----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

05 września 2012

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

– w sobotę, 8 września, w całej Polsce!

12 ksiąg. 9714 wersów. No i setki, może nawet tysiące ludzi, którzy w sobotę "Pana Tadeusza" będą czytać jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w Polsce.

Mija 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja "ostatniego zajazdu na Litwie”. Z tej okazji 8 września, z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP, zostanie zainaugurowane "Narodowe czytanie Pana Tadeusza”.

Warszawa

Ogród Saski. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w sobotę o godzinie 11.00 dokona uroczystej inauguracji narodowego czytania. Poszczególne księgi zinterpretowane zostaną przez znanych polskich aktorów i aktorki (Andrzeja Seweryna, Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Sonię Bohosiewicz, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę, Marka Bukowskiego, Krzysztofa Globisza, Antoniego Pawlickiego, Agnieszkę Grochowską) przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów, grających utwory Fryderyka Chopina (Janusza Olejniczaka, Pawła Wakarecego, Joannę Ławrynowicz, Andrzeja Jagodzińskiego). Mile widziane jest zabranie ze sobą własnych egzemplarzy "Pana Tadeusza". Warto też zabrać kanapki: impreza potrwa długo, do pierwszej nad ranem!

Olsztyn

Na dziedzińcu Zamku Olsztyńskiego epopeję Adama Mickiewicza czytać będą - przy akompaniamencie oryginalnych instrumentów muzycznych (róg myśliwski, cymbały) – aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, dziennikarze, przedstawiciele władz miasta, instytucji kultury, ale też chętni mieszkańcy i turyści.

Pojawią się statyści ubrani w stroje z epoki – szlachty polskiej i wojsk rosyjskich z okresu napoleońskiego (tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Warmia oraz grupa rekonstrukcyjna z Lidzbarka Warmińskiego). Otwarta będzie wystawa w Zamku Olsztyńskim "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach".

Wrocław

Na Scenie Letniej Teatru Lalek, w godzinach od 14 do 19 czytane będą obszerne fragmenty "Pana Tadeusza". Wśród aktorów znajdą się m.in. Mariusz Kiljan i Magdalena Kumorek. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Małe Instrumenty. Dźwięk ze sceny słychać będzie w całym przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim.

Czytanie "Pana Tadeusza" we Wrocławiu przygotowywane jest we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, gdzie znajduje się rękopis "Pana Tadeusza". Ossolineum będzie promować w parku wystawę "Historia rękopisu Pana Tadeusza", którą od czerwca br. można oglądać w kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku.

Biała Podlaska

Na Placu Wolności Pana Tadeusza czytać będą przedstawiciele różnych grup mieszkańców. Role są ścisłe podzielone, harmonogram ustalony co do minuty. Po jednej księdze mickiewiczowskiego dzieła czytać będą kolejno: władze samorządowe miasta, duchowieństwo, nauczyciele bialskich szkół, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, przedsiębiorcy, bibliotekarze, pracownicy i animatorzy kultury, seniorzy, dziennikarze. Impreza potrwa przez cały dzień. Pierwsze słowa Inwokacji zabrzmią o 10:30 rano, zaś ostatnie o 20:10 wieczorem.

Częstochowa

Czytanie "Pana Tadeusza" odbędzie się w stylowej altanie w podjasnogórskim Parku im. Stanisława Staszica. Ta drewniana budowla jest jednym z ciekawszych punktów na mapie miasta. Publiczna lektura epopei rozpocznie się o godz. 9 rano, a zakończy w późnych godzinach wieczornych. Czytać będą aktorzy częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, reprezentanci władz samorządowych oraz przedstawiciele lokalnych mediów i środowisk artystycznych. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie.

Gorzów Wielkopolski

"Pan Tadeusz" czytany będzie jednocześnie w wielu miejscach, w kameralnym gronie m.in. w miejskich Domach Pomocy Społecznej, w Ośrodku Wsparcia Rodziny. Lekturze towarzyszyć będą wystawy przedwojennych wydań epopei i pokazy ekranizacji Andrzeja Wajdy oraz archiwalne nagrania czytania Krzysztofa Kolbergera.

Jelenia Góra

Wyznaczonych zostało 12 charakterystycznych dla Jeleniej Góry miejsc, w których będą czytane poszczególne księgi: Kościół Łaski, Brama Wojanowska, Kuźnia smaku, Ratusz, Cztery pory roku, Metafora, Pasaż Grodzki (na dachu), Antykwariat, BWA, Arkadia, Muzeum Karkonoskie, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu uczniów Jeleniogórskiej Szkoły Muzycznej. Wśród lektorów wystąpią znane osobistości miasta oraz aktorzy Teatru im. Norwida. "Wędrówka" rozpocznie się o godzinie 10:30 w Kościele Łaski, a zakończy czytaniem ostatniej, dwunastej księgi Pana Tadeusza w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze o godzinie 17.50.

Kazimierz Dolny

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" rozpocznie się o godzinie 11.00 przy wejściu do klasztoru Ojców. Franciszkanów Reformatów. O godzinie 16.00 przenosimy się na Rynek do podcieni w pobliże Urzędu Miasta, później do domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Kraków

Na krakowskim rynku, przy pomniku Wieszcza oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, już od 10 rano Księgi "Pana Tadeusza” prezentować będą krakowscy aktorzy oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki. Jedna z nich zostanie odczytana przez mieszkańców Krakowa.

Pan Tadeusz w sieci
Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową www.pantadeusz.polskieradio.pl, poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim. Ponadto są na niej zamieszczone materiały dotyczące wydarzenia oraz informacje nt. aktywności wszystkich anten Polskiego Radia związanych z tą ogólnopolską inicjatywą. Na stronie nie zabraknie również nagrań archiwalnych z 1998 roku ze zorganizowanego wówczas przez Polskie Radio Bis czytania "Pana Tadeusza”, w którym wzięli udział m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek czy Krzysztof Kolberger.

Barbara Bilszta



'

----- Reklama -----

KD MARKET 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor