----- Reklama -----

Ogłoszenia, felietony, informacje Polonijne - Tygodnik Monitor

19 września 2012

Udostępnij znajomym:

Posłuchaj wersji audio:

00:00
00:00
Download
'

W ciągu najbliższych 18 lat, czyli do roku 2030, ponad połowa mieszkańców większości stanów USA będzie niebezpiecznie otyła – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez organizację Trust for America`s Health oraz Robert Wood Johnson Foundation.

Prognoza dotyczy aż 39 stanów, w tym Illinois, Wisconsin i Indiany. Liczba osób poważnie otyłych przekroczy u nas w 2030 r. 53.7%, u naszych północnych sąsiadów 56.3%, natomiast w Indianie 56%. Mississippi wciąż będzie najgrubszym stanem – obecnie osoby z poważną nadwagą stanowią tam 35% populacji, jednak w 2030 r. problem ten dotyczyć będzie już 2/3 mieszkańców.

Trust for America`s Health oraz Robert Wood Johnson Foundation od wielu lat regularnie przedstawiają wyniki badań nad otyłością Amerykanów. Chodzi o uświadomienie społeczeństwa i przedstawienie kosztów z tym związanych. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o wydatki medyczne – według naukowców społeczeństwo otyłe jest znacznie mniej wydajne.

Najważniejszy jest jednak aspekt zdrowotny. Ograniczając zbędne kilogramy jesteśmy w stanie zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć liczbę ataków serca i wylewów krwi, a także poważnie ograniczyć dziesiątki innych schorzeń wynikających z nadwagi.

Na razie jednak nic nie wskazuje na poprawę zdrowia Ameryki. Prognozy prywatnych organizacji są znacznie poważniejsze, niż prezentowane przez agencje rządowe, które niedawno przekonywały, iż do 2030 r. liczba osób otyłych w USA stanowić będzie 42% populacji.

Warto wyjaśnić, że nadwaga i otyłość to dwa różne określenia. W chwili obecnej nadwagę posiada aż dwie trzecie społeczeństwa, z czego połowa to osoby otyłe, których waga zagraża zdrowiu.

Wyniki najnowszych badań opierają się głównie na informacjach gromadzonych przez ostatnie 11 lat przez Centers for Disease Control and Prevention. Problem w tym, ze większość danych uzyskana została w wyniku sondaży telefonicznych, a jak wiadomo część pytanych nie potrafi dokładnie określić swojej wagi, często ja zaniżając. Stąd podejrzenie, iż opublikowane liczby mogą wciąż być zbyt niskie.

Jak widzimy przepowiednie nie są optymistyczne. Nawet najszczuplejszy obecnie stan – Kolorado – do 2030 r. zamieszkany będzie w 45% przez osoby otyłe. Zaskoczeniem może być wynik Delaware, znajdującego się obecnie w połowie listy, który w ciągu 18 lat prawie dogonić ma Mississippi.

Niezależnie na jakie dane spojrzymy, opracowane przez rząd, czy prywatne instytucje, widzimy że problem otyłości będzie coraz poważniejszy.

Do 2030 r. koszty leczenia chorób związanych z poważną nadwagą wzrosną z obecnych $48 mld. rocznie do ponad $66 mld.

Oto przepowiednie Trust for America`s Health oraz Robert Wood Johnson Foundation dotyczące otyłości w 2030 r. w kilku wybranych stanach. Pierwsza liczba oznacza obecny odsetek osób z poważną nadwagą, druga prognozę 18 letnią:

Mississippi, 35% / 67%
Oklahoma, 31 / 66
Delaware, 29 / 65
Tennessee, 29 / 63
South Carolina, 31 / 63
Alabama, 32 / 63
Michigan, 31 / 59
Florida, 27 / 59
Texas, 30 / 57
Wisconsin, 28 / 56
Indiana, 31 / 56
Illinois, 27 / 54
Hawaii, 22 / 52
New York, 25 / 51
Nevada, 25 / 50
Kalifornia, 24 / 47
Utah, 24 / 46
Alaska, 27 / 46
Colorado, 21 / 45

Lista wszystkich stanów na stronie http://healthyamericans.org

W samym stanie Illinois, jeśli przepowiednie okażą się prawdziwe, koszt leczenia chorób wynikających z otyłości może w 2030 r. przekroczyć $27 mld. – mówi Elissa Bassler reprezentująca Illinois Public Health Institute. W tej chwili pod względem otyłości znajdujemy się na 29 miejscu w kraju.

Epidemia otyłości dotyczy także najmłodszych Amerykanów, ponieważ 10 procent noworodków i dzieci uczących się chodzić jest niebezpiecznie ciężkich. Kultura otyłości rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Jeszcze w latach 90. ludzie z poważną nadwagą stanowili poniżej 20 procent populacji. Obecnie stanowią średnio 35%, a za 18 lat będzie ich prawie dwa razy więcej.

RJ



'

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor