał oczywiście Rick Rubin. Teksty piosenek mówią głównie globalnych problemach świata na tle kulturowym i rasowym. Artyści odważyli się także zaśpiewać o własnym narodzie, wspominając o Rzezi Ormian z lat 1915-17.
W 2006 roku System of a Down dostał nagrodę Grammy za piosenkę "B.Y.O.B (Bring Your Own Bombs)". W maju tego samego roku zespół wstrzymał swoją działalność, a muzycy rozpoczęli prace nad projektami solowymi. Serj Tankian wydał album Elect the Dead w 2007 roku, Daron Malakian i John Dolmayan założyli formację Scars on Broadway i wydali debiutancki album 29 lipca 2008 roku, natomiast Shavo Odadjian dołączył do grupy Achozen. W 2011 roku formacja wznowiła działalność.
Art Gallery Kafe zaprasza...
Art Gallery Kafe, 127 E. Front St., Wood Dale
Polish Yacht Club Chicago zaprasza już w ten piątek, 10 sierpnia, o godz. 7:30, Leszek Groman i Wojciech Ferdynand Wojcik opowiedzą o żegludze na Rio Dulce. Popłyniemy do Gwatemali, Belize i Hondurasu. Leszek i Wojtek odkrywali te rejony przez wiele lat. Wstęp wolny.
Jazz, blues i Beatles, czyli ekskluzywny koncert Grażyny Auguścik i Paulinho Garcia, sobota, 11 sierpnia, godz. 8 pm. Wstęp $15 od osoby.
Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję: Radu Mihaileanu – Belgia, Francja, Włochy, Rumunia: Koncert (lektor polski) w niedzielę, 12 sierpnia, o godz. 6 pm. Wstęp wolny.
Redakcja Monitora nie jest organizatorem powyższych imprez oraz koncertów i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany. Aby upewnić się co do terminów, cen biletów, itd. należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami tych imprez.
'